Start Arrow Budowa domuArrow Na co zwracać uwagę wybierając projekt domu na wąską działkę?

Na co zwracać uwagę wybierając projekt domu na wąską działkę?

Spotykane najczęściej w miastach lub powstałe w wyniku podziału nieruchomości gruntowej wąskie działki są trudne do zagospodarowania. Nie oznacza to jednak, że dom na wąską działkę będzie mało komfortowy i nieestetyczny oraz, że wymagać będzie indywidualnego projektu. Na co jednak warto zwrócić uwagę, wybierając spośród gotowych projektów, dom na wąską działkę?

Jeżeli działka jest wąska, ale długa możemy wybudować wygodny dom parterowy. Jeżeli jednak wzdłuż nie ma imponujących rozmiarów, komfortowy budynek dla kilkuosobowej rodziny będzie możliwy tylko wtedy, gdy zdecydujemy się na dom z poddaszem użytkowym czy dom piętrowy. Co, oprócz typu zabudowy, jest jeszcze istotne?

Powierzchnia domu

To, ile miejsca zajmie budynek na działce, określa powierzchnia zabudowy. Jej wartość podana jest przy każdym gotowym projekcie. Pamiętajmy jednak, że powierzchnia zabudowy nie uwzględnia np. schodów zewnętrznych, daszków, markiz, występów dachowych, a daszki czy schody zewnętrzne – w standardowych warunkach – muszą być oddzielone od granicy działki o min. 1,5 m.

Usytuowanie budynku musi uwzględniać minimalne odległości, podane w Rozporządzeniu dt. warunków technicznych – ściana z oknem musi być oddalona od granicy o 4 m, a bez okna – 0 3 m. Istnieje możliwość bliższego usytuowania budynku, wynikać ona jednak musi z decyzji o warunkach zabudowy.

Okna w budynku

Z powyższego wynika, że rozmieszczenie okien względem stron działki jest niezwykle istotne. Jeżeli okna w projekcie utrudniają zgodne z warunkami zabudowy usytuowanie, na etapie adaptacji projektu możemy zlecić zmianę, likwidację czy przesunięcie otworów okiennych. Pamiętajmy jednak, że zmniejszając powierzchnię okien z jednej strony (np. szerszej bocznej) musimy powiększyć powierzchnię okien na elewacji frontowej czy tylnej. Warunki techniczne wymagają bowiem, żeby w pomieszczeniach przeznaczonych na stałą obecność ludzi (pomieszczeniach mieszkalnych) powierzchnia okien nie była mniejsza niż 1/8 powierzchni podłogi.

Brak okien na stronach bocznych utrudnia doświetlenie pomieszczeń. Kompromisem mogą okazać się tu na przykład pustaki szklane, stosowane zamiast okien np. w łazience czy garażu. Nieco poprawią warunki dostępu światła do wnętrza, a ponadto zdecydowanie urozmaicą boczną elewację, która bez okien mogłaby wyglądać monotonnie.

Bryła budynku

Dom na wąską działkę powinien mieć prostą, pozbawioną detali architektonicznych linię. Jeśli wyda nam się ona zbyt uboga, pamiętajmy, że końcowy efekt zależy w dużej mierze od wykończenia elewacji. Materiałami i kolorami elewacji możemy korygować i urozmaicać wygląd budynku.

Ze względu na ograniczoną powierzchnię terenu, na wąskich działkach buduje się najczęściej domy piętrowe. Na co warto zwrócić uwagę planując elewację:

 • Małe domy piętrowe powinny być jasne – biała elewacja, że mały dom będzie wyglądał okazale. Co istotne, biel na elewacji bardzo łatwo jest zestawić z innymi, bardziej intensywnymi kolorami. Żółta elewacja domu sprawia, że dom jest cieplejszy, rozświetlony, a jeżeli okrywa go dwuspadowy dach, całość nabiera bardzo ciepłego „rodzinnego” charakteru.
 • Stosując dwa kolory na elewacji możemy korygować kondygnacje domu piętrowego, np. mocniej zaznaczony dół elewacji sprawi, że piętro wyda się wyższe i bardziej wyeksponowane.
 • Dobierać możemy różne nie tylko kolory, ale również materiały elewacyjne, dzieląc fasadę na dwie części. Pamiętajmy, by na dłuższej ścianie unikać poziomych pasów, np. z desek elewacyjnych czy paneli, gdyż optycznie wydłużymy i tak nieproporcjonalny budynek.
 • Jeżeli na ulicę skierowana jest węższa część budynku, wejście do domu warto zaakcentować podcieniem lub np. ciemniejszą okładziną kamienną.

Garaż

Usytuowanie dodatkowego budynku na wąskiej działce jest praktycznie niemożliwe, dlatego też warto wybrać dom z garażem w bryle budynku. Jednak i tu mogą pojawić się kłopoty z odpowiednim zagospodarowaniem terenu, dlatego też każdą opcję należy przemyśleć i uzgodnić np. z architektem:

 • Jeżeli wjazd do garażu znajdować się będzie z frontu, zmniejszymy tak już ograniczoną powierzchnię mieszkalną.
 • Jeżeli wjazd do garażu znajdować się będzie z boku, budynek będzie poszerzony i może nie zachowywać wymaganych odległości od granicy działki.
 • Usytuowanie garażu na tylnej elewacji wymaga natomiast podjazdu z boku budynku.
 • Garaż podziemny wymaga odpowiednich warunków gruntowych bądź kosztownej izolacji w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych.
Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


październik 21, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

 • Lampa ogrodowa OSLO 30 Grafit/Ciemny popiel

 • Promocja

  Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

 • Lampa wisząca Luna Biała

 • Puszka FOL kaszubska biała z niebieskim

 • Kinkiet SHINE BLACK/CHROME 13,8W LED

 • Lampa ogrodowa ONYX 75 Czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu