Start Arrow Finanse i prawoArrow Meldunek i numer porządkowy

Meldunek i numer porządkowy

Aby legalnie zamieszkać w nowym domu, musimy w ciągu 14 dni od zakończenia prac budowlanych złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy. W niektórych przypadkach, szczególnie, gdy budowa domu była samowolą, zalegalizowaną w trakcie trwania robót, potrzebne będzie również uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.

Kiedy dopełnimy tych wszystkich formalności, możemy rozpocząć przeprowadzkę do nowego domu.

Obowiązek meldunkowy

Od 2016 roku zniknie całkowicie obowiązek meldunkowy. Do tego czasu jednak zmieniając miejsce zamieszkania – musimy się zameldować, przekładając w gminie stosowny wniosek, do którego należy przedstawić:

  • dowód osobisty
  • akt własności nieruchomości
  • zaświadczenie z urzędu o braku przeciwwskazań do użytkowania domu lub pozwolenie na użytkowanie

Dotychczas obowiązywała konieczność wcześniejszego wymeldowania się w urzędzie, zanim złożyło się wniosek o nowy meldunek. Od 2011 roku procedura jest prostsza – wspomniana wyżej ustawa przywiduje bowiem, że meldując się będzie można jednocześnie dokonać wymeldowania z poprzedniej nieruchomości, dzięki czemu unikniemy dwukrotnej wizyty w urzędzie.

(Nowy dom należy uzbroić w tabliczkę z numerem)

Numer porządkowy nowego budynku

Aby nadać numer porządkowy naszej nowej nieruchomości, musimy złożyć wniosek do Urzędu Gminy wraz z wymaganymi dokumentami oraz opłatą skarbową na podanie i od załączników. Gminy mogą mieć różne oczekiwania względem załączników do wniosków, najlepiej więc sprawdzić w swoim urzędzie, jakie dokumenty będą nam potrzebne. Najczęściej do wniosku dostarczana jest:

  • kopia mapy zasadniczej z naniesioną inwentaryzacją powykonawczą budynku
  • kopia zawiadomienia powiatowego lub wojewódzkiego inspektoratu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy

Z wnioskiem o nadanie numeracji porządkowej nieruchomości może wystąpić:

  • właściciel nieruchomości
  • osoba faktycznie władająca nieruchomością
  • pełnomocnik działający w imieniu ww osób, dołączając do wniosku oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa

Wnioskodawca zostanie pisemnie poinformowany o fakcie oznaczenia nieruchomości numerem porządkowym. W terminie dwóch tygodniu od otrzymania zawiadomienia, musimy zamieścić w widocznym miejscu na budynku lub na ogrodzeniu, tabliczkę z numerem porządkowym. W miastach czy miejscowościach, które mają ulice czy place z nazwami – na tabliczce z numerem również powinna znaleźć się taka nazwa. Jeżeli zaś budujemy dom na wsi, w miejscowościach, w których nie ma konkretnych ulic – na tabliczce z numerem powinna znaleźć się nazwa miejscowości.

Jeżeli nasz nowy budynek jest położony w głębi nieruchomości, odgrodzonej od ulicy, tabliczka z numerem porządkowym umieszczona powinna być również na ogrodzeniu.

Uwaga!

Jeżeli nasz nowy dom jednorodzinny jest kolejnym budynkiem na tej samej nieruchomości, wówczas nadaje mu się numer porządkowy całej nieruchomości z dodatkowym oznaczeniem kolejnymi wielkimi literami alfabetu łacińskiego, z wyłączeniem polskich liter (np. 16B). Jeżeli zaś budynek został podzielony na dwie nieruchomości (np. rodzice oddali całkowicie część budynku do zamieszkania swoim dzieciom) – można wprowadzić do istniejącej już numeracji dodatkowe oznaczenie dla nowo utworzonej nieruchomości, poprzez dodanie do istniejącego numeru małych liter alfabetu łacińskiego, z wyłączeniem polskich liter (np. 16b).

Jeżeli na naszej działce znajduje się nie tylko dom jednorodzinny, ale również dodatkowy budynek gospodarczy nieprzeznaczony na stały pobyt ludzi – nie ma konieczności nadawania im numeru porządkowego, chyba że na nasz wniosek – jeśli np. w budynku prowadzimy działalność gospodarczą (warsztat samochodowy itp.).

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 18, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

wesele w remizie jest passe Odpowiedz 2020-06-05 09:47:02

Dobry i konkretny artykuł.

Vizka Odpowiedz 2017-10-20 10:47:02

Fajne tabliczki są w sklepie togetis.pl. Jest bardzo dobrze wykonana i odporna na warunki atmosferyczne. Kiedyś miałam zwykłą blaszkę metalowa, która popsuła mi elewację domu. Obecna prezentuje się dosknale, a przy tym jest zgodna z Systemem Informacji Miejskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo