Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Montaż tarasu z włókien bambusowych

Montaż tarasu z włókien bambusowych

Budowa własnego tarasu jeszcze nigdy nie była tak prosta. Dostępne na rynku systemy tarasowe, wykonane z kompozytu włókien bambusowych i polimerów, pozwalają na samodzielny i łatwy montaż tarasu. Aby móc z niego w pełni korzystać przez długie lata, już w trakcie budowy warto zastosować się do kilku zaleceń.

Eksperci z EccoWood doradzają, jak krok po kroku zamontować taras, z wykorzystanie desek z włókien bambusowych oraz polimerów HDPE:

Taras takiej konstrukcji, w przeciwieństwie do innych systemów tarasowych, może zamontować praktycznie każdy bez pomocy specjalisty.

Pierwszym etapem planowania jest wybór lokalizacji.  To od naszych preferencji zależy, czy będzie to miejsce nasłonecznione czy przyciemnione. Przed budową powinniśmy sprawdzić czy podłoże jest suche, czyste, wypoziomowane.  Należy również zadbać o prawidłowe odprowadzenie wody z podłoża. Następnie powinniśmy zorientować się, czy posiadamy odpowiedni sprzęt do montażu deski tarasowej. Zazwyczaj korzystamy z tych samych sprzętów, co przy obróbce drewna ( tj. wiertarki, wkrętarki, piły z drobnymi zębami, miary, poziomicy, młotka, wyrzynarki).

Konstrukcje tarasu można podzielić na następujące etapy:

Etap 1: Najważniejsze jest podłoże

Konstrukcję zaczynamy od montażu legarów, które należy rozłożyć równomiernie na całej powierzchni montażowej, tak żeby przylegały do podłoża. Zalecany odstęp między belkami podtrzymującymi konstrukcję powinien wynosić nie więcej niż 30 cm.

(Montaż legarów)

Etap 2: Dobre łączenia gwarantem trwałości

Następnie mocujemy klipy łączące na legarach oraz przywiercamy do nich wkręty, przy zachowaniu proporcji jeden klip na jedną belkę. Prawidłowe łączenia to podstawa trwałego tarasu na lata.

(Mocowanie klipów)

(Przywiercenie wkrętów)

Etap 3: Deski podstawą tarasu

Po zamontowaniu klipów przystępujemy do montażu desek. Przed rozłożeniem sprawdzamy kierunek ułożenia ryfli (faktura deski). Ważne jest, aby wszystkie były rozmieszczone w tym samym kierunku. Rozpoczynamy składanie desek, przy zachowaniu odstępu pomiędzy nimi, odpowiednio 5mm przy szerokości i 10mm na długości. Łączenie desek, należy wykonać na przemian z minimalnym 50 cm przesunięciem. Należy pamiętać, żeby zachować 20 mm odległość od stałych elementów domu.

(Składanie desek)

(Łączenie desek)

Etap 4: Liczy się każdy szczegół

Mamy już prawie gotowy taras, ale nie zapominajmy o wykończeniu. Pozostaje nam już tylko, montaż listw wykończeniowych lub zaślepek końcowych, w zależności od materiałów, jakie posiadamy. Do zamocowania listw używamy śrub ze stali nierdzewnej, natomiast do zaślepek gumowego młotka.

(Gotowy taras z włókien bambusowych)

Przy realizacji każdego z powyższych etapów powinniśmy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu desek przed poważnymi uszkodzeniami. Po zamontowaniu tarasu, należy jak najszybciej usunąć plamy tak, by nie wniknęły w strukturę materiału. Do usunięcia brudnych śladów, wystarczy nam woda i delikatne środki czyszczące. Zastosowanie sie do wymienionych wskazówek zagwarantuje trwały, ekologiczny taras, który będzie nam służył przez całe lata.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2014-07-12 11:04:06

dosyć duży wybór ciekawych płyt tarasowych ma w swoim katalogu bruk-bet sam zdecydowałabym się na indyjski kamień naturalny, ale niestety jestem dopiero na etapie fundamentów domu ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników