Start Arrow InstalacjeArrow Moc i sprawność kotła

Moc i sprawność kotła

Chcę mieć w domu centralne ogrzewanie i muszę wybrać i kupić odpowiedni kocioł grzewczy. Otrzymałem ofertę od producenta, w której wskazuje na odpowiednią moc kotła do mojej instalacji. Jak ją obliczyć? – pyta domownik na portalu społecznościowym.

Kupując kocioł gazowy musimy dobrać go odpowiednio pod względem mocy. Musimy mieć projekt instalacji centralnego ogrzewania, w którym projektant obliczyć zapotrzebowanie budynku na ciepło (podaną wartość należy zwiększyć o ok. 20% na tzw. przewymiarowania kotła).

Zapotrzebowanie na ciepło oblicza się na podstawie powierzchni domu oraz strat ciepła, jakie generują okna, ściany, dach czy położenie budynku. Wskaźnik obliczenia strat ciepła wynosi:

  • ok. 130 – 200 W/m2 w starych domach bez izolacji cieplnej,
  • ok. 90 – 110 W/m2 w domach z lat 80. i 90.,
  • ok. 50-70 W/m2 w nowych domach, dobrze zaizolowanych, z energooszczędnymi oknami.

Przyjmuje się, że do ogrzania domu o powierzchni ok. 200 m2 potrzebny jest kocioł o mocy od ok. 15 kW (nowoczesne domy energooszczędne) do ponad 30 kW (dla domów wymagających termomodernizacji). Producenci kotłów często w formie graficznej przedstawiają odpowiedni dobór kotła o określonej mocy do oczekiwań budynku.

Informację o stratach ciepła domu otrzymujemy mnożąc wartość wskaźnika przez powierzchnię domu – wyjaśnia ekspert z Małopolskiego Centrum Ekologicznego. – Te obliczenia nie uwzględniają liczny i wielkości okien, kształtu bryły domu ani jego położenia geograficznego, czyli czynników mających znaczny wpływ na straty ciepła. Szczegółowe wyliczenia powinien wykonać projektant. Nie chodzi tu o ryzyko niedogrzania domu, ale raczej o duże prawdopodobieństwo, że wybrany kocioł będzie za duży. Gdy np. kocioł węglowy będzie miał zbyt dużą moc będzie zużywał więcej paliwa, bo energia w nim zawarta nie będzie w pełni wykorzystana.

Kolejnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę jest sprawność energetyczna kotła.

Nowoczesne kotły o tradycyjnej budowie, w których temperatura odprowadzania spalin nie przekracza 160 stopni C, mają sprawność w granicach 92-95%. Kotły kondensacyjne mają ją już powyżej 100%.

Przed zakupem kotła warto poprosić o ofertę nie jednego, a kilku producentów i zwrócić uwagę, czy w podanej kwocie ujęto zarówno osprzęt, jak i automatykę. Powinniśmy również sprawdzić, gdzie znajduje się serwis producenta i jakie warunki zawiera gwarancja.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

toptrendymeble-pl Odpowiedz 2012-10-02 07:22:10

warto przeczytać !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black