Start Arrow InstalacjeArrow Modernizacja instalacji elektrycznej

Modernizacja instalacji elektrycznej

Chciałbym przeprowadzić w domu lekką (chyba) modernizację elektryki, np. wydzielić osobny obwód na oświetlenie ogrodu itp. Jak się za to zabrać? To znaczy, jak można ocenić stan istniejącej instalacji i określić potrzeby jej naprawy czy przeróbki?

Czytelnikowi doradza Wojciech Gosiewski, ekspert z firmy ANFA KABLE:

W trakcie projektowania wymarzonego domu do końca nie wiemy, jak będzie wyglądało nasze życie w nim. Każdy kolejny dzień zamieszkiwania w nowym domu pokazuje nam rzeczywiste potrzeby i odpowiada na wcześniejsze niewiadome. Prędzej lub później nadchodzi potrzeba dostosowania instalacji elektrycznej.

Łatwość modernizacji zależy najczęściej od konkretnego przypadku, a w dużym stopniu od sposobu wykonania instalacji, które – z punktu widzenia modernizacji – dzieli się na dwie grupy:

– instalacje elektryczne inteligentne
– instalacje konwencjonalne (tradycyjne)

Instalacje elektryczne inteligentne najczęściej układa się w tak zwaną gwiazdę. Wszystkie przewody schodzą się w jedno miejsce, w którym znajduje się rozdzielnica. Umożliwia to modernizację instalacji ingerując tylko w sposób połączeń przewodów, albo w najlepszym przypadku samo szybkie przeprogramowane sterowników.

Istnieje również możliwość stosowania bezprzewodowych włączników, które mogą być podłączone w dowolnym momencie bez większej ingerencji w instalacje.

Problem pojawia się jedynie wtedy, gdy pod obwód nie został przewidziany przewód zasilający, który tak jak w przypadku instalacji konwencjonalnej należy po prostu doprowadzić, co może wiązać się z wykonaniem bruzd w tynku oraz innymi pracami budowlanymi. Przewód taki doprowadza się z najbliższego miejsca permanentnie zasilonego (nie może to być lampa, które bywa wyłączana, gdyż nowy obwód straci zasianie).

W przypadku konwencjonalnej instalacji należy pamiętać o klasycznym wyłączniku światła do którego również należy doprowadzić przewód.

Proszę pamiętać, że wszelkie prace elektryczne (poza nielicznymi wyjątkami tak jak wymiana bezpiecznika lub żarówki) musi wykonywać osoba z odpowiednimi uprawnieniami elektrycznymi. Zdecydowanie zwiększa to bezpieczeństwo instalacji.

Sam stan instalacji elektrycznej można sprawdzić wykonując tak zwane pomiary elektryczne. W przypadku instalacji elektrycznych niestety zagrożenie jest niewidoczne, bo prądu po prostu nie widać, jak pękniętej ściany czy przeciekającego dachu. Pomiary elektryczne przeprowadza elektryk z stosownymi do tego uprawnieniami przy pomocy specjalnie przeznaczonych do tego mierników parametrów instalacji elektrycznych.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty