Start Arrow Finanse i prawoArrow Na mieszkanie w dużym mieście trzeba oszczędzać od 7 do 21 lat

Na mieszkanie w dużym mieście trzeba oszczędzać od 7 do 21 lat

Okres oszczędzania na mieszkanie zależy nie tylko od ceny wymarzonego „M” czy wysokości naszych zarobków. Istotne jest również to, czy w trakcie gromadzenia środków musimy jednocześnie przeznaczać część wynagrodzenia na wynajem lokalu. Wyliczenia Expandera pokazują, że w takim przypadku małżonkowie zarabiający średnią krajową na 50-metrowe mieszkanie będą odkładać od 13 do nawet 21 lat. Jeśli natomiast para może liczyć na darmowe lokum u rodziców, to wyprowadzi się od nich „na swoje” po 7-12 latach.

Ile lat muszą odkładać małżonkowie zarabiający po średniej pensji? Co w sytuacji dochodów niższych niż średnia?

Ile lat muszą odkładać małżonkowie zarabiający po średniej pensji? Co w sytuacji dochodów niższych niż średnia?

Zakup mieszkania to często największa transakcja finansowa w życiu człowieka. Zwykle jest ona finansowana kredytem, ponieważ zebranie pieniędzy na ten cel zajęłoby wiele lat. To, jak długo trzeba oszczędzać na własne „M” w dużej mierze zależy od wysokości zarobków oraz ceny mieszkania. Nie zapominajmy jednak, że w okresie oszczędzania trzeba przecież gdzieś mieszkać. Jeśli będziemy mogli skorzystać z gościnności rodziców, to uda nam się zgromadzić niezbędną kwotę znacznie szybciej.

Załóżmy, że na własne „cztery kąty” o powierzchni 50 mkw. zbierają dwa przykładowe małżeństwa o przeciętnych zarobkach, czyli średniej krajowej zanotowanej w 2014 r. ( 2703 zł netto). Pierwsze małżeństwo w czasie oszczędzania wynajmuje mieszkanie. W rezultacie będą oni mogli pozwolić sobie na odkładanie 20% dochodów. Przy tym założeniu na nieruchomość o wskazanym metrażu mogą zbierać nawet 21 lat, jeśli postanowią zamieszkać w Warszawie. Jeśli wybiorą inne duże miasto to ten czas wyniesie 16 lat (największe miasta) lub 13 lat (inne duże miasta).

Druga para ma natomiast możliwość darmowego mieszkania u rodziców. Małżonkowie nie poniosą więc kosztów wynajmu, dzięki czemu będą mogli przeznaczać na własne lokum aż 40% wynagrodzenia. Taka wartość może wydawać się wysoka, ale większość banków zgadza się, aby rata kredytu przekraczała 40% dochodów. Oznacza to, że oszczędności na takim poziomie są realne. Dzięki wyższym kwotom odkładanym każdego miesiąca czas gromadzenia pieniędzy na własne mieszkanie w stolicy skróci się z 21 lat do 12 lat. W innych miastach będzie to 7-8 lat.

Ile lat muszą odkładać małżonkowie zarabiający po średniej pensji

Na podstawie średniej ceny transakcyjnej dla miast

Mieszkanie 50 m2, kupione po średnie cenie transakcyjnej wg. danych NBP. Oszczędności są inwestowane przy rocznej stopie zwrotu wynoszącej 3%, uwzględniono podatek 19%.

Mieszkanie 50 m2, kupione po średnie cenie transakcyjnej wg danych NBP. Oszczędności są inwestowane przy rocznej stopie zwrotu wynoszącej 3%, uwzględniono podatek 19%.

Co w sytuacji dochodów niższych niż średnia

Oczywiście na wynik ma wpływ także wysokość dochodów rodziny. Niestety większość Polaków zarabia mniej niż wynosi średnia. Dlatego policzyliśmy również ile lat musieliby oszczędzać małżonkowie zarabiający po 2000 zł netto. Wynik w Warszawie wzrósł z 21 do 26 lat, w przypadku odkładania 20% dochodów oraz z 12 do 15 lat w przypadku małżeństwa mieszkającego z rodzicami.

Ile lat muszą odkładać małżonkowie zarabiający po 2000 zł netto

Na podstawie średniej ceny transakcyjnej dla miast

Mieszkanie 50 m2, kupione po średnie cenie transakcyjnej wg. danych NBP. Oszczędności  są inwestowane przy rocznej stopie zwrotu wynoszącej 3%, uwzględniono podatek 19%.

Mieszkanie 50 m2, kupione po średnie cenie transakcyjnej wg danych NBP. Oszczędności są inwestowane przy rocznej stopie zwrotu wynoszącej 3%, uwzględniono podatek 19%.

Autor: Jarosław Sadowski
Główny Analityk Expander Advisors
Zdjęcie: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 26, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty