Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Mur z klinkieru – praktyczne wskazówki

Mur z klinkieru – praktyczne wskazówki

Aby budowany przez nas murek z cegły klinkierowej był ładny, a zarazem trwały, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Krzysztof Omilian, ekspert z firmy Röben, przypomina o czym należy pamiętać.

Pierwszą zasadą, jakiej powinniśmy przestrzegać jest rodzaj zaprawy. Musi to być jej specjalna odmiana przeznaczona do cegieł klinkierowych. Jeśli zastosujemy inną, może to doprowadzić do powstania wykwitów. Dotyczy to w szczególności zaprawy zawierającej wapno.

(Aby murek z klinkieru był ładny i trwały, należy przestrzegać paru zasad, fot. Röben)

Oprócz jakości liczy się także ilość. Powinniśmy oszacować ile zaprawy i cegieł będziemy potrzebowali do budowy danego odcinka muru. Oczywiście, materiały możemy dobierać w trakcie budowy. Musimy się jednak liczyć z tym, że wówczas poszczególne fragmenty odcinka mogą różnić się od siebie wyglądem, co nie będzie wyglądało dobrze. Jeśli mamy do czynienia z kilkoma paletami cegieł, należy je ze sobą wymieszać. Wówczas drobne różnice kolorystyczne nie będą się rzucały w oczy.

(Cegły z różnych palet mieszamy ze sobą, fot. Röben)

Aby cegły zachowały wysoką jakość i wszelkie właściwości, musimy je chronić przed wilgocią i zabrudzeniami. Dlatego też nie powinniśmy ich kłaść bezpośrednio na gruncie. Musimy także pamiętać o przykryciu ich w celu ochrony przed opadami atmosferycznymi. Konieczne jest też zachowanie ostrożności przy ich rozładunku, aby nie dopuścić do uszkodzeń.

Nigdy nie przygotowujmy zaprawy w inny sposób, niż jest to zalecane przez producenta – w przeciwnym razie może ona nie zachować swoich właściwości. Aby móc odpowiednio dobrać zaprawę, cegły powinniśmy lekko zwilżyć. Nakładając ją, pamiętajmy, że spoiny należy wypełniać jak najszczelniej – w ten sposób unikniemy dodatkowej pracy związanej z wypełnianiem ewentualnych braków. Przy nakładaniu warstw zaprawy pamiętajmy o odpowiednim dociskaniu i wyrównywaniu. Gdy cegły zostaną ułożone, zaprawa musi być pozostawiona do przeschnięcia.

(Spoiny powinny być wypełnione jak najszczelniej, fot. Röben)

Schnącą całość powinniśmy w miarę możliwości chronić przed wpływem promieniami słonecznymi, opadami i różnego typu zabrudzeniami. Pamiętajmy, że zabrudzenia powstałe na tym etapie mogą być później niemożliwe do usunięcia. Po zaschnięciu utwardzone resztki zaprawy muszą zostać usunięte drewnianą szpachelką, lub specjalną szczotką do spoin.

 

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty