Start Arrow InstalacjeArrow Miejsce na kocioł gazowy

Miejsce na kocioł gazowy

Nowoczesne kotły gazowe można zamontować w każdym pomieszczeniu, które spełnia określone w przepisach normy dotyczące wysokości, kubatury, wentylacji i odprowadzenia spalin, a także dopływu powietrza do spalania.

Warunki montażu urządzeń grzewczych określone są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – Dz.U.02.75.690 z dnia 15 czerwca 2002 r., w Polskich Normach i przepisach odrębnych oraz instrukcji montażu dołączonej do konkretnego modelu z wymaganiami i zaleceniami producenta.

(fot. Junkers)

Kocioł w piwnicy

Kocioł gazowy w piwnicy to najpopularniejsze rozwiązanie, jeśli budujemy domy podpiwniczone. Do piwnicy możemy wybrać kotły z otwartą komorą spalania, których nie można montować w pomieszczeniach przeznaczonych na część mieszkalną. Piwnica to też dobre miejsce na kocioł, gdy nasz dom potrzebuje dużego zbiornika na wodę. Spore gabaryty urządzenia stojącego nie są wtedy kłopotliwe.

(fot. Atlantic Polska)

Kocioł w pralni

Wadą tego rozwiązania jest ryzyko negatywnego wpływu, jaki na kocioł gazowy może mieć wzmożona wilgoć. Również stosowanie detergentów, które mogą być pobierane przez kocioł z otwartą komorą spalania, zmniejsza żywotność urządzenia.

(fot. Viessmann)

Kocioł w pomieszczeniu gospodarczym

Wydzielone osobne pomieszczenie na kotłownię to najlepsze rozwiązanie, jeśli montujemy stojące kotły gazowe z otwartą komorą spalania. Kotłownia musi spełniać wymogi, określone w warunkach technicznych.

(fot. Viessmann)

Zobacz także: 

Kocioł gazowy w łazience

Kocioł gazowy, który zamontujemy w łazience, powinien mieć zamkniętą komorę spalania. Zamknięta komora spalania powoduje, że kocioł grzewczy pobiera powietrze do spalania bezpośrednio z zewnątrz budynku, np. przez ścianę zewnętrzną, z szachtu kominowego itp. Zaletą montażu kotła w łazience jest to, że znajduje się on bardzo blisko poboru ciepłej wody.

(fot. Viessmann)

Kocioł gazowy w kuchni

W kuchni również optymalnym rozwiązaniem są kotły z zamkniętą komorą spalania. Nowoczesne piece są na tyle atrakcyjne, że nie przeszkadzają w ogólnym wystroju pomieszczenia.

W innym przypadku trzeba pamiętać, że jeśli w kuchni oprócz kotła gazowego pobierającego powietrze do spalania z pomieszenia i z odprowadzeniem spalin na zewnątrz budynku (np. kotła dwufunkcyjnego), znajduje się np. kuchenka gazowa, obciążenie cieplne pochodzące od obu urządzeń nie może przekroczyć 930 W na każdy metr sześcienny kuchni.

(fot. Junkers)

Zobacz także: 

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Jak dobrać moc i sprawność kotła dla domu jednorodzinnego? | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-05-04 22:56:20

[...] Miejsce na kocioł gazowy Nowoczesne kotły gazowe można zamontować w każdym pomieszczeniu, które spełnia określone w przepisa...więcej    [...]

Kocioł dwufunkcyjny w łazience | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-11-13 15:05:47

[...] Znajdź najlepsze miejsce na kocioł! [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black