Start Arrow InstalacjeArrowDomy InteligentneArrow Możliwości systemu EIB

Możliwości systemu EIB

System EIB pozwala na sterowanie funkcjami centralnymi budynku, obwodami oświetlenia, ogrzewania, rolet itd. z każdego miejsca według życzeń domownika. Możliwa jest również rozbudowa systemu i zmiana funkcji, w każdej chwili bez konieczności przebudowy instalacji, jak to jest w przypadku instalacji tradycyjnych. Jest to możliwe poprzez przeprogramowanie urządzeń.

Podstawowe możliwości systemu EIB

Sterowanie oświetleniem włączanym oraz ściemnianym

osw_id.jpgOświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów w domu. Obecnie większość czasu spędzamy w domu w godzinach wieczornych. Zatem oświetlenie odpowiednie do nastroju i okazji jest bardzo ważnym źródłem satysfakcji w naszym domu. Jeśli istnieje wiele wejść do pomieszczenia i/lub wiele przełączanych źródeł światła, tradycyjna instalacja staje się bardzo skomplikowana. W przypadku sterowania inteligentnego nie sprawia ona żadnego problemu. Możemy popuścić wodze fantazji i sprawnie stworzyć w domu niepowtarzalną atmosferę.

W niektórych pomieszczeniach warto rozważyć dodatkowe ściemnianie lamp. Takimi pomieszczeniami są salon (dla uzyskania np. nastrojowego oświetlenia), korytarz między sypialnią a łazienką (aby w nocy światło nie oślepiało zaspanego domownika), sypialnia i pokój dzieci (dzieci nie lubią zasypiać w ciemnościach). Oświetlenie ściemniane uruchamiane jest stopniowo, aby nie razić nagłym rozbłyskiem.

W pomieszczeniach przeznaczonych do krótkiego pobytu zastosowane są czujki ruchu np. w korytarzach, przejściach, toaletach. Wyposażone są w czujniki oświetlenia, które pozwalają zapalić światło tylko przy małym natężeniu oświetlenia w danym pomieszczeniu. W korytarzach warto zastosować oświetlenie dwusferowe, tzn. gdy nikogo nie ma – panuje półmrok, a gdy ktoś się pojawi zapala się światło w 100%. Opcja ta generuje ogromne oszczędności energii elektrycznej.

W ogrodzie, w którym zainstalowane są lampy, również warto stworzyć kilka scen oświetleniowych na różne okazje. Sterowanie oświetleniem na zewnątrz budynku realizowane jest poprzez przyciski, czujki ruchu, piloty radiowe oraz centralnie przez czujnik zmierzchowy znajdujący się na dachu.

Stworzenie scen świetlnych

W pomieszczeniach dużych lub reprezentacyjnych warto zaprogramować kilka scen (nastrojów) oświetleniowych. Innego oświetlenia potrzebujemy przy romantycznej kolacji, innego, gdy odwiedzą nas znajomi, jeszcze innego, gdy czytamy lub oglądamy telewizję. Scena oświetleniowa to kilka lamp włączanych równocześnie, każda z indywidualną mocą. Teraz można jednym przyciskiem zmienić „nastrój, np. z ogólnego na romantyczny. W jednej chwili zapalamy wtedy kilka lamp, a gasimy inne. Wszystko po naciśnięciu jednego przycisku. W skład każdej sceny mogą wchodzić także rolety, ogrzewanie i inne urządzenia, co znacznie zwiększa możliwości szybkiej zmiany nastroju. Sceny świetlne mogą być modyfikowane przez Inwestora bezpośrednio na przyciskach lub na wizualizacji uruchamianej z dowolnego komputera.

sceny_id.jpg

Sterowanie ogrzewaniem, klimatyzacją, wentylacją i nawilżaniem

Dzięki zastosowaniu systemu EIB optymalnie eksploatujemy instalację grzewczą, co w znacznym stopniu przyczynia się do oszczędności. Nakład energii utrzymany jest na maksymalnie niskim poziomie przy jednoczesnym utrzymaniu najwyższego komfortu. Inteligentne sterowanie powoduje, że każde pomieszczenie może mieć indywidualną temperaturę (wymagamy różnych warunków w salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym) niezależną od warunków zewnętrznych (dwa podobne w funkcji pokoje usytuowane w różnych częściach domu wymagają różnej ilości dostarczanego ciepła w różnych porach dnia, czego nie da się łatwo osiągnąć tradycyjnymi metodami).

ogrz_id.jpg

W każdej strefie „klimatycznej” można uzyskać niezależną temperaturę (ogrzewanie/klimatyzacja). System też dba o odpowiednią wilgotność powietrza (nawilżanie) i jego świeżość (wentylacja). Termostaty do sterowania temperaturą pomieszczeń są zintegrowane z przyciskami sterującymi oświetleniem, roletami itp., przez co zachowana jest duża estetyka urządzeń. Z każdego termostatu można odczytać aktualną temperaturę w danym pomieszczeniu oraz nastawić temperaturę żądaną. Jeśli pomieszczenie nie wymaga grzania lub chłodzenia załącza się wentylacja, a jeśli czujnik wilgotności wskazuje suche powietrze – wentylacja z nawilżaniem.

Sterowanie roletami, żaluzjami i karniszami elektrycznymi

rolety_id.jpgInteligentny System pozwala na znacznie bardziej efektywne wykorzystanie możliwości sterowania roletami, żaluzjami, oknami, bramami. Sterowanie centralne i z dowolnego miejsca oraz możliwość zaprogramowania automatycznych zdarzań, zapewniają nam komfort i bezpieczeństwo.

Po wyjściu domowników zamykają się rolety zewnętrzne, zasłony w pokojach podnoszą się, aby uniknąć nadmiernego zakurzenia, obniża się temperatura, wentylacja ustawia się na minimalną moc. Użytkownik zostaje poinformowany sygnałem ostrzegawczym o wykryciu niezamkniętego okna lub rolety antywłamaniowej.

Sterowanie roletami realizowane jest za pomocą tych samych przycisków, co oświetlenie. Zaprogramowanie automatycznych zdarzeń doprowadza natomiast do tego, że rolety są opuszczane, gdy promienie słoneczne zbyt mocno ogrzewają pomieszczenie, są unoszone, gdy światło dzienne umożliwi oszczędność sztucznego oświetlenia (energii), a przy silnym wietrze układ sterowania markizami powoduje ich schowanie w celu ochrony przed uszkodzeniem.

Sterowanie bramą garażową, wjazdową oraz furtką z pilotów i przycisków

Zastosowane piloty radiowe sterują pracą bramy wjazdowej i garażowych, oraz innymi, wybranymi przez domownika, funkcjami. Otwarcie bramy wjazdowej powoduje załączenie na jedną minutę lamp wzdłuż drogi dojazdowej do garażu. Otwarcie jednej z bram garażowych – załączenie lampy nad podjazdem do garażu.

Zastosowanie funkcji centralnych zarządzających całym obiektem

W budynku zainstalowane mogą być różne funkcje centralne:

  • wychodząc z domu gasimy wszystkie światła i opuszczamy rolety jednym przyciskiem
  • wspólne sterowanie systemami ogrzewania i oświetlenia pozwala realizować obniżanie temperatury w pomieszczeniach, w których czujniki ruchu nie wykrywają obecności
  • gdy idziemy spać wyłączamy wszystkie lampy, obniżamy ogrzewanie i opuszczamy rolety jednym klawiszem, system sprawdza, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte (wymaga integracji z alarmem)
  • gdy chcemy się zdrzemnąć zasłony zamkną się automatycznie, a telefon, domofon i dzwonek do drzwi zostaną wyłączone (wymaga integracji z centralką telefoniczną)
  • pobudka – system odsłania zasłony i podaje temperaturę (wymagana stacja pogodowa)
  • zegar sterujący załączaniem oświetlenia dowolnych fragmentów budynku może równocześnie nakazywać obniżanie żądanej temperatury (wymagany zegar i lub czujnik oświetlenia)
  • kontrola poboru mocy maksymalnej przejawiająca się w płynnym, niezauważalnym obniżaniu zużycia np. poprzez chwilowe ściemniania źródeł światła lub nieznaczne obniżenie temperatury dowolnych pomieszczeń (wymaga licznika energii dla EIB)
  • zamknięcie drzwi na klucz uruchamia dowolnie określone przez domownika procedury wykonywane przez układy oświetlenia, ogrzewania, sterowania żaluzjami (wymaga zamka EIB lub integracji z systemem kontroli dostępu).

Podgrzewanie luster w łazienkach

Cienka folia grzewcza przyklejana pod lustrem skutecznie zapobiega jego zaparowywaniu. Może być włączana równocześnie z oświetleniem lub niezależnie. Koszt 30 godzin grzania wynosi około 10 gr.

Inteligentne instalacje (okablowanie strukturalne)

Budynek inteligentny to nie tylko system sterowania, ale także odpowiedni sposób poprowadzenia instalacji „medialnych” – telewizyjnej, telefonicznej, danych komputerowych… Wszystkie instalacje prowadzone są w układzie gwiazdy z punktem centralnym w jednym, określonym miejscu. Tak poprowadzone instalacje umożliwiają dowolne przyporządkowanie usług komunikacyjnych do pomieszczeń oraz zapewniają wysoką jakość sygnałów. Można dzięki temu np. oglądać film z DVD na dowolnych telewizorze lub odbierać domofon poprzez dowolny aparat telefoniczny (także bezprzewodowy).

Więcej wiedzy o Inteligentnych Domach możesz otrzymać zapisując się na bezpłatny poradnik.

Autor: SMARTech Sp. z o.o.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje