Start Arrow Budowa domuArrow Montaż okien w ociepleniu. Poradnik ze zdjęciami

Montaż okien w ociepleniu. Poradnik ze zdjęciami

MOWO (czyli montaż okna w ociepleniu) to nowy system osadzania okien i drzwi tarasowych w warstwie ocieplenia. Jest on przeznaczony przede wszystkim do budownictwa energooszczędnego i pasywnego.

Jego podstawowe elementy to: profile nośne i termoizolacyjne, taśma rozprężna, klej szybkowiążący, podkład gruntujący. Nie są potrzebne w nim metalowe kotwy i konsole, które stosuje się w standardowych rozwiązaniach. Zastąpiły je bowiem profile nośne z tworzywa. W ten sposób ograniczono powstawanie mostków cieplnych (metal dobrze przewodzi ciepło).

Jest to pierwszy na rynku certyfikowany kompletny system montażu w warstwie ocieplenia. Zapewnia on bowiem właściwy montaż, izolację termiczną oraz szczelność zgodną z wymaganiami budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Parametry systemu MOWO zostały potwierdzone przez Instytut  IFT w Rosenheim (uznaną niemiecką placówkę badawczą).

Zalety systemu MOWO:

 • umożliwia w jednym etapie osadzenie okna i jego uszczelnienie. Dzięki temu prawie natychmiast po zakończeniu montażu możemy w pomieszczeniach prowadzić dalsze prace wykończeniowe;
 • gwarantuje mniejszą ucieczkę ciepła na styku okna ze ścianą. Dzięki właściwościom użytych materiałów nie następuje degradacja warstwy izolacji na styku okna ze ścianą;
 • ułatwia zamontowanie nawet dużych i ciężkich okien wysuniętych poza lico ściany murowanej w warstwie ocieplenia;
 • chroni przed hałasem dochodzącym z zewnątrz;
 • ułatwia w przyszłości wymianę okna  bez zniszczenia warstwy ocieplenia;▪ producent systemu MOWO zapewnia nadzór nad projektem montażu, wsparcie techniczne oraz 5 lat gwarancji.

Montaż okien w ociepleniu krok po kroku

SOKÓŁKA OKNA I DRZWI SA jako pierwsza zaadaptowała system montażu MOWO do przesuwnych okien tarasowych z drewna. Przedstawiamy najważniejsze etapy montażu w warstwie ocieplenia energooszczędnego okna tarasowego ze skrzydłem podnoszono-przesuwnym.

Krok 1: Po sprawdzeniu czy wymiary okna i otwór w ścianie wzajemnie do siebie pasują, przygotowujemy nośne profile montażowe – przycinamy je na odpowiedni wymiar.

(Krok 1)

Krok 2: Wiercimy otwory na wkręty (łączniki śrubowe). Mają one za zadanie utrzymać profil w wyznaczonym miejscu w czasie wiązania kleju (około 48 godzin).

(Krok 2)

Krok 3: Oczyszczamy powierzchnię muru z pyłów i nierówności, a następnie nanosimy na ścianę oraz profil specjalny środek gruntujący (zapewnia on dobre związanie kleju ze ścianą).

(Krok 3)

Krok 4. Nakładamy na profil nośny dwie wstęgi kleju – każda około 20 mm od krawędzi (końcówka pistoletu przygotowana jest tak, aby wstęga miała kształt trójkąta 9 na 9 mm).

(Krok 4)

Krok 5: Po mocnym dociśnięciu profilu do muru, aby klej został równomiernie rozprowadzony, przykręcamy go. Zamontowane profile poziome i pionowe utworzą ramę wokół okna.

(Krok 5)

Krok 6: Przyklejamy podokienny profil termoizolacyjny (wykonany z polistyrenu ekstrudowanego) do progu drewnianego okna tarasowego.

 

(Krok 6)

Krok 7: Przytwierdzamy samoprzylepną taśmę rozprężną (wypełnia przestrzeń pomiędzy ramą okna a profilem montażowym). Taśma stanowi wielowarstwową izolację termiczną i przeciwwilgociową – od wewnątrz jest paroszczelna, a od zewnątrz paroprzepuszczalna, ale zabezpiecza przed deszczem i wiatrem.

 

(Krok 7)

Krok 8: Tak przygotowaną ościeżnicę okna tarasowego wstawiamy do przygotowanej ramy z profili nośnych, po czym sprawdzamy ustawienie jej w pionie.

 

(Krok 8)

Krok 9: Osadzamy okno w ścianie przykręcając ościeżnicę do profili nośnych za pomocą samowiercących wkrętów do drewna. Rozmieszczenie wkrętów powinno być zgodne z instrukcją producenta okna.

 

(Krok 9)

Krok 10: Na profile nośne przyklejamy kolejne, z materiału termoizolacyjnego. Zapewnią one łatwe połączenie okna z systemem ocieplenia elewacji.

 

(Krok 10)

Krok 11: Aby ochronić przed wilgocią próg okna tarasowego wraz z drewnianą podwaliną naklejamy na nie od zewnątrz pas folii z tworzywa EPDM.

 

(Krok 11)

Krok 12: Od wewnątrz próg okna zabezpieczamy samoprzylepną taśmą butylową. Przedtem należy koniecznie oczyścić posadzkę z pyłu, a następnie zagruntować, co zapewni szczelne przyleganie do niej taśmy.

 

(Krok 12)

Okno gotowe do użytku – jest ono solidnie osadzone w płaszczyźnie ocieplenia i uszczelnione.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

marvil Odpowiedz 2015-05-24 21:40:55

O dobrym montażu stolarki nigdy za mało powtarzać, niektórzy inwestorzy, z pełnym szacunkiem dla nich, ale niestety wciąż myślą, że to najdroższe okna załatwiają sprawę. A prawda jest taka, że instalacja okien jest tak samo ważna jak sam produkt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Kinkiet Amelia White

 • Promocja

  Lampa podłogowa Rosa White

 • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

 • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

 • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

 • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645