Start Arrow OgródArrow Monstera dziurawa: uprawa monstery w domu

Monstera dziurawa: uprawa monstery w domu

Monstera to piękne pnącze, łatwe w uprawie i – przy odpowiedniej pielęgnacji – długowieczne. Ta roślina egzotyczna, pochodząca z Ameryki Południowej i Środkowej, doskonale sprawdza się jako kwiat doniczkowy w naszych domach, mieszkaniach czy biurach. W tym artykule podpowiadamy, jak uprawiać monsterę w doniczce, by długo cieszyć się jej oryginalnymi, dziurawymi liśćmi i imponującym rozmiarem.

Monstera to piękna roślina, łatwa w uprawie i długowieczna.

Monstera to piękna roślina, łatwa w uprawie i długowieczna.

Wygląd i gatunki monstery

Monstera to roślina o zielonych liściach, sercowatych z charakterystycznymi dziurami i wcięciami. Kupując roślinę do domu warto jednak pamiętać, że liście młodej monstery są całe – głębokie wycięcia pojawiają się wraz z wiekiem, przy jednoczesnej zmianie faktury liścia z gładkiej na skórzastą.

Najpopularniejsze monstery, hodowane w domach i mieszkaniach to:

  • Monstera deliciosa – gatunek może osiągać rozmiar nawet do 200 cm, dlatego polecana jest do dużych, przestronnych wnętrz.
  • Monstera deliciosa „Borsigiana” – nieco mniejszy gatunek, często uprawiany w domach. Charakterystyczne są dla tego gatunku wydawane owoce, o cytrusowym zapachu.
  • Monstera deliciosa „Marmorata” i „Variegata” – gatunki o – odpowiednio – żółtych i białych plamach na liściach
  • Monstera obligua, czyli monstera ukośna – gatunek najczęściej mylony z filodendronem, gdyż liście mają tylko duże dziury na powierzchni, brak jest charakterystycznych dla monstery wcięć.

Jak wspomnieliśmy wyżej, monstera bardzo często jest mylona z popularnym filodendronem. Botanicy spierają się, czy obie rośliny należą do tej samej rodziny, czy są odmiennymi gatunkami. Dla nas, miłośników hodowania w domu roślin doniczkowych, najważniejsze jest to, że oba kwiaty są piękne i łatwe w uprawie.

Wiele gatunków monster jest podobnych do roślin z rodzaju filodendron

Wiele gatunków monster jest podobnych do roślin z rodzaju filodendron

Monstera w doniczce – stanowisko i podłoże

Monstera nie lubi zbyt silnego nasłonecznienia, doniczkę możemy więc ustawić nawet w zacienionym pokoju, choć zbyt dalekie odsunięcie od okna sprawi, że liście nie wytworzą charakterystycznych wcięć. Wybierzmy więc miejsce jasne, ale nie w bezpośrednim sąsiedztwie okna, szczególnie tego, zwróconego na południową stronę. Zimą zadbajmy, by roślina nie stała blisko grzejących kaloryferów.

Najlepszym podłożem do uprawy monstery jest mieszanka ziemi znormalizowanej i torfu. Roślina wymaga wysokiej doniczki i podpór, aby pięła się do góry. Młode rośliny mogą stanowić doskonały element większej kompozycji kwiatowej, starsze z uwagi na rozmiar, powinny rosnąć same.

Rośliny tropikalne tworzą przepiękne kompozycje, dzięki którym barwnymi kwiatami możemy cieszyć się przez cały rok. Tu kompozycje kwiatowe z wykorzystaniem monstery. fot. Biuro Kwiatowe Holandia

Rośliny tropikalne tworzą przepiękne kompozycje, dzięki którym barwnymi kwiatami możemy cieszyć się przez cały rok. Tu kompozycje kwiatowe z wykorzystaniem monstery. fot. Biuro Kwiatowe Holandia

Monstera – pielęgnacja rośliny

Od wiosny do jesieni monsterę należy nawozić nawozem dla roślin zielonych. Pamiętajmy, by latem podlewać ją raz na tydzień, zimą nawet raz na dwa tygodnie, gdyż roślina nie lubi zbyt dużej wilgoci (pochodzi przecież z Ameryki Południowej i Środkowej). Nie należy jednak dopuścić do przesuszenia podłoża.

Dodatkowo, szczególnie latem, liście należy spryskiwać miękką (czyli odwapnioną) wodą, czyszcząc je z kurzu i nabłyszczając. Specjalne nabłyszczacze do liści można stosować rzadko, raz na dwa, trzy miesiące.

Monsterę należy podlewać dość obficie wodą o temperaturze pokojowej, nie częściej jednak niż raz w tygodniu. Brak wody może spowodować przebarwienia na liściach, nadmierne podlewanie - ich żółknięcie i brunatnienie.

Monsterę należy podlewać dość obficie wodą o temperaturze pokojowej, nie częściej jednak niż raz w tygodniu. Brak wody może spowodować przebarwienia na liściach, nadmierne podlewanie – ich żółknięcie i brunatnienie.

Monstera – rozmnażanie i przesadzanie

Monsterę przesadzamy na wiosnę, w marcu lub kwietniu, zanim roślina wypuści nowe listki. Młode rośliny przesadzamy co roku, starszym wystarczy wymienić wierzchnie podłoże raz na dwa, trzy lata.

Rozmnażanie monstery jest bardzo proste. Możemy odciąć jej część wierzchołkową z kilkoma liśćmi i korzeniem powietrznym o długości co najmniej 20 cm i ukorzenić w wodzie, a następnie posadzić w mieszance torfu i piasku, stawiając w ciepłym, wilgotnym miejscu.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 9, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty