Start Arrow Finanse i prawoArrow Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie od dewelopera?

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie od dewelopera?

Wielu kupujących mieszkanie preferuje te nowo wybudowane. Tej tendencji sprzyja też program Mieszkanie dla Młodych, który pozwala uzyskać dopłatę tylko do nieruchomości z rynku pierwotnego. Przed transakcją warto jednak przeprowadzić dokładną analizę. Jak pokazuje doświadczenie szczególnie podążanie za promocjami nie zawsze gwarantuje udany zakup. Expander podpowiada, na co należy zwracać uwagę, aby nie dać się naciągnąć. Rozwiewa także popularne wątpliwości związane z kredytem hipotecznym.

(Porównując kilka ofert warto dokładnie przeanalizować proponowane ceny i bonusy.)

Wybór inwestycji

Decydując się na zakup mieszkania na rynku pierwotnym często dajemy się skusić atrakcyjnym cenom, pięknym wizualizacjom i obietnicom deweloperów. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek i dokładnie sprawdzić inwestycję, zanim złożymy podpis na umowie przedwstępnej.

Jarosław Sadowski, Expander Advisors:
Najlepiej zacząć od zapoznania się z wcześniejszymi realizacjami dewelopera i ustalenia, czy wszystkie zostały ukończone terminowo. Jeśli inwestycje znajdują się na terenie naszego miasta, warto je także odwiedzić. Duża liczba pustych mieszkań czy niedbale wykończony teren wokół budynków to sygnały, że inwestor może mieć także problem z realizacją naszej nieruchomości. Równie ważne jest zapoznanie się z wpisami do księgi wieczystej oraz planami zagospodarowania przestrzeni wokół inwestycji. Może się bowiem okazać, że piękny widok zza okna za kilka lat przesłoni biurowiec albo hipermarket, a w odległości 50 metrów zaplanowano ruchliwą obwodnicę.

Porównując kilka ofert warto także dokładnie przeanalizować proponowane ceny i bonusy. Należy pamiętać, że na tym rynku panuje silna konkurencja, zwłaszcza gdy w pobliżu zlokalizowanych jest kilka budynków wybudowanych przez różnych deweloperów. Zdarzają się więc oferty promocyjne, które kuszą klientów tańszymi lub nawet bezpłatnymi miejscami garażowymi czy komórkami lokatorskimi. Na pierwszy rzut oka wyglądają one bardzo atrakcyjnie. W rzeczywistości jednak należy bardzo dokładnie przeanalizować takie oferty. Szczególnie dotyczy to sytuacji jeśli deweloper wymaga czegoś w zamian
np. skorzystania z określonej oferty kredowej. Może się bowiem okazać, że w ostatecznym rozrachunku przez taką promocję mieszkanie będzie nasz kosztowało drożej a nie taniej.

Jarosław Sadowski, Expander Advisors:
Jeśli mamy wątpliwości, czy dana oferta jest dla nas dobra warto skonsultować się z renomowanym doradcą finansowym. Ten ma wiedzę i doświadczenie, będzie mógł więc ocenić walory danej oferty i wspomoże nas w negocjacjach.

Kwestie finansowe

Kupno nowego mieszkania będącego jeszcze w trakcie budowy zawsze wiązało się również z obawą o to czy deweloper nie zbankrutuje przed ukończeniem prac i przekazaniem prawa własności. To bowiem oznaczało, że kupujący pozostawał z długami (kredyt hipoteczny), ale bez mieszkania. Na szczęście od dwóch lat obowiązuje ustawa deweloperska, która znacząco zwiększyła poziom ochrony nabywców.

Jarosław Sadowski, Expander Advisors:
Jej najważniejszym elementem jest to, że deweloper nie może dowolnie dysponować pieniędzmi otrzymywanymi od kupujących. Trafiają one bowiem na specjalny rachunek, którym zarządza bank. Może on przelać pieniądze deweloperowi tylko jeśli ten wybuduje nieruchomość i przeniesie prawo własności na nabywców. Jest też inna możliwość. Wypłaty części środków mogą być dokonywane jeszcze w trakcie budowy. Wtedy deweloper otrzymuje pieniądze przeznaczone na sfinansowanie poszczególnych etapów budowy. Kolejna wypłata może jednak nastąpić dopiero po ukończeniu poprzedniej części.

Na każdym etapie zakupu nieruchomości mogą pojawić się wątpliwości. Nie należy jednak opierać całej swojej wiedzy finansowej na przypadkowych poradach znalezionych na forach internetowych czy opinii sąsiadów. Na wszystkie pytania odpowie doradca finansowy, który pomoże nie tylko zbadać zdolność kredytową i uzyskać wsparcie od banku, lecz również wyjaśni niezrozumiałe zapisy w umowach oraz sprawdzi je pod kątem niedozwolonych zapisów. Co więcej, doradzi w jaki sposób oszczędzać i pomnażać oszczędności na wkład własny, a także przedstawi możliwości ubezpieczenia nieruchomości. Warto więc skorzystać z bezpłatnej pomocy specjalisty.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 8, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników