Start Arrow WnętrzaArrowSypialniaArrow Montujemy szafę wnękową

Montujemy szafę wnękową

Duża, a przede wszystkim pojemna szafa to skarb w każdym domu. Można w niej schować nie tylko ubrania, ale również bibeloty, wierzchnie okrycia czy obuwie. Samodzielny projekt oraz wykonanie przysparzają wiele satysfakcji, a dodatkowo pozwalają zaoszczędzić pieniądze wydane na fachowca.

O przygotowaniu i budowie szafy wnękowej mówi Łukasz Lewczuk Produkt Menedżer w firmie Lange Łukaszuk s.j.

Przed przystąpieniem do prac związanych z montażem warto zaopatrzyć się w kilka niezbędnych urządzeń i narzędzi. Sprawna wiertarko – wkrętarka, pilarka tarczowa do przycinania elementów drewnianych, precyzyjna miarka oraz poziomica, a także komplet wkrętów, zawiasów okażą się bezcenne podczas tego typu zadania. Warto także mieć pod ręką kilka wierteł do drewna dopasowanych do średnicy wkrętów, jak również wiertło sednik do otworów pod zawiasy.

Bardzo ważnym, jeśli nie najważniejszym etapem jest wymierzenie miejsca przeznaczonego na szafę. Warto wykonać rysunek całej konstrukcji i dokonać dokładnych pomiarów, które pozwolą nam sprawnie montować poszczególne elementy bez obawy, że któraś z półek bądź szuflad nie będzie pasować do szkieletu szafy. Na tym etapie pracy należy wykonać także obliczenia co do ilości potrzebnych materiałów – płyt, listewek oraz innych elementów drewnianych, jak również prowadnic, szyn i drążków ułatwiających korzystanie z szafy.

Na rynku dostępne są płyty meblowe wykończone okleiną lub przeznaczone do zabudowy elementy drewniane. Wybór materiału do budowy zależy głównie od upodobań estetycznych, jak również budżetu przedsięwzięcia. Warto także pamiętać, że drewno należy odpowiednio zabezpieczyć, jak również pomalować na wybrany kolor.

Sam montaż całej konstrukcji zaczynamy od osadzenia ramy. Warto wzmocnić ją kątownikami wewnętrznymi, które są mocowane wkrętami. Stabilne fundamenty szafy pozwalają przejść do montażu wewnętrznych półek, szuflad i drążków, a także zamknięcia całej konstrukcji drzwiami poruszającymi się na szynie. Warto podkreślić, że podczas łączenia drewnianych elementów należy przed wkręcaniem wkrętów wykonać otwór wiertłem do drewna. Zabieg ten powoduje, że nie ryzykujemy uszkodzenia elementów drewnianych. Co więcej, gwarantuje on stabilną i wytrzymałą na obciążenia konstrukcję.

Końcowe sprawdzenie wszystkich elementów ruchomych, zawiasów oraz prowadnic pozwoli uniknąć kłopotów podczas codziennego korzystania z domowej garderoby.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa sufitowa Cubus 4pł. TK Lighting + gratis...

 • Plafon Various Biało-szaro-biały Kolor apli: ...

 • Promocja

  Calyx listwa 2 pł. Black

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Lampa wisząca TWIST 6W LED

 • Promocja

  Zwis Burn Black 1 pł.