Nowoczesne kotły gazowe można zamontować w każdym pomieszczeniu, które spełnia określone w przepisach normy dotyczące wysokości, kubatury, wentylacji i odprowadzenia spalin, a także dopływu powietrza do spalania.
Warunki montażu urządzeń grzewczych określone są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – Dz.U.02.75.690 z dnia 15 czerwca 2002 r., w Polskich Normach i przepisach odrębnych oraz instrukcji montażu dołączonej do konkretnego modelu z wymaganiami i zaleceniami producenta.

(fot. Junkers)
Kocioł w piwnicy
Kocioł gazowy w piwnicy to najpopularniejsze rozwiązanie, jeśli budujemy domy podpiwniczone. Do piwnicy możemy wybrać kotły z otwartą komorą spalania, których nie można montować w pomieszczeniach przeznaczonych na część mieszkalną. Piwnica to też dobre miejsce na kocioł, gdy nasz dom potrzebuje dużego zbiornika na wodę. Spore gabaryty urządzenia stojącego nie są wtedy kłopotliwe.
Kocioł w pralni
Wadą tego rozwiązania jest ryzyko negatywnego wpływu, jaki na kocioł gazowy może mieć wzmożona wilgoć. Również stosowanie detergentów, które mogą być pobierane przez kocioł z otwartą komorą spalania, zmniejsza żywotność urządzenia.
Kocioł w pomieszczeniu gospodarczym
Wydzielone osobne pomieszczenie na kotłownię to najlepsze rozwiązanie, jeśli montujemy stojące kotły gazowe z otwartą komorą spalania. Kotłownia musi spełniać wymogi, określone w warunkach technicznych.
Zobacz także: |
Kocioł gazowy w łazience
Kocioł gazowy, który zamontujemy w łazience, powinien mieć zamkniętą komorę spalania. Zamknięta komora spalania powoduje, że kocioł grzewczy pobiera powietrze do spalania bezpośrednio z zewnątrz budynku, np. przez ścianę zewnętrzną, z szachtu kominowego itp. Zaletą montażu kotła w łazience jest to, że znajduje się on bardzo blisko poboru ciepłej wody.
Kocioł gazowy w kuchni
W kuchni również optymalnym rozwiązaniem są kotły z zamkniętą komorą spalania. Nowoczesne piece są na tyle atrakcyjne, że nie przeszkadzają w ogólnym wystroju pomieszczenia.
W innym przypadku trzeba pamiętać, że jeśli w kuchni oprócz kotła gazowego pobierającego powietrze do spalania z pomieszenia i z odprowadzeniem spalin na zewnątrz budynku (np. kotła dwufunkcyjnego), znajduje się np. kuchenka gazowa, obciążenie cieplne pochodzące od obu urządzeń nie może przekroczyć 930 W na każdy metr sześcienny kuchni.
Zobacz także: |
Dodaj komentarz