Start Arrow Budowa domuArrow Montaż drzwi krok po kroku

Montaż drzwi krok po kroku

Chcąc samodzielnie zamontować drzwi, powinniśmy sprawdzić czy nie spowoduje to utratę gwarancji na zakupiony produkt. Prawidłowy montaż drzwi przedłuża ich żywotność, a także gwarantuje bezpieczne ich funkcjonowanie. Jeżeli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, pracę tę warto zlecić fachowcom.

Drzwi najczęściej sprzedawane są w komplecie ościeżnicą, czyli ramą, w której osadzamy skrzydło. Warto wybrać ościeżnicę z regulowaną szerokością, dzięki czemu będziemy mogli ją dopasować do każdej grubości ściany.

Producenci drzwi dodają instrukcję montażu do każdego sprzedanego modelu. Podstawowe zasady są jednak podobne dla wszystkich produktów.

Jak zamontować drzwi krok po kroku doradza społeczność majsterkowiczów z Castorama.pl


Krok pierwszy: przygotowanie ościeży

Jeżeli budujemy nowe domy jednorodzinne, ościeżnicę montujemy w gotowe otwory drzwiowe.

(rys. 1)

Remont mieszkania czy użytkowanego już domu wymaga zdjęcia starych drzwi z zawiasów. Następnie musimy usunąć zamocowaną ościeżnicę – odkręcić ją lub wybić łomem czy dłutem (w zależności od sposobu wcześniejszego montażu.

Ubytki w ościeżach, czyli miejscach pod nową ościeżnicę, uzupełniamy zaprawą lub w przypadku niewielkich szczelin – pianką montażową. Po wyschnięciu, powierzchnię dokładnie szlifujemy i oczyszczamy ościeże z pyłu.

Nowe drzwi muszą być mniejsze od zewnętrznych wymiarów ościeży o 1-1,5 cm z każdej strony. Przed zakupem musimy również ustalić kierunek otwierania drzwi (rys. 1).

Krok drugi: ustawienie ościeżnicy

(rys. 2)

W oczyszczony otwór drzwiowy wstawiamy nową ościeżnicę i blokujemy ją we właściwym położeniu za pomocą drewnianych klinów. Kliny umieszczamy na wysokości, gdzie założone będą rozpórki regulowane, niezbędne przy montażu. Poziom nadproża określamy poziomicą, dobijając lub poluzowując kliny do oczekiwanego ustawienia. Kliny nie powinny być wbijane zbyt mocno, gdyż mogą zdeformować elementy ościeżnicy (rys.2).

Podczas montażu ościeżnicy najważniejsze jest właściwe ustawienie poziomu belki górnej, a następnie pionów belek bocznych. W tym celu ustalamy pion na słupie zawiasowym ościeżnicy, zachowując kąty proste między słupami pionowymi ościeżnicy a nadprożem.

Krok trzeci: montaż ościeżnicy

(rys. 3)

W słupie zawiasowym ościeżnicy wiercimy otwory montażowe, o grubości odpowiadającej zastosowanym kołkom. Przez otwory nawiercamy od strony zawiasów otwory w ścianie, na głębokość dostosowaną do długości kołków (rys. 3). Wbijamy kołki i delikatnie dokręcamy śruby, kontrolując pion na słupie ościeżnicy.

Teraz możemy założyć skrzydło drzwi – sprawdzamy poprawność zamykania drzwi i ustawienia ościeżnicy, które możemy skorygować dobijając lub luzując kliny. Ustawienie jest znacznie prostsze w przypadku ościeżnicy regulowanej, której zawiasy umożliwiają nam prawidłowe ustawienie skrzydła w stosunku do ościeżnicy.

Po zdjęciu skrzydła montujemy drugi słup ościeżnicy w taki sam sposób, jak pierwszy.

Ościeżnicę montujemy przy pomocy pianki poliuretanowej montażowej. Zabezpieczamy ościeżnicę taśmą malarską przed zabrudzeniem (rys. 4) i zwilżamy powierzchnię ściany wodą, co poprawi przyczepność pianki. Pamiętajmy, że rozprężająca się pianka może zdeformować ustawienie ościeżnicy, dlatego jej pozycję blokujemy rozpórkami z drewna (rys. 5).

(rys. 4)

(rys. 5)

Pianką montażową wypełniamy szczelinę pomiędzy ościeżnicą a ścianą (rys. 6), pamiętając, że pianka zwiększa kilkukrotnie swoją objętość, więc nie powinno być jej za dużo. Nadmiar pianki możemy odciąć nożem, po całkowitym jej zastygnięciu (rys. 7). Następnie pianką wypełniamy puste miejsca po usuniętych klinach.

(rys. 6)

(rys. 7)

Krok czwarty: wykończenie

Miejsca po kołkach maskujemy zaślepkami. Listwy wykończeniowe przycinamy na odpowiednią długość pod kątem 450 i mocujemy silikonem i klejem termotopliwym lub przybijamy gwoździami (rys. 8).

(rys. 8)

Łączenia listew wykańczamy akrylem. Przy ościeżnicy regulowanej, nakładamy punktowo silikon w kanały w słupach ościeżnicy i mocujemy listwy opaskowe.

Pamiętajmy, że ościeżnice nie należy montować na świeżo wymurowanej lub otynkowanej ścianie, powinniśmy pozostawić ją do całkowitego wyschnięcia.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Maja Odpowiedz 2017-10-18 08:02:34

Ważny przy montażu drzwi jest również dobór stosownych materiałów łączeniowych czyli zawiasów i zatrzasków. Żeby drzwi były dobrze osadzone i dobrze się trzymały, trzeba wybrać akcesoria łączeniowe jak najwyższej jakości. Wielu przerażać będzie cena, ale jeśli się przewertuje internet to znajdzie się takie perełki jak incop.pl/81,380,zawias-8429-a4-81x64x4 i już problem załatwiony. Grunt to profesjonalne wykonanie i spokój na długie lata, prawda?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645