Start Arrow Budowa domuArrow Mostki termiczne – gdzie powstają? Jak zwalczać?

Mostki termiczne – gdzie powstają? Jak zwalczać?

Większość z nas wie, że nieodpowiednia izolacja domu lub jej brak powodują straty ciepła, a co za tym następuje wysokie rachunki za ogrzewanie. Jednak taka sytuacja może również prowadzić do innych poważnych konsekwencji, np. groźnych chorób. Jak zatem sprawić, by w naszym domu panowała przyjemna, korzystna dla zdrowia temperatura, której osiągnięcie nie zrujnuje naszego portfela?

Z budynków ciepło ucieka nie tylko przez niezaizolowane ściany, dachy, czy nieszczelne okna, ale także poprzez mostki termiczne zwane również cieplnymi.

Mostek termiczny mówiąc najprościej to miejsce w przegrodzie budynku, np. ścianie o większym przewodnictwie cieplnym niż reszta przegrody. Na skutek tej cechy, przy różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku, dochodzi do punktowego wychładzania przegrody. Poprzez mostek termiczny następuje więc wzmożona, niekontrolowana utrata ciepła, która dochodzi nawet do 30%. – mówi Maciej Kowalczyk, Senior Inżynier w Schöck Polska.

(Najbardziej zagrożone miejsca to połączenie dachu i ściany zewnętrznej, połączenie balkonu ze stropem oraz miejsce obsadzenia okien.)

Mostek termiczny groźny dla zdrowia

Utrata ciepła przez mostek cieplny to nie jedyna szkoda, jaką może on powodować. W miejscu jego powstawania temperatura powierzchni przegrody obniża się często bowiem do tego stopnia (przede wszystkim w zimnych porach roku), że przekroczona zostaje temperatura tzw. punktu rosy, czyli skraplania się pary wodnej. Zjawisko to niesie ze sobą duże ryzyko zawilgocenia ścian oraz powstania pleśni i grzybów.

W zależności od odmiany grzyb może mieć postać czarnych lub zielonych plam. Ponadto w domu może panować zapach stęchlizny. – mówi Maciej Kowalczyk z Schöck Polska.

Zagrzybione ściany w domach i mieszkaniach to nie tylko problem natury estetycznej. Zjawisko to ma również negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Może się bowiem przyczyniać do powstania lub nasilenia alergii, powodować choroby reumatyczne, układu oddechowego czy grzybice. Zagrzybione powierzchnie w domach są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, kobiet w ciąży, starszych osób oraz tych, które mają obniżoną odporność.

(Istnieje wiele powodów powstawania mostków termicznych. Jednym z nich może być źle zaprojektowany i wykonany obiekt.)

Niekorzystny wpływ na zdrowie mają zarówno obecne w powietrzu zarodniki oraz fragmenty grzybni, jak i specyficzne warunki mikroklimatyczne panujące w zagrzybionych pomieszczeniach. Te ostatnie mogą nasilać dolegliwości układu oddechowego oraz przyczyniać się do cięższego przebiegu astmy czy infekcji górnych dróg oddechowych – mówi Dorota Maziarka z Zakładu Higieny Komunalnej NIZP-PZH. Zawilgocenie i niewystarczająca wentylacja pomieszczeń powodują także niekorzystne zmiany w ich mikroklimacie, co skutkuje nieprzyjemnym zapachem, który osiada na meblach, pościeli, a także na odzieży – dodaje Dorota Maziarka.

Gdzie występuje mostek termiczny oraz jak z nim walczyć?

Istnieje wiele powodów powstawania mostków termicznych. Jednym z nich może być źle zaprojektowany i wykonany obiekt. Jednak najbardziej zagrożone występowaniem mostków termicznych są miejsca, gdzie łączą się różne elementy przegród zewnętrznych budynku. Należą do nich przede wszystkim: połączenie dachu
i ściany zewnętrznej, połączenie balkonu ze stropem oraz miejsce obsadzenia okien.

Usunięcie istniejącego mostka termicznego jest bardzo trudne, a w niektórych sytuacjach nawet niemożliwe. Z tego względu mostkom termicznym najlepiej zapobiegać już na etapie projektowania i realizacji budynku. Kiedy budujemy dom – warto razem z architektem przeanalizować wszystkie miejsca, które mogą skutkować ich powstawaniem, aby móc im zapobiegać. – radzi Maciej Kowalczyk z Schöck Polska.

(W walce z mostkami termicznymi pomogą nam także specjalne rozwiązania budowlane np. łącznik balkonowy Isokorb. Montuje się go między płytę stropu i balkonu.)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
6
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Seba Odpowiedz 2018-11-10 13:50:57

Dobrze jest też sprawdzić czy używany materiał nie znajduje się na czarnej liście GUNB i rzeczywiście spełnia parametry które obiecuje producent.

Szymek Odpowiedz 2018-07-22 21:31:13

Warto myśleć o tym już na etapie planowania ocieplenia, żeby nie dopuścić do powstania mostków. Kluczowy jest dobry jakościowo materiał (certyfikat ITB) najlepiej w kompletnym systemie i rzetelna, znająca się na rzeczy ekipa wykonawcza.

Hugo Odpowiedz 2018-04-18 14:33:35

Dobry styropian z rekomendacjami ITB plus odpowiedni montaż powinny w znaczących ilościach zminimalizować ucieczkę ciepła

marecki Odpowiedz 2015-12-20 11:24:52

mostki termiczne powstają, jeśli drzwi czy okna są żle osadzone w otworze. Szczelność stolarka-mur też jest ważna. Lepiej jednak nie działać samemu, a zdać się a fachowców, którzy wiedzą więcej o dobrym montażu.

gosc Odpowiedz 2015-04-23 15:15:01

Polecam ci środek docieplenia od wewnątrz likwidujący mostki termiczne i miejsca kondensacji wody a tym samym grzyba i pleśń izolacje-docieplenia.pl

Zaparowane szyby w domu, mieszkaniu - jest na to sposób! | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-08-28 12:22:07

[...] szpalt okiennych (w zimie pojawia się na nich szron). Jest to bowiem skutek powstania mostków termicznych, a te są efektem złej izolacji okien czy ścian (uszkodzenie lub przerwanie warstwy [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Promocja

    Lampa wisząca Minelli Beżowo-Biała, Apla: Z...

  • Kinkiet zewnętrzny SQUER K Grafit/Ciemny popiel

  • Plafon Nature Berlin

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...