Start Arrow Budowa domuArrow Na co zwrócić uwagę budując dom z garażem w bryle budynku?

Na co zwrócić uwagę budując dom z garażem w bryle budynku?

Garaż w bryle budynku ma szereg zalet, warto więc wziąć pod uwagę projekty domów z garażem, decydując o miejscu na samochód.

Jakie zalety mają domy z garażem w bryle budynku?

Usytuowanie domu z garażem na działce

Dom z garażem w bryle budynku zajmie mniej miejsca niż dom i oddzielny budynek czy wiata, która mimo mniejszej powierzchni, utrudni ewentualną aranżację przydomowego ogródka.

Optymalnie, domy powinny być usytuowane na osi północ-południe. Ma to szczególne znaczenie, jeśli chodzi o domy energooszczędne, ale również właścicielom tradycyjnych budynków pozwala to na zwiększenie komfortu korzystania z domu i ogrodu. Warto tak wybrać działkę, by wjazd znajdował się od północy. Dzięki temu salon z wyjściem na ogród, który planuje się z drugiej strony, będzie nie tylko wypełniony słońcem, ale również oddalony od gwaru ulic, a wjazd do garażu znajdować się będzie na frontowej elewacji.

Dobrym rozwiązaniem jest również wjazd od wschodu, natomiast najmniej korzystnym wjazd od strony południowej, gdyż nasłoneczniona część działki sąsiadować będzie z ulicą.

Garaż usytuowany od strony ulicy pozwala na aranżację ogrodu z tyłu domu.

Usytuowanie domu z garażem na wąskiej działce

Kłopot z usytuowaniem garażu mogą mieć właściciele wąskich działek. Każda opcja musi być starannie przemyślana, w konsekwencji czego wybierzemy „mniejsze zło”.

Jeżeli bowiem wjazd do garażu znajdować się będzie z frontu, zmniejszymy i tak już ograniczoną wąską działką powierzchnię mieszkalną. Jeżeli zaś wjazd ulokowany będzie z boku, budynek będzie poszerzony i może nie zachowywać wymaganych odległości od granicy działki. Usytuowanie garażu na tylnej elewacji wymaga natomiast podjazdu z boku budynku.

Tylna elewacja mogłaby wydawać się optymalnym rozwiązaniem, jeśli działka jest długa. Ale trzeba pamiętać, że ścieżka do garażu będzie musiała się znajdować z boku domu, co utrudni nam i tak niełatwą aranżację choć niewielkiego przydomowego ogródka.

Ochrona budynku przed chłodem

Wjazd do garażu najlepiej usytuować tak, by jego ściana sąsiadowała z pomieszczeniem najbardziej skierowanym na północ. Garaż staje się wtedy dodatkową barierą termiczną, chroniącą wnętrza przed chłodem i wiatrem i “nie odbiera” energii słonecznej pomieszczeniom takim jak salon, ulokowanym na południowej stronie.

Pomieszczenie sąsiadujące z garażem

Na północnej stronie domu najczęściej powinno lokować się pomieszczenia gospodarcze czy kuchnie, które nie wymagają wspomagania energią słoneczną (kuchnia, poprzez prace w niej wykonywane, jest często najcieplejszym pomieszczeniem w domu).

Jeżeli zdecydujemy się na garaż w bryle budynku, warto aby sąsiednim pomieszczeniem była kuchnia lub spiżarnia. To optymalne rozwiązanie ułatwi nam codzienną komunikację, np. przenoszenie zakupów z samochodu wprost do lodówki.

Innym sposobem na połączenie garażu z domem jest sąsiedztwo pomieszczenia gospodarczego, w którym umieszczony jest np. kocioł grzewczy. Jeżeli mamy projekty z ogrzewaniem na paliwo stałe, usuwanie popiołu będzie wygodniejsze przez garaż. Tam też, jeśli miejsce na to pozwala, możemy składować opał.

Przejście z garażu do domu odbywa się bez wychodzenia na zewnątrz, co jest dodatkowym atutem przemawiającym na korzyść domu z garażem, szczególnie w chłodne, mroźne czy deszczowe dni.

Formalności i koszty budowy

Koszty budowy garażu w bryle budynku są mniejsze niż garażu wolno stojącego. Ponadto jego budowa nie wymaga dodatkowych formalności – pozwolenie na budowę zostaje wydane na całą inwestycję. Garaż wolno stojący nie jest ani budynkiem gospodarczym, ani nie stanowi tymczasowego obiektu budowlanego, dlatego też nie może być budowany wyłącznie na podstawie zgłoszenia – konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.

Uwaga! Zgodnie z nowelizacją prawa budowlanego, obowiązującą od 28 czerwca 2015 r., parterowy garaż wolno stojący o powierzchni do 35 mkw nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


listopad 19, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Sobir Odpowiedz 2017-12-03 20:01:55

Nie wybrałbym domu z garażem

Małe domy: budowa domu do 100 mkw ze zwrotem VAT | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-12-13 02:47:19

[...] Na co zwrócić uwagę budując dom z garażem w bryle budynku? Garaż w bryle budynku ma szereg zalet, warto więc wziąć pod... więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

  • Lampa ogrodowa OSLO 30 Grafit/Ciemny popiel

  • Promocja

    Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

  • Lampa wisząca Luna Biała

  • Puszka FOL kaszubska biała z niebieskim

  • Kinkiet SHINE BLACK/CHROME 13,8W LED

  • Lampa ogrodowa ONYX 75 Czarny