Start Arrow Budowa domuArrow Minimalne grubości ścian z silikatów

Minimalne grubości ścian z silikatów

Ekologiczny charakter silikatów sprawia, że coraz częściej stosowane są one jako materiał budowlany w domach jednorodzinnych. Nie emitują szkodliwych związków, zarówno dla człowieka, jak i środowiska naturalnego.

Budujemy dom systemem gospodarczym w technologii murowanej z silikatów (…). Jaka powinna być minimalna grubość tych ścian, czy odpowiadająca normie grubości ścian murowych? Chciałbym jeszcze wiedzieć – pisze nasz czytelnik – jakie powinny być odległości między przerwami dylatacyjnymi?

Na pytanie czytelnika odpowiadają ekspercie Grupy SLIKATY:

Wyjaśniając pierwszą wątpliwość – nie ma przeszkód, aby minimalne grubości ścian murowanych z silikatów były takie same jak te podane w normie PN-B-03002:2007 Konstrukcje murowe Projektowanie i obliczanie, gdzie minimalna grubość ścian konstrukcyjnych z muru o wytrzymałości charakterystycznej:

  • fk ≥ 5MPa wynosi 100mm
  • fk < 5MPa wynosi 150mm

Minimalna grubość ścian usztywniających powinna wynosić 180mm. W przypadku ściany szczelinowej (często nazywanej ścianą trójwarstwową) warstwa zewnętrzna powinna mieć grubość nie mniejszą niż 70mm.

Jedynym ograniczeniem jest asortyment produkowanych silikatowych elementów murowych. Z tego powodu minimalna grubości konstrukcyjnych (fk ≥ 5MPa ) ścian silikatowych wynosi 120mm (zamiast 100mm), a zewnętrznej warstwy ściany szczelinowej 90mm (zamiast 70mm). W pozostałych przypadkach można projektować wartości normowe.

Jeśli zaś chodzi o przerwy dylatacyjne to powinny przechodzić przez całą konstrukcję. Ponieważ odkształcenia mogą następować w wszystkich kierunkach, w zależności od konstrukcji budynku dylatacje mogą być zarówno pionowe jak i poziome. Rozmieszczenie i szczegóły wykonania przerw dylatacyjnych powinny być zawarte w projekcie.

Odległości między przerwami dylatacyjnymi w [m]

mur z elementów silikatowych zaprawa cementowa
i cienkowarstwowa
zaprawa
cementowo-wapienna
warstwa konstrukcyjna (wewnętrzna) 30 48
warstwa elewacyjna 8 8

Podane w tabeli na podstawie normy PN (PN-B-03002:1999 Projektowanie konstrukcji murowych) odległości dotyczą budynków z oddzieloną konstrukcją dachową i ocieplonym stropem nad najwyższą kondygnacją. Zaleca się oddzielenie konstrukcji stropodachów od ścian konstrukcyjnych budynku w sposób umożliwiający odkształcenia termiczne.

Przerwy dylatacyjne w zewnętrznych warstwach ścian należy umieszczać w pobliżu naroży.

Szczelne wypełnienie przerw dylatacyjnych powinno zabezpieczyć budynek przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych, osadzaniem się brudu i przedostawaniem się insektów.

(Sposoby wykonania przerwy dylatacyjnej, oprac.Grupa SILIKATY)

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Kinkiet Dio flex wtyczka do GX53 bulb. chrom me...

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Kinkiet ANIKA

  • Lampa wisząca Leopard

  • Plafon Harmony Black

Obejrzyj zdjęcia domowników