Start Arrow Finanse i prawoArrow Metr kwadratowy mieszkania

Metr kwadratowy mieszkania

Od czego zależy cena metra kwadratowego mieszkania?

Na cenę, którą płacimy za metr kwadratowy mieszkania główny wpływ mają trzy czynniki:

– cena gruntu
– koszty budowy i sprzedaży
– marża dewelopera

Suma tych trzech składników podzielona przez tzw. PUM czyli powierzchnię użytkowo-mieszkalną wszystkich mieszkań przeznaczonych na sprzedaż, powinna dać nam cenę jaką zapłacimy za metr kwadratowy mieszkania. Dlaczego powinna?

Otóż przeglądając oferty deweloperów napotkamy sytuację, w której cena za metr kwadratowy dwóch mieszkań znajdujących się na tym samym osiedlu jest różna. Co więcej cena za metr kwadratowy dwóch mieszkań o tej samej powierzchni znajdujących się w tym samym budynku również jest inna. Dlaczego tak się dzieje?

apartament

Wyobraźmy sobie dwa mieszkania o tym samym metrażu i w tym samym budynku. Na przeciwko okna salonu jednego z mieszkań jest wysoki biurowiec, natomiast z okien salonu drugiego z mieszkań znajdującego się po drugiej stronie budynku rozpościera się widok na park. Czy nie bylibyśmy skłonni zapłacić trochę więcej za tak uroczy widok? Z pewnością tak.

W zależności od projektu, jego lokalizacji i specyfiki elementy, które mają wpływ na cenę są różne. Standardowymi czynnikami, odnoszącymi się do większości projektów są: lokalizacja budynku na terenie osiedla, odległość od dróg publicznych i uczęszczanych terenów, bliskości parków i skwerów, piętro na którym zlokalizowane jest mieszkanie (jeśli w budynku jest winda, to im wyżej tym drożej), usytuowanie względem stron świata, widok z okien, a nawet odległość od drzwi wejściowych mieszkania do windy.

Można by wyszczególnić jeszcze co najmniej kilka elementów, które wpływają na cenę, ale są już one ściśle powiązane z charakterystyką danego osiedla i ustalane są indywidualnie dla każdego projektu.

Autor: Strych Pełen Pomysłów

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 16, 2009
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty