Start Arrow Budowa domuArrow Na jakiej wysokości montować okna dachowe?

Na jakiej wysokości montować okna dachowe?

Optymalny dobór i montaż okien dachowych wpływa nie tylko na prawidłowe oświetlenie poddasza, ale również na komfort użytkowania (otwierania i zamykania) a także wyglądania przez okno w dachu. Ważny jest również pod względem możliwości montażu grzejnika pod oknem. Na jakiej wysokości więc montować okna dachowe?

Aby okna połaciowe najlepiej pełniły swoją funkcję, muszą być odpowiednio rozmieszczone w dachu i być prawidłowo zamontowane względnie odległości od podłogi.

(Okna dachowe warto rozmieścić względem stron świata, dostosowując je do funkcji pomieszczenia. Okna dachowe w sypialni powinny np. wychodzić na wschodnią stronę. fot. archiwum)

Okna dachowe zgodnie z prawem

Dolna krawędź okna dachowego

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:

 • w budynku na kondygnacjach położonych poniżej 25 m nad terenem odległość między górną krawędzią wewnętrznego podokiennika a podłogą powinna wynosić co najmniej 0,85 m (z wyjątkiem przyziemia, wysokiego parteru oraz ścianek podokiennych w loggii, na tarasie lub galerii, gdzie nie podlega ona ograniczeniom);
 • w budynku na kondygnacjach położonych powyżej 25 m nad terenem między górną krawędzią podokiennika a podłogą należy zachować odległość co najmniej 1,1 m (z wyjątkiem okien wychodzących na loggie, tarasy lub galerie);
 • wysokość położenia podokiennika, wymieniona w podpunktach powyżej, może być pomniejszona, pod warunkiem zastosowania zabezpieczenia okna balustradą do wymaganej wysokości lub zastosowania w tej części okna skrzydła nie otwieranego i szkła o podwyższonej wytrzymałości.

Górna krawędź okna dachowego

Warto pamiętać, że im wyżej od podłogi będzie zamontowane okno, tym lepiej doświetli ono pomieszczenie. Zgodnie z normą DIN5034-1:

 • górna krawędź przeźroczystej powierzchni okna (lub okien) powinna znajdować się co najmniej 220 cm nad podłogą.

Nawiewniki w oknach dachowych

Z uwagi na trudności ze skuteczną wentylacją pomieszczeń na poddaszu, warto, aby okna dachowe wyposażone były w specjalne nawiewniki. Zgodnie z instrukcją Instytutu Techniki Budowlanej nr 343/96:

 • nawiewniki należy instalować na wysokości nie niższej niż 200 cm nad poziomem podłogi, licząc od dolnej krawędzi nawiewnika.

Jakie korzyści przyniesie takie usytuowanie okna dachowego?

Eksperci twierdzą, że optymalnym rozwiązaniem, które jest zgodne z wymienionymi powyżej przepisami, a jednocześnie przynosi najwięcej korzyści użytkownikom jest montaż okien na wysokości 1,1 – 1,4 m nad poziomem podłogi.

Dzięki temu nie tylko wyglądanie przez okno będzie możliwe z pozycji zarówno stojącej, jak i siedzącej, ale także zachowana odległość umożliwi montaż grzejnika pod oknem.

Grzejniki najczęściej montuje się pod oknem, bez względu na to, czy jest to okno ścienne czy połaciowe. Jeżeli pod oknem znajduje się parapet, warto by miał otwory, które umożliwią prawidłowy ruch powietrza.

Wykończenie wnęki okiennej

Jeśli okno wyposażone jest w nawiewnik okienny lub ma klapę wentylacyjną, para wodna, szczególnie zimą, będzie się skraplać nie tylko na szybie, ale także wokół tych elementów. Aby uniknąć kondensacji pary wodnej należy, jak wspomnieliśmy, zamontować pod oknem grzejnik, a także prawidłowo zabudować wnękę okienną.

Wykończenie wnęki okiennej na poddaszu musi być tak wykonane, by górny element był skonstruowany poziomo, a dolny pionowo (względem podłogi). Dzięki temu światło wpadające do wnętrza zostanie najlepiej wykorzystane, a zjawisko kondensacji pary wodnej na wewnętrznej powierzchni szyby zostanie zniwelowane poprzez właściwą cyrkulację ciepłego powietrza.

Jak dobrać rozmiar okna dachowego?

O tym, jaka powierzchnia okien powinna doświetlać poddasze mówią również wspomniane wyżej warunki techniczne. Zapisy w nich, dotyczące zarówno okien połaciowych, jak i standardowych okien ściennych, określają, że prawidłowe doświetlenie pomieszczeń za pomocą światła naturalnego określa się stosunkiem powierzchni okna liczonej w świetle ościeżnicy, do powierzchni podłogi. I tak:

 • w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi stosunek ten powinien wynosić co najmniej 1:8,
 • w innych pomieszczeniach, w którym oświetlenie dzienne jest wymagane ze względów na przeznaczenie – co najmniej 1:12.

Architekci twierdzą, że najlepszym rozwiązaniem w przypadku pomieszczeń mieszkalnych jest powierzchnia okna odpowiadająca 10% powierzchni podłogi.

Warto jednak pamiętać, że jedno okno właśnie o powierzchni 1/10 podłogi nie doświetli tak dobrze pomieszczenia, jak dwa okna nawet o powierzchni mniejszej. W przypadku jednego okna – światło pada po prostu na mniejszą powierzchnię. Najlepszy efekt dadzą cztery okna dachowe, zaplanowane po dwa na przeciwległych połaciach – oświetlona powierzchnia będzie największa.

(Popularne szczególnie w projektach dworków jest niestandardowe okno czyli lukarna. arto wziąć jednak pod uwagę, że wykonanie lukarny jest zawsze droższe od okna połaciowego oraz że okna zamontowane w lukarnach - o tej samej powierzchni co okna połaciowe - gorzej doświetlają wnętrze. fot. Monier Braas)

Okna dachowe dostępne są w różnych rozmiarach: szerokościach i długościach. O ile szerokość okna dachowego, która uwzględniać powinna odległości między krokwiami, może być zmieniana dzięki na przykład wykonaniu nadbicia krokwi, o tyle wysokość okna dachowego zależna jest od kąta nachylenia dachu. Im jest on mniejszy, tym dłuższe powinno być okno. I odwrotnie – domy z dachem stromym powinny mieć krótsze okna. Dzięki tej zasadzie okna dachowe nie tylko zapewnią wystarczającą ilość światła, ale również umożliwią wyglądanie przez okno i z pozycji stojącej, i z siedzącej.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Jak ogrzewać pomieszczenia na poddaszu? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-11-29 14:53:02

[...] wyjątkowej aranżacji, dzięki niestandardowym kształtom dachu czy oświetlenia, które dają okna dachowe. Adaptacja poddasza polega najczęściej na stworzeniu tam strefy nocnej, prywatnej domowników, z [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

 • Lampa satynowa Fiona Czarna-Juta Boho 50cm

 • Promocja

  Lampa wisząca dzwoneczki Chmurki Pink + 3 żar...

 • Lampa podłogowa nowoczesna BOHO Black 1pł. ra...

 • Ścierka do mycia okien 35x35

 • Kinkiet Lagos Black TK Lighting

 • Lampa sufitowa Plafon CLEO 400 120W Czarny E27

 • Lampka stołowa drewniana - Elegant