Start Arrow Finanse i prawoArrow Mieszkanie dla Młodych: ograniczenia w dostępności kredytu z dopłatą

Mieszkanie dla Młodych: ograniczenia w dostępności kredytu z dopłatą

Zgodnie z danymi Banku Gospodarstwa Krajowego, w ciągu pięciu pierwszych miesięcy funkcjonowania programu „Mieszkanie dla Młodych” zaakceptowano 7 159 wniosków, których łączna wartość sięga ponad 162 mln zł (na podstawie danych Banku Gospodarstwa Krajowego). Wiele osób jednak nadal odkłada tę decyzję. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego podpowiadają jak spełnić kryteria, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie dopłaty.

(Program obejmuje wyłącznie mieszkania z rynku pierwotnego, a wypłata dofinansowania może nastąpić dopiero po dokonaniu ostatniej płatności u dewelopera i przeniesieniu własności na nabywcę.)

600 mln zł dotacji na rok 2014

Wraz ze startem programu, wielu analityków przywidywało dynamiczny wzrost zainteresowania tą formą pomocy. Prognozy zakładały nawet możliwość wcześniejszego wyczerpania się środków z puli dopłat.

Dorota Matuszyńska, Idea Expert, ZFDF:
Na bieżący rok zarezerwowano na ten cel 600 mln zł, a w całym okresie pięcioletnim łącznie aż 3,55 mld zł. Niestety, kwoty jakie zapisano w budżecie mogą nie zostać w pełni wykorzystane. Jednym z głównych powodów jest bowiem brak odpowiedniej oferty. Dotyczy to zarówno ceny nieruchomości, jak i ich metrażu. Program obejmuje wyłącznie mieszkania z rynku pierwotnego, a wypłata dofinansowania może nastąpić dopiero po dokonaniu ostatniej płatności u dewelopera i przeniesieniu własności na nabywcę. Oznacza to, że z tegorocznej puli skorzystają tylko te osoby, których mieszkania zostaną ukończone do końca grudnia lub nabędą lokale spełniające już wszystkie kryteria. Co więcej, niewykorzystane środki nie mogą być przeniesione na przyszły rok, a więc „przepadną”. Zmniejsza się tym samym ogólna pula dotacji, a to z kolei może sprawić, że zabraknie pieniędzy dla wszystkich spełniających warunki.

Więcej przestrzeni dla pomysłowych

Prognozy Polskiego Związku Firm Deweloperskich zakładają, że wysokość tegorocznych dopłat nie przekroczy nawet 300 mln zł.

Jarosław Sadowski, Expander, ZFDF:
Warto jednak podkreślić, że coraz więcej deweloperów jest świadomych obecnej sytuacji i próbuje dostosować swoją ofertę w taki sposób, aby spełniała warunki programu. Aby zwiększyć sprzedaż, wielu z nich jest także skłonnych do negocjacji.

Poszukujący nieruchomości nie powinni ograniczać się jedynie do mieszkań. Warto rozważyć także możliwość budowy domu systemem gospodarczym.

Jarosław Sadowski, Expander, ZFDF:
W takim przypadku Ustawa przyznaje prawo do ubiegania się o zwrot części podatku VAT za materiały budowlane, które od 1 maja 2004 roku objęte są 23-procentową stawką. Wszystkie wydatki należy udokumentować fakturami wystawionymi na osobę fizyczną w okresie od dnia wydania pozwolenia na budowę do końca września 2018 rok.

Innym rozwiązaniem może być uzyskanie dwóch dofinansowań. Osoby żyjące w wolnym związku, które marzą o dużym metrażu, mają prawo do skorzystania z dwóch odrębnych dopłat do niezależnych kredytów.

Jarosław Sadowski, Expander, ZFDF:
Para może wykupić dwa sąsiadujące lokale, aby w przyszłości połączyć je lub przeznaczyć jeden z nich na wynajem. Należy przy tym pamiętać, że nie wolno tego zrobić w ciągu pierwszych 5 lat użytkowania. Dopiero po tym okresie, gdy beneficjenci nabędą pełnię praw do nieruchomości, mogą dokonywać modyfikacji.

Dla kogo kredyt z dopłatą?

Na dopłatę do kredytów w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” mogą liczyć zarówno małżeństwa, jak i osoby samotne, które w danym roku nie ukończyły 35 lat. W przypadku małżeństw istotny jest wiek młodszego z partnerów. Nie mogą być właścicielami innego mieszkania, ani posiadać udziałów w budynku z samodzielnym lokalem mieszkalnym.

Halina Kochalska, Open Finance, ZFDF:
Dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone tylko osobom, które spełniają wstępne kryteria, m.in. muszą dysponować odpowiednio wysokimi dochodami, bądź zabezpieczeniem, które bank uzna za wystarczające by zachować płynność spłaty zobowiązania. Jeśli jednak nie posiadają pełnej zdolności kredytowej, mogą przystąpić do kredytu wspólnie z bliskimi, np. z rodzicami, rodzeństwem albo teściami. Co ważne, osoby te ani nie stają się właścicielami lokalu, ani nie otrzymują dofinansowania. Ich obecność w programie ogranicza się do poprawy zdolności wnioskującego oraz zagwarantowania terminowości spłaty rat.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 16, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty