Start Arrow Budowa domuArrow Metoda na suchą piwnicę

Metoda na suchą piwnicę

Planując budowę domu coraz częściej decydujemy się zagospodarować strefę piwnicy nieco mniej tradycyjnie. Kino domowe czy  sala fitness to tylko niektóre pomysły, na oryginalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. To, czy zaaranżowane przez nas miejsce będzie prawidłowo spełniać swoją rolę, zależne jest od prawidłowo wykonanych zabezpieczeń przed wodą.

Innowacyjne i odważne projekty domów coraz częściej zawierają innowacyjne i niekonwencjonalne rozwiązania, po które chętnie sięgamy. Przykładem może być piwnica, która powoli przestaje się kojarzyć wyłącznie z wypchaną po brzegi graciarnią. Zanim jednak zagospodarujemy to pomieszczenie do celów użytkowych trzeba pamiętać o specyfice jej usytuowania i zadbać o odpowiednie zabezpieczenia przed wilgocią.

Skuteczna ochrona przed wilgocią

Choć jeszcze niedawno do wykonania izolacji fundamentów używano papy i lepiku, dziś najczęściej stosowanym materiałem są folie. Ze względu na właściwości hydroizolacje mówimy o foliach:

 • przeciwwilgociowych (lekkie) chroniące podziemne części budynków przed działaniem wody nie wywierającej ciśnienia hydrostatycznego,
 • przeciwwodne (średnie i ciężkie) chro­niące przed wodą wywierającą ciśnienie hydrostatycz­ne.

W przypadku pomieszczeń, które docelowo mają pełnić funkcje użytkowe, nawet jeśli wody gruntowe znajdują się poniżej fundamentów lepiej zastosować folie przeciwwodne. Dlatego, że wobec wahań wód gruntowych same zabezpieczenia przeciwwilgociowe często okazują się za słabe.

Jako dodatkowy materiał izolacyjny do zabezpieczenia fundamentów oraz ścian piwnic poleca się stosowanie foli kubełkowych, które w stosunku do foli płaskich są mocniejsze. Łatwo je rozpoznać po wytłoczeniach w kształcie prostopadłościanów albo ściętych stożków. Kubełkowa struktura umożliwia skuteczne odprowadzanie wody do systemu drenażowego oraz zachowanie optymalnej przestrzeni wentylacyjnej.

(Folia kubełkowa Izoflex)

Folie kubełkowe, wykonane są z twardego polietylenu (HDPE), dlatego mają wyższy stopień odporności na uszkodzenia mechaniczne wynikające z ruchów terenu bądź osiadania budynku. Co istotne są wytrzymałe na substancje, w tym kwasy nieorganiczne znajdujące się w glebie – mówi Krzysztof Patoka z firmy Marma Polskie Folie.

Wykonanie solidnej izolacji warto zaplanować w budowlanym budżecie. Nieskuteczna ochrona przed wodą i wilgocią przysporzy nam wielu dodatkowych problemów, co więcej – może sprawić, że wymarzona przez nas domowa sauna albo miejsce do gry w biliarda okaże się niemożliwe do użytkowania.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Plafon Harmony Black

 • Promocja

  Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

 • Promocja

  Lampa podłogowa Faro Black

 • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

 • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black