Start Arrow Budowa domuArrow Na co zwrócić uwagę odnawiając elewację?

Na co zwrócić uwagę odnawiając elewację?

Fasada budynku pełni rolę wizytówki. Często zdarza się jednak tak, że na jej powierzchni pojawiają się zacieki, plamy lub uległa ona poważnym uszkodzeniom. Jak zatem dbać o elewację?

Rola elewacji sprowadza się do kilku podstawowych funkcji. Po pierwsze estetycznej – ma nadać budynkowi niepowtarzalny charakter. Drugim jej bardzo ważnym zadaniem jest ocieplenie budynku i zabezpieczenie go przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych (przed wilgocią, deszczem, śniegiem, mrozem, wiatrem i palącym słońcem) oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Aby elewacja naszego domu służyła nam przez długie lata, ocieplenie należy wykonać z dużą starannością. Najważniejsze w tym wypadku jest to, żeby nie oszczędzać. Dotyczy to głównie użytych materiałów. Termoizolację należy wykonać kompletnym systemem ociepleniowym, pochodzącym od jednego producenta. – Obecnie na rynku dostępne są materiały, które gwarantują już nie tylko bardzo wysokie parametry izolacyjne, ale również zwiększają odporności elewacji na uszkodzenia mechaniczne – mówi Marek Zając z firmy Bolix. – Dzięki najnowszym rozwiązaniom zastosowanym w systemach ociepleń, powierzchnia ściany jest odporna nawet na najbardziej wyszukane akty wandalizmu.

Usuwanie zanieczyszczeń

Często na elewacji osadzają się różne zanieczyszczenia, które przed jej renowacją (malowaniem lub tynkowaniem) powinny zostać usunięte. Naloty organiczne takie jak: glony, porosty, grzyby pleśniowe czy mchy najczęściej pokrywają ściany od strony północnej. Usuwamy je za pomocą preparatów chemicznych (fungicydów, herbicydów), mechanicznie za pomocą myjki wysokociśnieniowej bądź ostrej szczotki lub metodą piaskowania. Miejsca te następnie trzeba pokryć preparatem o przedłużonym działaniu, który zabezpieczy przed ponownym porastaniem elewacji.

Zabrudzenia nieorganiczne takie jak: kurz czy inne osady z reguły bez problemu można usunąć strumieniem wody z dodatkiem detergentu.

Wykańczamy ścianę

Odświeżenie elewacji warto zaplanować przy okazji prac dociepleniowych. Aby jednak uniknąć powtórnej renowacji i kolejnych związanych z nią wydatków, lepiej wybrać rozwiązanie, które powstrzyma szybką degradację powłoki malarskiej. Wiedzieć bowiem trzeba, że bez względu na kolor czy strukturę fasada budynku traci z czasem atrakcyjny wygląd. Sprzyjają temu wymywające farbę kwaśne opady atmosferyczne oraz promienie UV, które powodują niszczenie zawartych w niej pigmentów. Oba te czynniki, a także kurz i spaliny, znajdujące się w powietrzu i osiadające na powierzchni powłoki malarskiej doprowadzają do tego, że elewację stosunkowo często trzeba czyścić albo malować na nowo. Unikniemy tego, stosując farby z efektem perlenia, czyli zdolne do samoczyszczenia elewacji.

(Malowanie elewacji nie tylko odświeża jej wygląd, ale również zabezpiecza przed uszkodzeniami, czynnikami atmosferycznymi i biologicznymi.)

Zobacz czym malować tynk na elewacji?

Bardzo ważne jest, aby prace elewacyjne wykonywać w odpowiednich porach roku oraz przy odpowiedniej pogodzie. Nie każdy rodzaj elewacji można bowiem wykonywać przez cały rok. Warto pamiętać o tym, że jeśli elewacja będzie zrobiona w złym dla niej okresie np. zimą przy minusowej temperaturze, to szybko może ona zacząć odpadać od ścian.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu