Start Arrow Budowa domuArrow Montaż okien – częste błędy

Montaż okien – częste błędy

Każde okna posiadają instrukcję montażu, którą dołączają do swoich produktów producenci i sprzedawcy okien. Faktem jest jednak, że sami wykonawcy usługi mają swoje sposoby ich montażu. Rzeczywistość jednak jest taka, że znaczna większość montowanych w Polsce okien ma mniejsze lub większe wady montażowe. A to przyczynia się do zmian właściwości eksploatacyjnych okien.

O tym, na co zwrócić uwagę podczas montażu opowiada Prezes firmy STOLMAR Sp. z o.o.- Marcin Wiśniewski.

Pierwszą rzeczą, o której warto pamiętać, to fakt, że nawet okno o najlepszych parametrach technicznych można łatwo zepsuć poprzez jego niewłaściwy montaż. Za taki stan rzeczy w dużej mierze odpowiadają niewykwalifikowani montażyści i osoby zajmujące się sprzedażą okien. Podstawowym błędem tych pierwszych jest stosowanie w swojej pracy wyłącznie pianki poliuretanowej. Co prawda zapewnia ona izolację, jednak nie zabezpiecza przed wnikaniem wody opadowej i wilgoci. Kolejną nieprawidłowością jest obcinanie nadmiaru wypływającej pianki, przez której porowatą strukturę przenika wilgoć do środka.

Na uwagę zasługuje także niezbyt wysoka jakość silikonu, który jest stosowany do uszczelniania miejsc styku parapetu zewnętrznego z ramą. Sposób ten jest bardzo nietrwały, gdyż już po kilku latach dochodzi do rozszczelnienia tego połączenia, a wtedy próg może się odkształcić w skutek naporu wiatru.

Dobrze zorganizowany producent ma własną instrukcję montażu okien, jeśli jej nie posiada- najlepiej odwołać się do zasad montażu ustalonych przez właściciela systemu lub do instrukcji Instytutu Techniki Budowlanej. Pamiętać należy także, że właściwe usadowienie okien jest możliwe wtedy, gdy są one o ok. 3 cm węższe od ościeży (po 1,5 cm z każdego boku) i o mniej więcej 5 cm niższe (1,5 cm od góry i 3,5 cm od dołu). Przestrzeń ta jest idealna jest do prawidłowego wstawienia i uszczelnienia okna. Odstępstwo od tej normy stosuje się w przypadku niektórych okien z PVC, gdyż tworzywo, z jakiego są one wykonane pracuje pod wpływem zmian temperatury.

Zarówno w przypadku połączenia parapetów zewnętrznych, jak i wewnętrznych z oknem, pamiętać należy, by był on podłożony pod ramę okna. W tym celu należy zastosować listwę podparapetową, najlepiej wielokomorową, gdyż zapewnia ona dobrą izolacyjność cieplną.

Pamiętajmy, że prawidłowo wykonany montaż okna pozwoli w przyszłości uniknąć przykrych niespodzianek.

Błąd wymiarowania okna (fot. oknotest.pl)

Brak listwy progowej- nie ma możliwości trwałego uszczelnienia styku okna z parapetem (fot. oknotest.pl)

Wadliwe osadzenie i uszczelnienia parapetu zewn. (fot. oknotest.pl)

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2012-03-23 19:37:48

Na szczęście istnieje w naszym kraju firma, która wszystkie okna montuje perfekcyjnie. Żadnych błędów, kompletnie nie ma się do czego przyczepić.A wszystko to dzięki koryfeuszowi tej firmy, który opracował własne "lepsze" wytyczne i teraz przy każdym montażu pełen sukces. Wkrótce podam więcej szczegółów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645