Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Montaż ścianki działowej krok po kroku

Montaż ścianki działowej krok po kroku

Choć nowoczesne aranżacje wnętrz stawiają na otwarte przestrzenie, to jednak w niektórych przypadkach utworzenie osobnych pomieszczeń okazuje się niezbędne. Jeżeli chcemy na trwale podzielić pokój, najlepszym sposobem będzie montaż ścianki działowej. Ściana działowa montowana jest również przy istniejącej ścianie, jeśli chcemy zwiększyć izolacyjność akustyczną wnętrza.

Ściany działowe najczęściej montuje się na ruszcie z profili stalowych, do których mocuje się płyty, a także dodatkowo izolację akustyczną. Izolacja akustyczna zapewni nam komfort w oddzielonym pomieszczeniu. Najczęściej wykonuje się ją z wełny mineralnej lub szklanej.

Producenci systemów suchej zabudowy polecają wełnę mineralną jako najbardziej skuteczną izolację akustyczną, nie tylko z powodu korzystnych parametrów pochłaniania dźwięku, ale ze względu na łatwość montażu i szczelność w wypełnieniu konstrukcji nośnej ścian i odporność ogniową układu.

Zobaczmy, jak prosto zamontować ściankę działową z wykorzystanej wełny jako izolacji akustycznej. Montaż ściany działowej krok po kroku przedstawiają eksperci ISOVER, producenta wełny szklanej Isover Aku-Płyta:

1. Prace rozpoczynamy od wytyczenia ściany. Przebieg ściany wyznacza się na podłodze za pomocą sznura lub lineału, zaznaczając ewentualne otwory drzwiowe.

(fot.1 ISOVER)

Następnie nanosimy przebieg ściany za pomocą poziomicy i łaty na otaczające ściany i stropy. Przy ścianach wyższych niż 3 m do wyznaczenia pionu powinniśmy użyć niwelatora laserowego z kompensatorem lub pionu murarskiego, gdyż poziomica nie daje dostatecznej dokładności.

2. Profile UW mocuje się do posadzek i stropów za pomocą uniwersalnych elementów mocujących, rozmieszczonych max co 1 m.

(fot.2 ISOVER)

Dla uzyskania wymaganej dźwiękoszczelności wszystkie profile mocowane do podłoża muszą być podklejone akustyczną taśmą uszczelniającą.

3. Kolejnym krokiem jest montaż profili słupkowych. Profile CW powinny mieć u góry luz min. 1 cm, pamiętajmy jednak, że muszą wchodzić w górny profil UW na głębokość co najmniej 1,5 cm.

(fot.3 ISOVER)

4. Profil słupkowy CW wkładamy najpierw w dolny profil UW, a następnie w górny. Profile słupkowe rozmieszczamy w odległości 60, 40 lub 30 cm, w zależności od zaleceń wybranego systemu.

(fot.4 ISOVER)

 

Profili CW nie mocujemy do poziomych profili UW.

5. Teraz możemy już pokryć pierwszą stronę ściany. W tym celu przykręcamy płyty szerokości 120 cm, a odstęp między wkrętami zachowujemy długości 20 cm. Przy pokryciu dwuwarstwowym, przy pierwszej warstwie płyt, odstęp między wkrętami powinien wynosić 75 cm.

(fot.5 ISOVER)

Przy mocowaniu płyty korygujemy położenie rozstawionych wcześniej profili.

6. Czas na izolację przestrzeni między płytami. Po opłytowaniu pierwszej ściany i ułożeniu w środku instalacji (elektrycznej czy sanitarnej) kolejnym krokiem jest umieszczenie między profilami płyty z wełny szklanej Isover Aku-Płyta.

(fot.5 ISOVER)

Dzięki swoim wymiarom oraz sprężystości, płyty idealnie wypełniają przestrzenie między profilami.

7. Teraz pokrywamy płytami drugą stronę ściany. Rozpoczynamy to od przykręcenia płyty szerokości 60 cm, tak, aby krawędzie płyt po obu stronach ściany się nie pokrywały, a ich przesunięcie względem siebie było równe rozstawowi profili słupkowych.

(fot.7 ISOVER)

Po zamknięciu drugiej strony ściany cała konstrukcja uzyskuje ostateczną stabilność.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 30, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Ścianki działowe – czy warto - Mieszkanie dla ciebie Odpowiedz 2017-05-24 11:05:47

[…] częściej w nowoczesnych wnętrzach pojawiają się ścianki działowe. Zamiast zwykłej murowanej ściany mamy przegrodę wykonaną na szkielecie drewnianym lub […]

Ścianka wykonana w systemie suchej zabudowy | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-05-26 19:21:06

[...] Montaż ścianki działowej krok po kroku Choć nowoczesne aranżacje wnętrz stawiają na otwarte przestrzenie, to jednak w niektórych przypadkac...więcej   [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny