Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Mozaika – małe płytki z wielkimi możliwościami

Mozaika – małe płytki z wielkimi możliwościami

Choć mozaika stosowana była już w starożytności, dziś jest nadal bardzo popularna, jeśli chodzi o aranżacje łazienek czy kuchni. Dostępna w tysiącach kolorów, wykonana z ceramiki, kamienia, drewna, metalu czy szkła daje nieograniczone możliwości dekoracyjne ścian, podłóg – i co istotne – zaokrągleń, łuków czy innych niestandardowych kształtów.

Dekoracyjna mozaika stosowana jest głównie w pomieszczeniach, w których najczęściej stosujemy ceramikę: w kuchniach, łazienkach czy korytarzach. Jednak nieograniczone możliwości aranżacyjne z użyciem mozaiki sprawiają, że coraz częściej można ją spotkać również na ścianie w salonie.

(Charakter mozaiki pozwala łączyć ze sobą na pozór niepasujące do siebie formy i kolory, tworząc nietuzinkowe, efektowne rozwiązania aranżacyjne. Na zdjęciu kolekcja MOSAIC firmy Emigres, fot. CORTINA)

Jak i z czego wykonana jest mozaika?

Najpopularniejsze są mozaiki ceramiczne, ale oprócz ceramiki poszkliwionej, możemy znaleźć znacznie bardziej odporne mozaiki gresowe. Na rynku dostępne są również mozaiki kamienne, z różnych gatunków drewna, z metalu, a także mozaiki szklane.

(Najpopularniejsze są mozaiki w formie małych kwadracików. Jednak możemy znaleźć również prostokątne, okrągłe, w kształcie pierścieni, trójkątów czy innych wielokątów. fot. Nella Vertina)

Mozaikę, bez względu na materiał, z jakiego została stworzona, kupujemy w trzech technikach wykonania:

  • małe płytki połączone są w „plastry”, które od spodu podklejone są siatką z papieru lub tworzywa. Siatka ta nie jest usuwana w czasie montażu – wtapia się ją w zaprawę klejową.
  • małe płytki od strony licowej sklejone są arkuszami folii z tworzywa. Folię odrywa się po przyklejeniu mozaiki do podłoża (przed fugowaniem).
  • standardowe płytki nacinane są do pewnej głębokości, więc małe fragmenty nie są do końca od siebie oddzielone. Po przyklejeniu i fugowaniu, wyglądają jednak jak osobne małe płytki (mozaika).

Plastry i arkusze mają różne wymiary, które później jeszcze można dzielić na mniejsze fragmenty i dowolnie łączyć ze sobą, w zależności od potrzeb podłoża. Ich olbrzymią zaletą jest również to, że można je przyklejać na łukach, kolumnach i innych krzywiznach (aranżacje łazienki wykorzystują mozaikę bardzo często do obudowy wanny z zachowaniem jej opływowego kształtu). Płytki nacięte można układać już wyłącznie na prostych powierzchniach.

Układanie mozaiki

Mozaika w łazience czy kuchni, a także w bardziej reprezentacyjnych wnętrzach, jak np. salon, umożliwia stworzenie oryginalnych, wyjątkowo dekoracyjnych aranżacji.

Mozaikę układa się podobnie, jak glazurę, ale prace wymagają dużo większej uwagi i staranności, szczególnie przy mozaice klejonej folią od góry.

Podłoże pod mozaikę musi być odtłuszczone, suche, wolne od kurzu i brudu. Co istotne, podłoże musi być idealnie gładkie, gdyż mozaika nie nadaje się do prostowania nierówności ścian, nie można pod mozaikę podkładać większych ilości kleju ani też mocno ich dobijać.

(Przy zastosowaniu jako dominujący element, tzn. do pokrycia całej powierzchni grubość mozaiki nie ma technicznie większego znaczenia. Mozaiki użyte jako dekor - tzn. najczęściej wstawka pomiędzy płytki ceramiczne - wymagają większej uwagi. fot. archiwum DOM.pl)

na następnej stronie zobaczysz więcej aranżacji

Do małych płytek, z jakimi mamy do czynienia w przypadku mozaiki, nadają się tylko kleje o zwiększonej elastyczności. Posadzka złożona z drobnych elementów ulega naprężeniom i odkształceniom, dlatego spoina powinna pracować razem z nią.

Klej nakładamy na podłoże, układamy plastry (arkusze) mozaiki i dociskamy je delikatnie gumową pacą. Należy zwrócić szczególną uwagę na odległości między poszczególnymi arkuszami – ściana będzie wyglądała estetycznie tylko wtedy, kiedy odstępy będą takie same.

Do fugowania mozaiki używa się zapraw elastycznych.

NA NASTĘPNEJ STRONIE:
RODZAJE MOZAIKI:
GDZIE STOSOWAĆ MOZAIKĘ GRESOWĄ, A GDZIE KAMIENNĄ?

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2014-03-06 17:09:27

Bardzo kreatywne zastosowanie mozaiki, nie sądziłem że można ją aż tak dobrze wyeksponować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Promocja

    Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

  • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

  • Lampa wisząca Wire White 3pł.

  • Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie