Start Arrow InstalacjeArrow Monitoring – bezpieczeństwo w domu

Monitoring – bezpieczeństwo w domu

Poczucie bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania oraz w jego pobliżu jest niezmiernie istotne. Wybór odpowiedniego zabezpieczenia sprawia nam niekiedy ogromne kłopoty. Można spróbować zrealizować to na kilka sposobów. Dobrym rozwiązaniem jest założenie systemu alarmowego jednak nie rozwiązuje to do końca naszych założeń, ponieważ pozwoli nam jedynie otrzymać informację o zaistnieniu zdarzenia, jednak w żaden sposób nie wiemy jak do niego doszło i kto brał w tym udział.

(Poczucie bezpieczeństwa we własnym domu jest niezmiernie ważne)

(Poczucie bezpieczeństwa we własnym domu jest niezmiernie ważne)

Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom stworzyliśmy ten artykuł, który jak mapa – krok po kroku doprowadzi Was do celu – którym będzie stworzenie własnego monitoringu wizyjnego.

Monitoring czy system alarmowy w obecnych czasach to już standard. Nie jest to już ekskluzywny dodatek na który nie możemy sobie pozwolić. Koszty jakie poniesiemy nie są w żaden sposób adekwatne do tych jakie musieli byśmy zapłacić w przypadku włamania, wandalizmu, kradzieży itp. Poniżej przedstawiam cztery kroki, które pomogą zrozumieć kwestie związane z telewizją przemysłową dla własnych domowych potrzeb.

Krok pierwszy – plan monitoringu domu

Pierwszym krokiem jaki należy podjąć jest odpowiednie przygotowanie planu działania, który zawierać będzie wszystkie istotne informacje (ilość kamer, rodzaj kamer, okablowanie, zasilanie itp.).

Warto pamiętać o ty, że nie da się stworzyć zestawu uniwersalnego. Każdy system wymaga indywidualnego podejścia w doborze urządzeń. Swoją drogę rozpoczynamy od planu monitoringu domu i mieszkania. Pragnąc przybliżyć Państwu oraz jak najbardziej ułatwić stworzenie takiego planu, a tym samym wybrać ilość kamer (4,8,16) i ich rodzaju (zewnętrzne , wewnętrzne). Przedstawiam poniżej kilka rozwiązań dla budynków mieszkalnych. Dysponując własnymi rzutami budynków możemy sami przygotować rozmieszczenie przewodów, usytuowanie rejestratora, kamer, zasilania itp.

(Przykład 1)

(Przykład 1)

(Przykład 2)

(Przykład 2)

Krok drugi – Rejestrator do monitoringu domu

Sercem systemu monitoringu jest rejestrator, urządzenie które nagrywa obraz z kamer, przetwarza go i umożliwia wyświetlanie na telewizorze, monitorze LCD czy poprzez sieć LAN na danym komputerze. Wybór odpowiedniego rejestratora uzależniony jest od ilości kamer. Na rynku najczęściej stosowane podziały to 4, 8 i 16 kamer.

Jeżeli już dobierzemy ilość wejść, która jest potrzebna do naszego monitoringu to przechodzimy do wyboru modelu rejestratora. Obecnie oferowanych jest szereg modeli i trudno jest dobrać odpowiedni, dlatego też podpowiem na co należy zwracać uwagę podczas jego wyboru.

Pierwsza kwestia to kompresja obrazu. Najlepszą obecnie kompresją jest H.264. Dostępne są również kompresje MPEG-4, MJPEG. Rejestratory posiadające kompresję H.264 zapisują większą ilość materiału na dysku twardym, mają lepszą jakość obrazu.

Kolejna kwestia to ilość klatek na sekundę, która zależna jest od wykorzystywanej do zapisu rozdzielczości. Wartość 6kl/s dla jednej kamery jest wystarczająca dla potrzeb zabezpieczenia domu lub mieszkania co pozwoli na w miarę płyną rejestrację zdarzeń. Najpopularniejsze rozdzielczości to D1 (720×576), która jest maksymalną dostępną w systemach telewizji analogowej rozdzielczością oraz druga CIF (352×288). Rozdzielczość CIF jest 4-krotnie mniejsza od D1, natomiast z reguły oferuje 4-krotnie wyższą prędkość zapisu. Warto jednak położyć nacisk na wyższą rozdzielczość nawet kosztem prędkości zapisu.

(Graficzne menu rejestratora)

(Graficzne menu rejestratora)

Ważne funkcje jakie również powinien posiadać rejestrator to detekcja ruchu, podgląd przez sieć LAN, wyjście VGA, port USB do archiwizacji, harmonogram, oraz ważne tryby zapisu (z detekcji ruchu, z wyjść alarmowych, ciągły, wg. timera). Jednak rejestrator powinien być przede wszystkim stabilny – jest to jego kluczowa cecha. Z naszego doświadczenia wynika, że w systemach opartych na komputerowym zapisie (karty DVR), często tej stabilności brakuje, dlatego nie zalecamy stosowania tego typu rozwiązań. Istotna jest również prostota i łatwość obsługi, w której pomaga np. sterowanie myszką i przejrzyste graficzne menu.

Krok trzeci – Kamera i obiektyw do monitoring domu

Kamery z jakimi możemy się spotkać podczas wyboru sprzętu monitoringu domu to kamery zewnętrzne (montowane na zewnątrz budynku, odporne na warunki atmosferyczne) oraz wewnętrzne (do zastosowań wewnątrz pomieszczeń w temperaturach pokojowych), kolorowe lub czarno-białe, kompaktowe (typu BOX), wandaloodporne (kamery zarówno do wewnątrz jak i na zewnątrz odporne na uderzenia).

(Kamery wewnętrzne)

(Kamery wewnętrzne)

(Kamery zewnętrzne)

(Kamery zewnętrzne)

(Kamery compact)

(Kamery compact)

Wybierając kamerę do monitoring domu ustalamy na jakiej odległości jaką szeroką scenę ma obserwować. Kąt widzenia zależy od rozmiaru przetwornika obrazu oraz długości ogniskowej obiektywu. Standardowy obiektyw 3,6mm zastosowany w kamerze z przetwornikiem 1/3” daje możliwość obserwacji 67° w poziomie co przy odległości do obiektu 10m od obiektu daje szerokość ok. 13m i wysokość ok. 10m obserwowanego obszaru.

(Obudowy kamer)

(Obudowy kamer)

Dla zastosowań monitoringu domowego najczęściej polecane są kamery z obiektywami z regulowaną ogniskową, które manualnie możemy dostosować do naszych potrzeb, czyli sami regulujemy szerokość kadru oraz widzialną odległość. Często spotykane obiektywy ze zmienną ogniskową to np. Auto Iris 3,5-8mm, Auto Iris 2,8-12mm, Auto Iris 3-8mm, które umożliwiają obserwacje od ok. 90° do ok. 17°. Istnieją również obiektywy na duże odległości, czyli 40, 50m i więcej, których wartości ogniskowych wahają się od 6-60mm, 5-55mm, 5-100mm i inne.

Ważnym parametrem jest również rozmiar przetwornika (najczęściej 1/3”) oraz ilość linii (TVL) (im więcej tym lepiej). Ze względu na pracę kamer w nocy, przy słabych warunkach oświetleniowych polecane są kamery z oświetlaczami podczerwieni wbudowanymi w obudowę lub jako osobne urządzenia. Parametrem również bardzo istotnym, jeżeli chodzi o możliwości obserwacji w słabym świetle jest czułość kamery wyrażona w Luxach (Lx). Im mniejsza wartość tego parametru, tym możliwości kamery w tym względzie są większe.

(Ogniskowa: 3,5-8mm)

(Ogniskowa: 3,5-8mm)

(Ogniskowa: 6-15mm)

(Ogniskowa: 6-15mm)

(Ogniskowa: 5,0-100mm)

(Ogniskowa: 5,0-100mm)

Kamera powinna być stabilna oraz wytrzymywać wszelkie warunki atmosferyczne oraz spełniać wszelkie nasze założenia (monitorować w nocy, czy obserwować duże odległości).

Krok czwarty – Przewody, wtyki i zasilanie

Kiedy już dobierzemy zarówno rejestrator jak i kamery pora skupić się na połączeniach tych elementów między sobą oraz ich odpowiednim zasilaniu i utrzymania tego zasilania w przypadku braku napięcia. Połączenia najczęściej realizowane są za pomocą wspólnego przewodu koncentrycznego (żyła i oplot) zespolonego z przewodem zasilającym (np. 2×0,5mm2). Przewody takie to YAP-EK75+2X0,5mm, który polecany jest na odległości do 50m oraz YAP75+2×0,5mm, który możemy stosować nawet ponad 100m.

(Przewody CCTV)

(Przewody CCTV)

(Wtyki wideo i zasilania)

(Wtyki wideo i zasilania)

(Zasilacze)

(Zasilacze)

Przewody różnią się zastosowanym materiałem oraz jego jakością. Dla większych odległości tzn. powyżej 100m polecane jest zastosowania skrętki komputerowej typu UTP oraz dodatkowych transformatorów pasywnych lub aktywnych dopasowujących impedancję kabla koncentrycznego 75Ohm do impedancji przewodu symetrycznego. Przewodu sygnałowe łączone są do rejestratora oraz do kamery za pomocą gniazd BNC. Wykorzystujemy tutaj tzw. wtyki BNC + F. Opis łączenia można obejrzeć na filmiku umieszczonym na łamach serwisu YouTube.

Potrzebny jest również wtyk do zasilania od strony kamery. Najczęściej stosowane są wtyki DC lutowane, DC z kabelkiem, S-55A oraz S-55. Zasilanie możemy rozwiązać na dwa sposoby tzn. za pomocą zwykłych zasilaczy (brak podtrzymania napięcia) i listew zasilających lub stosując zasilacze buforowe, które dzięki dodatkowemu zasilaniu jakim jest akumulator umożliwią potrzymanie naszego systemu na czas zależny od pojemności akumulatora oraz urządzeń pod zasilacz podpiętych. Należy również pamiętać aby rejestrator podłączyć przy pomocy zasilacza UPS, w przeciwnym przypadku jedynie kamery będą pracować a obraz nie będzie nagrywany. Polecamy zastosowanie zasilaczy buforowych.

Podsumowanie

Mam nadzieje, że artykuł przybliżył aństwu zasady stworzenia monitoringu własnego domu. Sądzę, że nie jest już nam obce Państwu pojęcie rejestratora, jego parametrów czy też jakich przewodów używamy do instalacji telewizji przemysłowej. Oczywiste jest również, ze monitoring zwiększa nasze bezpieczeństwo a odpowiednio dobrany i zainstalowany pozwoli na systematyczną kontrolę naszego mienia.

Systemy monitoringu nie są już dla nas tajemnicze a ewentualne niewiadome możemy zawsze wyjaśnić podczas dyskusji na forum tobiaszkocotTobiasz Kocot
Zadaj pytanie ekspertowi

Autor: Tobiasz Kocot "E-SYSTEM-systemy alarmowe"

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Paulos66 Odpowiedz 2017-03-02 22:06:10

Monitoring moim zdaniem warto zamontować, jednak jest to duża większa pewność co do ochrony domu podczas naszej nieobecności. Ja zainwestowałem w model KZ5 od JBP HD Camera i mam w tym powiadomienia na emial, mogę sprawdzać co się dzieje z dowolnego miejsca na smartphonie oraz też ma wbudowaną detekcję ruchu z alarmem.

Jarkon32 Odpowiedz 2016-09-13 19:43:37

Jeżeli dom zwraca uwagę ludzi to na pewno będzie potrzebny monitoring, bo złodzieje tylko na takie czekają. My zaufaliśmy dla producenta JBP HD Camera w niewysokiej cenie kupiliśmy kamery obrtowe KZ5 z widocznością w całkowitej ciemności do 15m. Rozdzielczość w HD. Posiada też detekcję ruchu z alarmem więc można powiedzieć 2w1.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje