Start Arrow Budowa domuArrow Montaż dachówki ceramicznej – o czym należy pamiętać?

Montaż dachówki ceramicznej – o czym należy pamiętać?

Złe ułożenie dachówki ceramicznej na dachu domu może mieć w przyszłości bardzo poważne konsekwencje. O czym należy pamiętać wykonując pracę? Kilka podstawowych zasad przybliża ekspert z firmy Röben, Krzysztof Omilian.

Pierwszym krokiem do poprawnego ułożenia dachówki ceramicznej jest wykonanie szczelnego podkładu. Dobrze w tej roli sprawdzi się folia paroprzepuszczalna. Może się jednak zdarzyć, że to nie wystarczy. W zależności od stopnia nachylenia dachu, może zajść konieczność wykonania  pełnego deskowania i pokrycia go papą. Podobnie, jeżeli warunki klimatyczne są niesprzyjające.

 

(Przy układaniu dachówek ceramicznych warto pamiętać o kilku zasadach, fot. Röben)

Jeżeli już odpowiednio przygotowaliśmy nasz dach, powinniśmy umieścić na nim łaty oraz kontrłaty. Przy dobieraniu rozstawu łat należy wziąć pod uwagę parametry konkretnej dachówki, oraz zalecenia producenta. Następnym krokiem powinno być zamontowanie rynien, grzebieni okapu oraz obróbek blacharskich. Cała konstrukcja będzie dużo stabilniejsza, jeżeli co trzecia dachówka po skosie będzie klamrowana.

 

(Co trzecia dachówka po skosie powinna być klamrowana, fot. Röben)

Jeśli chodzi o klamrowanie, to powinniśmy je przeprowadzić również w wypadku dachówek skrajnych. Zamiast tego, możemy je ewentualnie przymocować do ścian za pomocą wkrętów. W niektórych punktach dachu konieczne jest przycinanie dachówki – mowa tu na przykład o obszarach wokół okien połaciowych, oraz kominie. Cięcie dachówki powinniśmy przeprowadzić z dala od połaci dachu. Problemem może bowiem być pył. Jeśli dostanie się on pod dachówkę bądź na nią, możemy mieć kłopot z jego usunięciem. Może on też sprawić problem w przypadku stosowania folii dachowej, poprzez zapchanie jej porów i w konsekwencji utratę paroprzepuszczalności przez membranę.

 

(Bardzo istotne jest odpowiednie ułożenie akcesoriów dachowych, fot. Röben)

Kluczem do sukcesu podczas układania dachówek jest odpowiednie rozmieszczenie akcesoriów dachowych. Aby pod połacią dachu przepływ powietrza odbywał się w sposób prawidłowy, konieczne jest umieszczenie odpowiedniej, w zależności od ukształtowania i wymiarów dachu, liczby dachówek wentylacyjnych. Wpływ na ich prawidłowe funkcjonowanie ma także ich ulokowanie – powinny być umieszczone w trzecim rzędzie pod kalenicą. Na wentylację wpływ mają również wpust oraz wypust powietrza przy kalenicy i okapie.

Istotnym elementem są również gąsiory. Powinny być zamocowane za pomocą specjalnej klamry, a następnie połączone z kalenicą za pomocą wkrętów. Pod nimi musi znajdować się taśma wentylująco-uszczelniająca.

 

 

 

 

 

 

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu