Start Arrow Budowa domuArrow Murowany dom – tradycja czy nowoczesność

Murowany dom – tradycja czy nowoczesność

Ceramiczne materiały budowlane mają doskonałe parametry techniczne. Inwestorzy, którzy się na nie zdecydowali, mogą być pewni ich wytrzymałości, trwałości i odporności. Pozostaje tylko decyzja, jak ma wyglądać dom. Ceramika daje tu nieograniczone możliwości.

Niektóre materiały budowlane, takie jak metal czy szkło, nieodmiennie łączone są z nowoczesną, a nawet futurystyczną architekturą. Inne, jak drewno, kojarzą się z klasyką i ciągłością historii budownictwa. Produkowane z gliny cegły i dachówki to jedne z niewielu, które równie dobrze prezentują się na bryłach o nowoczesnej stylistyce, co na obiektach tradycyjnych. Z myślą o tych inwestorach, którzy jeszcze nie wiedzą, na jaki styl się zdecydować, prezentujemy cztery inspirujące przykłady.

W tradycyjnym stylu

Czy może być coś bardziej tradycyjnego niż dom z cegły i dachówki w odcieniach czerwieni? Produkty z gliny, odpowiednio dobrane pod względem struktury powierzchni oraz barwy, doskonale sprawdzą się jako materiały podkreślające tradycyjną czy rustykalną stylistykę obiektu. Miłośnikom klasyki budowlanej spodobają się na pewno cegły licowe. Wyglądem, barwą i fakturą powierzchni do złudzenia przypominają stare, ręcznie formowane cegły, stosowane w budownictwie już od setek lat. Elementem bezpośrednio nawiązującym do ciągłości tradycji budowlanej jest także prosty, dwuspadowy dach, pokryty dachówką ceramiczną w kolorze cayenne. Prostota formy w połączeniu z ciepłą barwą ceramiki stworzą wrażenie domu przyjaznego i bezpiecznego.

(Cegła Röben FORMBACK cieniowana podpalana, dachówka ceramiczna Röben FLANDERNplus w kolorze cayenne, fot.Röben)

Biało-czerwona klasyka

Dom o białej elewacji i czerwonym dachu to prawdziwa klasyka polskiego budownictwa. Elewacja nie musi jednak być z tynku. Zachowując tradycyjną stylistykę, warto zamienić tynk na klinkier, ponieważ stworzy on ciekawszą płaszczyznę elewacji, a przy tym zapewni jej dużo większą trwałość. Cegły klinkierowe są wytrzymałe, odporne na działanie trudnych czynników atmosferycznych oraz na uszkodzenia mechaniczne. Niewątpliwą przewagą białej cegły nad tynkiem jest też fakt, że ceramika się nie brudzi – klinkier cechuje bardzo niska nasiąkliwość, co zapobiega wnikaniu brudu. Elewację wystarczy więc zmyć wodą pod ciśnieniem, by była tak czysta jak zaraz po wymurowaniu. Tradycyjny kontrast bieli z czerwienią zapewnia zastosowana do pokrycia dachu czerwona dachówka ceramiczna.

(Dachówka Röben FLANDERN czerwona angobowana, fot.Röben)


Stylowe połączenie – klinkier i szkło

Ceramika doskonale współgra z innymi materiałami budowlanymi. Dzięki zestawieniu cegieł klinkierowych oraz dachówek ceramicznych ze szkłem czy metalem powstają oryginalne rozwiązania, znakomicie wpisujące się we współczesne trendy architektoniczne. Widoczne na zdjęciu połączenie ceglanej elewacji z dużymi taflami szkła o różnej wielkości nadaje budynkowi indywidualnego, nowoczesnego wyrazu. Niespotykana bryła, szkło oraz szare elementy przyczyniły się do powstania obiektu o nieco surowym wyglądzie. Dlatego zdecydowano się na ocieplenie estetyki domu poprzez zastosowanie na elewacji klinkieru w słonecznych barwach. Cegły pomarańczowożółte i czerwone stworzyły ciekawą płaszczyznę elewacji w śródziemnomorskim stylu.

(Cegły Röben SORRENTO pomarańczowożółta i WESTERWALD czerwona, fot.Röben)

Dom kontrastów

Klinkier to materiał XXI wieku – nie tylko ma doskonałe parametry techniczne, ale również, dzięki bogatej palecie kolorów i faktur, daje nieograniczone możliwości aranżacyjne. Wszechstronność cegieł klinkierowych wykorzystał projektant tego wyjątkowego domu kontrastów.  Zastosowanie gładkiego klinkieru w kolorze szarym cieniowanym, czarnym cieniowanym i perłowobiałym tworzy wrażenie wyraźnego geometrycznego podziału. Co więcej, chłodne odcienie czerni, szarości i bieli podkreślają nowoczesność budynku. Warto też zwrócić uwagę na inne kontrasty. Ostre krawędzie zestawione są z miękkimi, obłymi liniami, a dach płaski, kryjący jedną strefę domu – z dachem jednospadowym, do którego pokrycia wykorzystano popularne w nowoczesnych projektach dachówki ceramiczne o ciemnym kolorze.

(fot. Röben)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu