Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Mocowania, czyli co i jak wieszać

Mocowania, czyli co i jak wieszać

Systemy zamocowań ogólnych – gwoździe, wkręty, kołki rozporowe, uniwersalne – zakres, przeznaczenie, rodzaje podłoży, jakie urządzenia się stosuje?

Odpowiedzi udziela Jacek Churski, ekspert firmy TOPEX:

Na wybór systemu mocowania mają wpływ dwa podstawowe parametry: co chcemy wieszać (a dokładniej, ile to waży) oraz do czego zamierzamy to przymocować.

 • Beton

Najczęściej, będziemy mieli do czynienia z betonem. W tym przypadku wybór mocowania jest stosunkowo łatwy. Przy tego rodzaju podłożu możemy wybierać zarówno wśród uniwersalnych kołków rozporowych, jak i bardziej zaawansowanych kołków znanych producentów. Bardzo ważne jest także wykonanie odpowiedniego otworu pod kołek. Możemy w tym wypadku skorzystać z wiertarki udarowej lub młoto-wiertarki, wyposażonych w dobre wiertła.

Otwór powinien być jak najlepiej dopasowany do rozmiaru kołka – opór jaki dzięki temu będzie stawiał to gwarancja wysokiej nośności. W przypadku betonu kwestia rozmiaru jest bardzo prosta: im dłuższy i grubszy tym większa wytrzymałość. Oczywiście

parametry należy dostosować do potrzeb.

 • Płyty G-K
(Wybór odpowiedniego narzędzia to gwarancja skutecznego remontu)

(Wybór odpowiedniego narzędzia to gwarancja skutecznego remontu)

Często spotykaną powierzchnią są także płyty kartonowo-gipsowe. Ponieważ ich grubość nie przekracza zwykle kilkunastu milimetrów, wykorzystanie tradycyjnych kołków może okazać się nieskuteczne. W tym przypadku niezbędne będą specjalne kołki rozporowe. Działają one na prostej zasadzie: podczas wkręcania śruby otwiera się „motylek”, który blokuje kołek opierając się o płytę. Tego typu kołki najczęściej wykonane są z metalu lub z tworzywa. Metalowe są trudniejsze do zamontowania, za to jakość ich mocowania jest bardzo trwała. Natomiast kołki z tworzywa stosuje się głównie przy standardowych rozwiązaniach. Są łatwiejsze w montażu, a łączenie jest wystarczająco trwałe dla podstawowych rozwiązań.

Innym rozwiązaniem, stosowanym przy lekkim montażu, mogą być kołki tzw. ślimaczki. Wkręca się je bezpośrednio w płytę kartonowo-gipsową, a następnie wkręca się w nie wkręt.

Do wywiercenia otworu w karton-gipsie wystarczy w zupełności wiertarko-wkrętarka bądź zwykłej wiertarka (bez udaru). Pamiętajmy, że otwór pod kołek powinien być możliwie najmniejszy. Z tego powodu lepiej nie używać udaru oraz dobrać odpowiednie wiertło, np. do wiercenia w drewnie. Płyta kartonowo-gipsowa nie jest mocną konstrukcją i łatwo ją skruszyć dlatego zalecam ostrożność.

Do „ślimaczków” najczęściej dodawana jest specjalna końcówka, która pomaga nawiercić, prowadzić i wkręcać kołek w płytę. Do wiercenia, a także montażu kołków najlepiej wykorzystać wiertarko-wkrętarkę. Użycie jej zapewni nie tylko łatwe i dokładne wywiercenie otworu ale także usprawni „skręcenie” kołka i wkrętu. Wiertarko-wkrętarka szczególnie przydatna okaże się w przypadku montowania dużych kołków w betonie. W takich warunkach „skręcenie” za pomocą zwykłego wkrętaka może wymagać użycia bardzo dużej siły, podczas gdy dobra wkrętarka poradzi sobie bez większych problemów.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Milunia Odpowiedz 2017-11-19 12:05:23

Nie obejdzie się tutaj bez stosownych akcesoriów i narzędzi do mocowania. Jest ich naprawdę wiele rodzajów a w wyborze tych najlepszych i najmocniejszych, mogą pomóc takie źródła jak podpowiadamy.pl/jakie-zamocowania-wybrac-do-czego-opis-i-lista-zamocowan/ Łatwiej będzie szukać odpowiednich materiałów do mocowania, jeśli wcześniej zagłębimy się w odpowiednią lekturę.

Pablo90 Odpowiedz 2017-03-29 10:42:19

Parę razy się naciąłem na łatwo dostępnych elementach mocujących - jednak sądzę, że lepiej nawet wydać parę złotych więcej, ale kupić coś lepszego. Dość fajnym przykładem są kołki montażowe, bo tu panuje loteria. Raz można trafić na dobrą jakość, innym razem na totalny badziew. Bazując na swoim doświadczeniu mogę ocenić, że kołki mungo z muntech24 póki co wypadają najkorzystniej. Mocne, zapewniają pewne mocowanie nawet w trudnym podłożu. Ale wiadomo, że prawidłowe nawiercenie otworu też ma spore znaczenie przy takich pracach.

karol002 Odpowiedz 2016-10-28 15:57:13

Ja korzystam z kołków od firmy Mungo. Bardzo dobrze trzymają różnego rodzaju przedmioty ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny