Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Montaż i pielęgnacja deski barlineckiej

Montaż i pielęgnacja deski barlineckiej

Dziś postaramy się przybliżyć kwestie dotyczące montażu, pielęgnacji, a także dobrania odpowiedniego gatunku drewna do poszczególnych pomieszczeń. Ponadto, wyjaśnimy różnicę pomiędzy panelami laminowanymi a deską trójwarstwową.

Panele laminowane a deska trójwarstwowa

Często pojawiają się pytania o różnicę między panelami laminowanymi a deską trójwarstwową. Najprościej mówiąc panele to wyrób sztuczny, składający się z przetworzonych wiórów i warstwy naprasowanego papieru, natomiast podłogi warstwowe – m.in. deska barlinecka to produkt wykonany z naturalnego drewna.

fot. Barlinek SA

fot. Barlinek SA

Długo można by wymieniać zalety naturalnego drewna, dlatego warto skupić się na tych najważniejszych. Drewno oddycha, dzięki czemu reguluje mikroklimat domów i mieszkań, absorbuje wilgotność i oddaje ją z powrotem, gdy powietrze staje się suche. Dodatkowo, jonizuje powietrze, nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu, co jest szczególnie ważne dla osób ze skłonnościami do alergii. Ponadto, drewniane posadzki gwarantują izolację termiczną pomieszczenia – odczuwaną jako ciepła podłoga oraz izolację akustyczną – tłumienie hałasu.

Jeśli chodzi o podłogi trójwarstwowe, to cechuje je duża odporność na odkształcenia. Specjalna konstrukcja deski barlineckiej i zastosowane w niej zatrzaskowe złącze umożliwia naturalną pracę drewna (pęcznienie i kurczenie). Dzięki tym właściwościom i optymalnej grubości, podłoga może być układana na ogrzewaniu podłogowym. Atutem deski barlineckiej jest również szybki, łatwy i czysty montaż. Układając podłogę samodzielnie można oszczędzić czas i pieniądze związane z wynajęciem fachowca.

fot. Barlinek SA

fot. Barlinek SA

Gatunek drewna

Przede wszystkim należy pamiętać, że do miejsc o większym natężeniu ruchu jak np. pokoje dzienne, najlepsze są podłogi wykonane z twardych gatunków, m.in.: buk, jesion czy grab lub deski egzotyczne. Tańsze drewno o niższych parametrach – klon, brzoza, olcha – dobrze sprawdza się w sypialniach. Do pomieszczeń i miejsc intensywnie używanych, takich jak przedpokoje, korytarze czy schody, warto zakupić najtwardsze drewno egzotyczne, np. merbau, iroko czy padouk.

Kilka słów o montażu

Po pierwsze, po przywiezieniu deski barlineckiej do domu, należy ją aklimatyzować przez min. 48 h. Montaż rozpoczynamy od rozłożenia podkładu, np. tektury falistej albo maty korkowej. Pierwszą deskę układamy piórem do ściany a potem poszczególne deski łączymy na krótszych krawędziach, czyli czołach. Ostatnią deskę przycinamy. Kolejny pas desek układamy zaczynając od tego przyciętego kawałka, pod warunkiem, że nie jest on krótszy niż 50 cm. Pamiętajmy, by łączenia na krótszych krawędziach desek były oddalone od siebie o min. 50 cm w sąsiadujących pasach podłogi. Układanie ostatniego pasa rozpoczynamy od zmierzenia przestrzeni między ścianą a ułożoną przez nas podłogą. Jeśli okaże się, że nie zmieści się cała szerokość deski, odcinamy odpowiedni fragment. Między ścianą a podłogą trzeba zostawić ok. 1-1,5 cm luzu. Po ułożeniu podłogi kładziemy listwy przyścienne. Dostępne są one w wielu wybarwieniach, kolorach i profilach.

fot. Barlinek SA

fot. Barlinek SA

W przypadku ogrzewania podłogowego, zamiast montażu pływającego, zalecane jest przyklejanie deski do podłoża. Deska barlinecka ma odpowiednią grubość warstwy spodniej, więc nie stanowi to problemu. Na ogrzewaniu podłogowym zalecane jest stosowanie gatunków drewna o niskim współczynniku skurczu i rozkurczu, z długim czasem osiągania równowagi higroskopijnej. Takie właściwości posiadają gatunki egzotyczne: merbau, iroko, doussie, jatobe, a także rodzimy dąb i akacja. Przed samym montażem, nie należy zapomnieć o wygrzewaniu podłogi. W tym przypadku lepiej skorzystać z usług kompetentnych montażystów.

Pielęgnacja

Dla ochrony drewnianej podłogi przed działaniem piasku, wody i soli, warto ułożyć maty ochronne przed wejściem do domu. Środki do pielęgnacji należy dobrać w zależności od rodzaju powierzchni.

Autor: www.podlogi.info

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie