Start Arrow OgródArrow Modny ogród: odnawiamy metalowe meble ogrodowe

Modny ogród: odnawiamy metalowe meble ogrodowe

Odnowione metalowe meble ogrodowe mogą stać się prawdziwą ozdobą przydomowego ogrodu czy tarasu. Szeroka paleta barw, jaką mają w ofercie producenci farb dekoracyjnych, sprawia, że staremu wyposażeniu czy nabytkom, kupionym na pchlim targu, możemy nadać zupełnie nowy, świeży wygląd.

Kolorowa aranżacja ogrodu

Przykładem może być proponowana tu aranżacja ogrodu, której baśniowy, idylliczny wystrój podkreślają meble w intensywnym kolorze.

Przygotowanie powierzchni pod malowanie

Odnawianie mebli ogrodowych z metalu rozpoczynamy od dokładnego przygotowania powierzchni. Brud usuwamy drucianą szczotką, a jeżeli meble pokryła grubsza warstwa rdzy – usuwamy ją szlifierką. Czyścimy dokładnie każdy pręt z łuszczącej się powłoki – jeżeli chcemy usunąć całą warstwę możemy zastosować specjalne preparaty do usuwania farby – sprawdźmy wcześniej na opakowaniu, czy mogą być one stosowane na metalowe powierzchnie.

Kiedy usuniemy starą powłokę malarską, musimy zmatowić powierzchnię papierem ściernym, co sprawi, że rozprowadzanie farby będzie łatwiejsze. Powstały po szlifowaniu pył, należy starannie usunąć – przemywamy mebel detergentem rozcieńczonym w wodzie i pozostawiamy go do wyschnięcia.

Farby do metalu

Na rynku dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych do malowania powierzchni stalowych, metalowych, znajdujących się na zewnątrz, a co za tym idzie, narażonych na zmienne warunki atmosferyczne. Są to zarówno farby podkładowe (gruntujące), jak i emalie nawierzchniowe.

Dostępne są również produkty łączące funkcję ochronną i dekoracyjną – te jednak występują w niezbyt pokaźnej gamie barw. Dlatego, jeśli zależy nam na kolorowym wystroju ogrodu, zastosujmy najpierw grunt, potem farbę dekoracyjną.

Farby gruntujące mają za zadanie przede wszystkim chronić metalowe powierzchnie przed korozją. Ponadto grunt ujednolica i wzmocnia podłoże, zmniejsza i wyrównuje jego chłonność, co powoduje, że farba nawierzchniowa równomiernie wysycha, tworząc jednolicie kolorystyczną powierzchnię. Podkład zmniejsza również zużycie farby nawierzchniowej.

Nawierzchniowe farby do metalu tworzą ostateczną, dekoracyjną powłokę, nadającą ponadto odporność na wpływ warunków atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Emalie do metalu mogą mieć wykończenie matowe, półmatowe, z połyskiem, a kolor możemy dobrać do każdej, nawet najbardziej odważnej aranżacji ogrodu.

Warunki pogodowe

Wiosna to najlepsza pora na odnawianie mebli ogrodowych. Uważać powinniśmy jedynie na deszcz. Ważne by malowana powierzchnia była sucha w trakcie malowania oraz podczas schnięcia wyrobu nie występowały opady atmosferyczne oraz mgły. Nie powinniśmy jednak czekać na remont, gdy nadejdzie gorące lato. Malowana powierzchnie nie może być gorąca, gdyż wtedy farba wysycha zbyt szybko i tworzy nietrwała powłokę.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Jak dobrać drewno na taras i jak je zabezpieczyć? | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-08-01 11:42:20

[...] błędów? Gołe deski na tarasie, charakterystyczne chrupanie... więcej    Modny ogród: odnawiamy metalowe meble ogrodowe 3 kroki pielęgnujące drewno na zewnątrz Mech na sprzętach ogrodowych? Jak się go [...]

Wiosenny balkon - jak go pielęgnować i urządzić? | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-05-15 20:30:48

[...] Zobacz, jak malować metalowe powierzchnie [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty