Start Arrow Budowa domuArrow Montaż membrany przy adaptacji poddasza

Montaż membrany przy adaptacji poddasza

Membrany dachowe chronią poddasze przed wiatrem, odprowadzają ewentualne przecieki pokrycia dachowego a dzięki swojej paroprzepuszczelności – umożliwiają sprawne usuwanie wilgoci z wewnątrz budynku. Najszybszym i najprostszym sposobem na montaż membrany dachowej jest rozwinięcie jej na krokwiach, równolegle do okapu. Jednak stosuje się go przy budowie nowego dachu. A czy prace remontowe związane z adaptacją poddasza umożliwiają zastosowanie membran?

O sposobach izolacji istniejącego poddasza mówią eksperci z firmy FOLNET Sp. z o.o.

W przypadku adaptacji istniejącego poddasza lub izolacji dachów deskowanych, pokrytych gontem bitumicznym, tradycyjny montaż membrany polegający na rozwinięciu jej na krokwiach równolegle do okapu, jest niemożliwy.

Aby uniknąć kosztów i czasu niezbędnych do demontażu istniejącego pokrycia dachowego (i ołatowania), trzeba zmienić miejsce i sposób montażu membrany dachowej. Tam gdzie nie możemy rozwinąć membrany dachowej bezpośrednio na krokwiach (np. z powodu braku możliwości demontażu pokrycia dachowego, z powodu nieszczelności pokrycia dachowego dachu odeskowanego z papą itp.) stosuje się metodę tzw. odwróconą.

Metoda odwrócona montażu polega na rozpięciu membrany (z zachowaniem lekkiego zwisu) pomiędzy krokwiami od strony poddasza i zamontowaniu jej za pomocą drewnianych listew. Prace prowadzi się rozpoczynając od partii kalenicowej, kładąc kolejne warstwy membrany w dół poddasza, stosując zakład min. 15 cm. Tutaj także musi zostać zachowana szczelina wentylacyjna.

Metodę odwróconą stosuje się również w przypadku, gdy projekt dachu przewiduje pełne deskowanie, w szczególności jeśli dach pokryty jest gontem bitumicznym (membrana nie może się stykać z produktami bitumicznymi).

1) Krokwie
2) Ocieplenie
3) Membrana dachowa
4) Folia paroizolacyjna
5) Kontrłaty do krokwi
6) Łaty
7) Deskowanie (tylko pełne deskowanie)
8) Dachówka
9) Gont bitumiczny (tylko pełne deskowanie)
10) Listwy mocujące membranę
11) Listwa dystansowa min.4cm (tylko pełne deskowanie)

Montaż membrany dachowej w metodzie odwróconej na dachu deskowanym przebiega jak w pkt. 2 z tą jednak różnicą iż należy wytworzyć szczelinę wentylacyjną pomiędzy membraną dachową a deskowaniem. W tym celu należy do deskowania zamocować listwę dystansową, która będzie oddzielać membranę dachową od deskowania. Tak utworzona szczelina wentylacyjna skutecznie wentylować będzie przestrzeń powyżej membrany dachowej.

Poddasze z odwróconą membraną dachową można ocieplić wełną, a następnie zabezpieczyć paroizolacją. Paroizolację układa się po ułożeniu termoizolacji, poziomo lub równoległe do krokwi, w zależności od potrzeb i stopnia skomplikowania konstrukcji więźby dachowej. W przypadku układania poziomego najlepiej jest zacząć od góry – od osłony jętek lub kalenicy. Niezależnie od sposobu rozpinania paroizolacji, powinno się ją układać z lekkim naprężeniem – lekko naciągając.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu