Start Arrow Budowa domuArrow Mniejszy garaż, wyższa ścianka kolankowa. Jak Polacy zmieniają gotowe projekty domów?

Mniejszy garaż, wyższa ścianka kolankowa. Jak Polacy zmieniają gotowe projekty domów?

Popularność, jaką cieszą się gotowe projekty domów, wynika z łatwego dostępu do tysięcy architektonicznych rozwiązań, oferowanych przez pracownie projektowe. Gotowy projekt domu można dobrać pod względem warunków działki, oczekiwań rodziny czy budżetu, jakim dysponuje ona na budowę domu. Profesjonalne projekty gotowe, zgodne z najnowszymi przepisami i trendami architektonicznymi, są także znaczne tańsze niż projekty wykonywane na indywidualne zamówienie. Co istotne, na etapie adaptacji można wprowadzić do nich zmiany, które jeszcze bardziej dopasują je do potrzeb inwestora. Na jakie modyfikacje najczęściej decydują się Polacy?

Projekty małych domów i dużych rezydencji, klasyczne dworki i nowoczesne „kostki”, projekty bez garażu czy z garażem w bryle budynku – gotowe projekty domów dostępne są dzisiaj w tysiącach opcji, z których łatwo wybrać można idealne rozwiązanie dla siebie.

Wśród gotowych rozwiązań znaleźć można typowe domy jednorodzinne, jak i te, które oryginalna architektura pozwala wkomponować w najtrudniejszy nawet teren. Projekty domów na wąską działkę, ze skarpą czy taką, z wjazdem od południowej strony to pokaźna oferta, która daje nieograniczone możliwości zabudowy.

Decydując się na gotowy projekt domu jednorodzinnego, należy pamiętać, że zanim stanie się on  projektem budowlanym, który dołącza się do wniosku o pozwolenie na budowę, musi zostać poddany adaptacji.

Co to jest adaptacja projektu?

Po zakupie projektu gotowego, inwestor dostarcza dokumentację architektoniczną wybranemu projektantowi, który dokonuje adaptacji. Dobrze jest wybrać architekta adaptującego z lokalnego środowiska, który zna dobrze teren i przepisy, które panują w danej gminie.

Projekty domów gotowych tworzone są na podstawie standardowych warunków klimatycznych czy gruntowych. Adaptacja projektu polega przede wszystkim na dostosowaniu ich do warunków, jakie panują na konkretnej działce inwestora.

Na podstawie dostarczonej decyzji o Warunkach Zabudowy, a także poznania warunków gruntowych terenu, w tym nośności gruntu czy głębokości przemarzania, architekt adaptujący decyduje o możliwości posadowienia budynku, usytuowania go względem granicy działek, a także wprowadza zmiany, które dostosowują projekt do przepisów gminy. Na etapie adaptacji możliwe jest także wprowadzenie modyfikacji projektu pod względem indywidualnych potrzeb inwestora.

Jeden projekt, kilka opcji

Zlecając zmiany w projekcie gotowym należy liczyć się z tym, że im będą one większe i bardziej skomplikowane, tym adaptacja projektu będzie trwała dłużej, a jej koszt będzie wyższy. Pracownie oferujące gotowe projekty domów już na etapie opracowania dają klientom możliwość wyboru różnych opcji tego samego projektu, tak by ułatwić im wybór i przyspieszyć rozpoczęcie budowy.

Popularne projekty domów mogą występować w kilku odsłonach, ale nie zawsze pod tą samą nazwą. Zanim więc zlecimy trudną i kosztowną adaptację, skonsultujmy wybór z doskonale znającymi swoją ofertę doradcami projektowymi.

Projekt domu DN Armanda CE (DOM PC1-09)

Projekt domu DN Armanda CE
(DOM PC1-09)

Projekt domu DN BELINDA (ARMANDA z wykuszem) CE (DOM PC1-10)

Projekt domu DN BELINDA (ARMANDA z wykuszem) CE
(DOM PC1-10)

Projekt podstawowy może bowiem być dostępny nie tylko w lustrzanym odbiciu, ale także z powiększonym o dodatkowe miejsce postojowe garażem, innym rozmieszczeniem i układem wnętrza, z piwnicą lub bez, a nawet w innej technologii budowy. Różnorodne rozwiązania elewacyjne mogą definiować klasyczny czy nowoczesny styl budynku, a także komponować go z miejską czy wiejską zabudową.

Warto również zwrócić uwagę na opcję zróżnicowane pod kątem ogrzewania domu. Ten sam projekt może posiadać małe pomieszczenie gospodarcze, w którym oprócz kotła gazowego da się wydzielić miejsce na pralnię lub mieć zaprojektowaną profesjonalną kotłownię, której odpowiednia wielkość pozwala na montaż pieca ogrzewanego paliwem stałym.

Jakich zmian w projekcie wymaga adaptacja?

Jeżeli jednak wybrany przez nas projekt domu wymaga modyfikacji, warto z ekspertem przeanalizować możliwości, jakie daje adaptacja. Pamiętajmy, że przede wszystkim ma ona na celu dostosować dom do lokalnych warunków i przepisów gminy. W tym celu niekiedy konieczne będą:

 • zmiany fundamentów i dostosowanie ich do warunków gruntowych,
 • doprojektowanie piwnicy bądź całkowita rezygnacja z podpiwniczenia,
 • przeliczenia konstrukcji budynku w zakresie dostosowania ich do lokalnych warunków i obciążeń normatywnych, wynikających ze strefy klimatycznej,
 • czy zmiany kąta nachylenia dachu.

Architekt na etapie adaptacji może również wykonać odbicie lustrzane projektu, umożliwiające optymalne usytuowanie budynku na działce. Tu jednak wcześniej warto sprawdzić w pracowni, czy projekt domu w odbiciu lustrzanym nie jest dostępny „od ręki”.

Projekt domu HP COLONEL A CE (DOM HP1-14) z możliwością adaptacji poddasza

Projekt domu HP COLONEL A CE (DOM HP1-14) z możliwością adaptacji poddasza

Projekt domu HP COLONEL C CE (DOM HP1-16) bez możliwości adaptacji poddasza

Projekt domu HP COLONEL C CE (DOM HP1-16) bez możliwości adaptacji poddasza

Usytuowanie budynku na działce, zgodne z Warunkami Zabudowy, wymaga niekiedy także przesunięcia bądź likwidacji otworów okiennych czy drzwiowych. Ściana bez okien pozwala na bliższe wybudowanie domu względem granicy działki, co jest szczególnie istotne w przypadku małych czy wąskich działek.

Mały garaż, wyższa ścianka kolankowa – co jeszcze zmieniają Polacy w projekcie gotowym?

Najczęściej w projekcie gotowym zlecamy zmianę dotyczącą rozkładu i funkcji poszczególnych pomieszczeń. Doprojektowanie bądź likwidacja ścianek działowych pozwala np. na zamknięcie czy otwarcie kuchni na salon, połączenia łazienki z toaletą czy kotłowni ze schowkiem. Możliwości dostosowania wnętrza do potrzeb rodziny mogą okazać się nieograniczone, warto jednak za każdym razem „przegadać” je z architektem.

Projekt domu SD Fano A CE (DOM SD2-05) z garażem

Projekt domu SD Fano A CE (DOM SD2-05) z garażem

Projekt domu SD Fano C CE (DOM SD2-06) bez garażu

Projekt domu SD Fano C CE (DOM SD2-06) bez garażu

Często zmianą, na jaką decydują się osoby budujące dom z poddaszem, jest podwyższenie ścianki kolankowej, dzięki czemu zyskać można więcej miejsca na poddaszu. Specjaliści jednak odradzają jednak znaczne podwyższenie, gdyż nie tylko zachwieje to proporcjami budynku, zmieniającymi klasyczny dworek w dom piętrowy, ale także zagrozi konstrukcji całego budynku.

Zmiany mające wpływ na bryłę budynku przeanalizować należy nie tylko z architektem, ale także z doświadczonym konstruktorem.

Chcąc zyskać na powierzchni użytkowej, inwestorzy często zlecają również adaptację pomieszczenia gospodarczego bądź jego części na wnętrze mieszkalne. Pamiętać jednak należy, że w domu zamieszkiwanym przez kilkuosobową rodzinę konieczne jest wydzielenie miejsca na przechowywanie sezonowej odzieży czy sprzętu sportowego lub narzędzi ogrodniczych czy przydatnych akcesoriów remontowych. Rezygnacja z pomieszczeń dodatkowych wpłynie negatywnie na komfort i funkcjonalność naszego domu.

Niekiedy jednak pomieszczenia gospodarcze mogą rzeczywiście być zbyt przestronne, jak na nasze potrzeby. Zmieniając sposób ogrzewania domu jednorodzinnego z paliwa stałego na gaz, nie potrzebujemy dużej kotłowni. Istniejącemu pomieszczeniu możemy zmienić funkcję bądź wydzielić w nim miejsce, w którym oprócz kotła gazowego stanie dodatkowo regał magazynowy.

Projekt domu ARD Nasturcja 3 CE (DOM RD1-96) - wariant na paliwo stałe

Projekt domu ARD Nasturcja 3 CE (DOM RD1-96) – wariant na paliwo stałe

Projekt domu ARD Nasturcja 3 CE (DOM RD1-97) - wariant na ogrzewanie gazem

Projekt domu ARD Nasturcja 3 CE (DOM RD1-97) – wariant na ogrzewanie gazem

Częstą zmianą w projekcie jest również dostosowanie materiałów elewacyjnych do gustu inwestora. Autorzy projektu dopuszczają możliwość użycia innych materiałów izolacyjnych cz wykończeniowych, a nawet materiałów konstrukcyjnych w stropach i ścianach, nie mogą one jednak pogarszać parametrów izolacyjnych i wytrzymałościowych budowanego domu.

Zresztą, wszystkie zmiany w projekcie gotowych wymagają zgody architekta, gdyż projekty objęte są prawem autorskim. Jednak na te najczęściej wprowadzane zmiany zgoda wydawana jest już przy sprzedaży projektu, tak by adaptacja projektu mogła odbyć się bez przeszkód.

Czy w czasie budowy domu można dokonać zmian w projekcie?

Wszystkie wymienione wyżej modyfikacje należy przeprowadzić przed złożeniem projektu budowlanego z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Architekt adaptujący podpisuje dokumentacje i zaświadcza jej zgodność z obowiązującymi na danym terenie przepisami. Jeżeli w czasie realizacji domu będziemy chcieli przeprowadzić zmiany, wymagać będą one niekiedy zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę i wykonania tzw. projektu budowlanego zamiennego.

Projekt budowlany zamienny jest wymagany w przypadku tzw. istotnych odstępstw od projektu budowlanego, które przede wszystkim dotyczą ingerencji w konstrukcję budynku. O tym, czy zmiana jest istotna czy nie, decyduje projektant.

Każda zmiana w projekcie jest dodatkowo płatna i wydłuża czas budowy domu. Warto zatem bardzo dokładnie przeanalizować jej zasadność. Szeroka oferta na gotowe projekty domów pozwala znaleźć projekt niemalże idealnie dostosowany do każdej działki czy potrzeb rodziny, Warto skorzystać z takiego udogodnienia, realizując marzenie o własnym domu jednorodzinnym.

Następna »

Autor: Marta Hawrylak
Projekty: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


marzec 8, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

 • Lampa ogrodowa OSLO 30 Grafit/Ciemny popiel

 • Promocja

  Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

 • Lampa wisząca Luna Biała

 • Puszka FOL kaszubska biała z niebieskim

 • Kinkiet SHINE BLACK/CHROME 13,8W LED

 • Lampa ogrodowa ONYX 75 Czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu