Start Arrow InstalacjeArrowDomy InteligentneArrow Metody sterowania inteligentnym domem

Metody sterowania inteligentnym domem

Za prekursora systemów typu Inteligentny dom można uznać proste rozwiązania bazujące na wykorzystaniu przekaźników. Takie zastosowania automatyki budynków pojawiły się już w latach 50-tych ubiegłego stulecia. Początkowo były to pojedyncze zastosowania do sterowania pojedynczymi urządzeniami. Stopniowy rozwój i wzbogacanie tych rozwiązań doprowadziło do powstania kompleksowych systemów automatyki budynku.

Od kilkunastu lat można powiedzieć, że mamy do czynienia już z systemami określanych mianem „Inteligentny dom (budynek)”.

Przez cały okres istnienia, systemy te przechodzą nieustanną metamorfozę i coraz lepiej dostosowują się do potrzeb i wymagań użytkowników. Zmieniane i modyfikowane są również metody sterowania. Początkowo do sterowania przekaźnikami wymagane było prowadzenie grubych wiązek przewodów. Wraz z postępem elektroniki, możliwe było stopniowe ograniczanie liczby przewodów, potrzebnych do sterowania ta samą liczbą urządzeń. Doprowadziło to w końcu do powstania systemów magistralnych, bazujących na istnieniu pojedynczej, szeregowej magistrali „obiegającej” wszystkie urządzenia wykonawcze.

Dalszy rozwój doprowadził do powstania możliwości całkowitego wyeliminowania kabli sterujących, dzięki zastosowaniu sterowania bezprzewodowego.

Początkowe próby z użyciem sterowania podczerwienią (podobnie jak np. w odbiornikach telewizyjnych) nie sprawdziły się z uwagi na bardzo ograniczony zasięg oraz konieczność „widzenia się” nadajnika z odbiornikiem. Uniemożliwiało to np. sterowanie urządzeniami w innych pomieszczeniach.

Rozwiązaniem tego problemu było wprowadzenie systemów sterowania radiowego. W tym przypadku sygnał bez problemu przechodzi przez ściany, a zasięg jest na tyle duży, że umożliwia sterowanie z jednego miejsca wszystkimi urządzeniami w całym budynku.

Należy podkreślić, że wraz z wprowadzeniem sterowania radiowego, systemy magistralne nie zostały wyeliminowane. Mają one nadal wielu zwolenników.

(Instalacją można sterować również bezprzewodowo)

Podsumowując – można powiedzieć, że obecnie mamy do czynienia z dwoma metodami sterowania:

  1. Magistralną – opartą na sterowaniu urządzeniami poprzez kabel magistralny prowadzony pomiędzy nimi;
  2. Bezprzewodową – opartą na radiowej komunikacji ze sterowanymi urządzeniami.

Każda z nich ma swoje zalety. Wydaje się jednak, że przyszłość leży w systemach bezprzewodowych. Ich główną zaletą jest barak konieczności prowadzenia magistrali. O ile w nowobudowanych obiektach nie stanowi to większego problemu, to w przypadku budynków już wykończonych wiąże się to z kuciem ścian i układaniem okablowania. Należy również zawczasu pomyśleć o doprowadzeniu magistrali do każdego odbiornika, gdyż w przeciwnym razie czeka nas kolejne kucie…

Systemy bezprzewodowe nie mają tego ograniczenia. Są na ogół modularne, co oznacza, że mogą być dowolnie rozbudowywane w dowolnym zakresie.

Koszty wykonania obu typów instalacji są zbliżone. Same urządzenia bezprzewodowe są nieznacznie droższe, ale nie ponosi się kosztów ułożenia magistrali, co rekompensuje tą różnicę.

Autor: Ryszard Rudnicki, Prezes Zarządu 2R System Sp. z o.o.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty