Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Monolityczne sufity podwieszane – kiedy warto je stosować?

Monolityczne sufity podwieszane – kiedy warto je stosować?

Systemy monolityczne stanowią kompromis pomiędzy elegancją tradycyjnego sklepienia, a wygodą i bezpieczeństwem modułowych płyt sufitowych, znacząco poprawiając komfort użytkowania wnętrz.

System monolityczny umożliwia maksymalną izolację dźwiękową. Szczeliny powstałe na łączeniach zamykane są szpachlą akustyczną, która następnie szlifowana jest do poziomu płyty, co tworzy barierę dla fal dźwiękowych. Następnie całość pokrywana jest tynkiem akustycznym, dzięki czemu sufit zostaje ostatecznie wygładzony i uszczelniony.

Istotne są również zalety materiału, z jakiego się je wykonuje. Wełna skalna posiada dużo lepsze właściwości dźwiękochłonne, jest bardziej wytrzymała i bezpieczna w użytkowaniu niż popularny karton-gips. Dlatego też zyskuje coraz więcej zwolenników.

Walory estetyczne

Jednolita powierzchnia podwieszanego sufitu monolitycznego pozwala na tworzenie zróżnicowanych kształtów czy wysp. Dzięki temu, że prostopadłe spojenia między płytami są niewidoczne, możliwe jest kreowanie niemal dowolnej geometrii, również nieregularnej. Umożliwia to komponowanie oryginalnych, awangardowych aranżacji i stosowanie nietypowych instalacji oświetleniowych. Znajduje to zastosowanie szczególnie w miejscach, takich jak: galerie sztuki, salony handlowe czy restauracje. Gładka powierzchnia stanowić może również element eleganckiego wystroju hotelowej recepcji czy sali wykładowej.

Co istotne, można ją również pomalować na dowolny kolor, dopasowując sufit do indywidualnego charakteru wnętrza.

(Demontowalne sufity modułowe umożliwiają łatwy dostęp do instalacji biegnących pod stropem, np. okablowania, jednak łączenia między płytami pozostają widoczne. Na zdj. sufit monolityczny Rockfon Mono, fot. Rockfon)

Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny odcień, warto również wziąć pod uwagę współczynnik odbicia światła. Jeżeli zależy nam na jasnych pomieszczeniach, najlepiej pomalować sufit na kolor biały, wówczas parametr ten wynosił będzie ponad 70%.

Maksymalne wykorzystanie światła dziennego – szczególnie w przypadku pomieszczeń o dużym metrażu – pozwoli na znaczną oszczędność energii.

Dobra akustyka

Demontowalne sufity modułowe umożliwiają łatwy dostęp do instalacji biegnących pod stropem, np. okablowania, jednak łączenia między płytami pozostają widoczne. W przypadku pomieszczeń, w których oprócz estetyki do priorytetów należą również właściwości akustyczne, sufit powinien łączyć atuty gładkich powierzchni ze zdolnością pochłaniania dźwięku. Należą do nich m.in. sale koncertowe i wystawowe, galerie, restauracje czy lobby hotelowe.

Zdaniem eksperta – Andrzej Skrzypczak z firmy Rockfon:
Wykorzystując właściwości wełny mineralnej, można zredukować echo, a przez to zapewnić wyraźne słyszenie dźwięków i zrozumiałość mowy. Włókno mineralne pochłania niepożądane dźwięki, dzięki czemu zmniejsza się pogłos, a osoby przebywające w pomieszczeniu lepiej się słyszą.

(Gładką powierzchnię można pomalować na dowolny kolor, dopasowując sufit do indywidualnego charakteru wnętrza. fot. Rockfon)

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Materiały wykorzystywane w budownictwie i wykańczaniu wnętrz powinny zapewniać odpowiednie bezpieczeństwo osobom korzystającym z pomieszczeń. Decydując się na wybór konkretnego sufitu, oprócz względów estetycznych, należy więc sprawdzić parametry techniczne danego rozwiązania, takie jak niepalność czy odporność na wilgotność powietrza.

Montaż monolitycznego sufitu podwieszanego z wełny skalnej pozwala na zastosowanie rozwiązania z wykorzystaniem materiałów niepalnych, zaklasyfikowanych ze względu na reakcję na ogień do klasy A2-s1,d0. Oznacza to, że takie sufity nie dość, że nie przyczyniają się do rozwoju pożaru, to stanowią dodatkową ochronę na wypadek jego wybuchu. Takie rozwiązanie jest więc szczególnie korzystne wszędzie tam, gdzie ważne jest zarówno bezpieczeństwo, jak elegancja.

(Porównanie właściwości wełny mineralnej i gk)

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Promocja

    Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

  • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

  • Lampa wisząca Wire White 3pł.

  • Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie