Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Na co zwrócić uwagę przy zakupie płytek ceramicznych?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie płytek ceramicznych?

Wybór produktów ceramicznych wytwarzania może wydawać się trudną decyzją, dla tych którzy nie są materiałoznawcami. Mnogość marek i producentów niesie ze sobą sprzeczne informacje, dotyczące wyższości technologii produkcji oraz rodzaju ceramiki.

Na co należy zatem zwrócić uwagę przy zakupie ? Na ten temat wypowiada się ekspert z firmy SeraPool Polska.

(Fot. Serapool Polska)

Istnieją trzy sposoby wytwarzania ceramiki:

  • grupa A – płytki ciągnione. Są one formowane z masy plastycznej w prasach pasmowych, tak otrzymane pasmo tnie się na pożądane rozmiary. Funkcjonuje również metoda podwójnego ciągnienia, która polega na formowaniu podwójnych płytek, a następnie rozdziela się je (po wypaleniu) na dwie. Powierzchnie tych produktów charakteryzują równoległe rowki.
  • grupa B – płytki prasowane na sucho formuje się w matrycach z masy zmielonej na proszek lub granulki, a następnie prasuje się je pod ciśnieniem powyżej 200 MPa.
  • grupa C – płytki odlewane powstają przez odlewanie ich surowych półfabrykatów w porowate formy, które następnie odciągają wodę.

Zobacz także:

Większość produktów ceramicznych dostępnych na rynku należy do grupy A lub B, jednak i te dwie grupy różnią się znacznie między sobą, co jest widoczne w praktyce i teorii (odzwierciedlają to np. wymogi ISO). Wadą płytek ciągnionych jest duży rozrzut wymiarowy i mała wytrzymałość, a prasowanie na sucho niesie ze sobą trudność wykonania elementów o skomplikowanych i nieregularnych kształtach. Nie tyczy się to czerepu, który może przyjmować najrozmaitszą strukturę.

(Fot. Serapool Polska)

Wymogi ISO zawierają kilka parametrów dotyczących jakości powierzchni, czyli równości wymiarów, równoległości i prostopadłości kantów oraz własności fizycznych. W tabeli znajduje się porównanie wybranych wymogów ISO dla płytek ciągnionych oraz prasowanych na sucho z tej samej, najniższej grupy chłonności wodą poniżej 0,5% Ia.

Jak widać w zestawieniu, żeby wyroby prasowane na sucho zostały zakwalifikowane do najlepszej jakościowo grupy Ia, muszą spełnić nawet trzy razy bardziej restrykcyjne wymagania dotyczące stałości wymiarów niż płytka ciągniona. Ceramika prasowana na sucho jest również twardsza (niższy poziom ścieralności wgłębnej) i bardziej odporna na pęknięcia (wyższy poziom siły zginającej, pod wpływem której płytka może pęknąć) od ceramiki ciągnionej, dzięki większej gęstości masy, co oczywiście jest zasługą prasowania pod wysokim ciśnieniem.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Co na podłogę - gres czy terakota? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-08-17 09:44:28

[...] Na co zwrócić uwagę przy zakupie płytek ceramicznych? [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Promocja

    Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

  • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

  • Lampa wisząca Wire White 3pł.

  • Listwa Snow 3pł. spot czarny