Start Arrow Budowa domuArrow Minimalna grubość termoizolacji

Minimalna grubość termoizolacji

Jaka jest minimalna grubość izolacji, zapewniająca ciepło w budynku? Dodam, że materiałem izolacyjnym jest styropian.

Odpowiada ekspert z Grupy ATLAS:

Aktualne wymagania izolacyjności cieplnej ścian zamieszczone w „Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” mówią o tym, że współczynnik przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne Uk(max) powinien wynosić 0,3 W/m²K. Kierując się tą wartością, zastosowanie izolacji o grubości 12 cm pozwoli ocieplić przepisowo praktycznie każdą ścianę o grubości co najmniej 24 cm. I właśnie taką minimalną grubość termoizolacji proponuję zastosować.

Jednakże, po dokonaniu obliczeń z uwzględnieniem oporów cieplnych wszystkich warstw ścian pana domu, może się okazać, że nawet 8 cm termoizolacji będzie wystarczające. Pomimo tego nadal podtrzymam zalecenie o co najmniej 12 cm a jeżeli środki finansowe i uwarunkowania techniczne na to pozwolą to zalecam 15 cm płyty. Efekt będzie znacznie bardziej odczuwalny.

Jednakże docieplenie ścian jest tylko jednym z elementów poprawiających mikroklimat w budynku. Dużo energii traci się również za pośrednictwem źle zaizolowanych stropów, fundamentów, nieszczelnej stolarki okiennej bądź systemu wentylacyjnego. Może się więc okazać tak, że nawet jeśli ociepli się ścianę z „nadmiarem”, to i tak znacznego efektu nie osiągnie się. Proponuje zatem, aby zaprosić audytora energetycznego, który dokona analizy aktualnego stanu budynku i zaproponuje usprawnienia w sferze technicznej, organizacyjnej i formalno-prawnej. Usługa audytora jest płatna, a kontakt z odpowiednim człowiekiem można uzyskać za pośrednictwem Zrzeszenia Audytorów Energetycznych.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2011-12-31 09:16:08

Ja u siebie mam jedną warstwę 20cm wełny mineralnej ecose, myślę że to odpowiednia grubość termoizolacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Plafon Harmony Black

  • Promocja

    Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

  • Promocja

    Lampa podłogowa Faro Black

  • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

  • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black