Start Arrow OgródArrow Nadchodzi wiosna. Pamiętaj o przycięciu żywopłotu w ogrodzie

Nadchodzi wiosna. Pamiętaj o przycięciu żywopłotu w ogrodzie

Żywopłot to popularna wizytówka naszych posesji. Stanowiąc piękne, dekoracyjne ogrodzenie, zapewnia nam jednocześnie prywatność w ogrodzie, tłumi hałas z ulicy, umila wypoczynek koło domu. Wczesną wiosną, mimo wzmożonych prac ogrodowych, nie możemy zapomnieć o przycięciu żywopłotu, które nie tylko nada mu odpowiednią formę i kształt, ale przede wszystkim uzdrowi.

Dlaczego należy przycinać żywopłot wczesną wiosną?

Krzewy liściaste sezonowe, czyli te gubiące liście na jesień, należy przycinać w czerwcu. Ale krzewy iglaste i krzewy liściaste zimozielone – w połowie sierpnia i przed wypuszczeniem nowych pędów. Pierwsza faza przycinania żywopłotu przypada więc na wczesną wiosnę, a nawet w okresie przedwiośnia, w czasie, kiedy jeszcze pojawiać się mogą przymrozki. To właśnie przycięcie krzewów przyczynia się do drewnienia łodygi, co chroni roślinę przed ujemną temperaturą. Usunięcie starych gałęzi odsłania także dostęp do światła młodym pędą, które wkrótce mają się pojawić, dając im optymalne warunki do wzrostu i gwarantując prawidłowy rozwój.

Mniej doświadczeni ogrodnicy unikają przycinania niedawno zasadzonych żywopłotów, chcąc jak najszybciej uzyskać efekt imponującego, zielonego ogrodzenia. To błąd, bo właśnie wczesnowiosenne strzyżenie sprawia, że żywopłot staje się gęstszy i zdrowszy, nie tracąc energii na zbędny rozrost.

Wczesną wiosną, mimo wzmożonych prac ogrodowych, nie możemy zapomnieć o przycięciu żywopłotu, które nie tylko nada mu odpowiednią formę i kształt, ale przede wszystkim uzdrowi. fot. mat. pras. DOM.pl

Wczesną wiosną, mimo wzmożonych prac ogrodowych, nie możemy zapomnieć o przycięciu żywopłotu, które nie tylko nada mu odpowiednią formę i kształt, ale przede wszystkim uzdrowi. fot. mat. pras. DOM.pl

Jak przycinać żywopłot?

Regularne przycinanie żywopłotu ma oczywiście również za zadanie nadać mu odpowiedni kształt i pożądaną formę. Gałęzie skracamy o około 1/3 długości, zachowując jednolitość rośliny – wszystkie wierzchołki krzewów powinny być przycinane do jednej wysokości.

Równe przycięcie ułatwi nam sznurek rozciągnięty między wbitymi tymczasowo słupkami lub drewniana łata zbita z dwóch desek.

Formowane żywopłoty z krzewów takich jak grab, buk, tuja czy cedr, należy przycinać do płaskiej powierzchni. Zabieg ten umożliwi dostęp do światła całej roślinie, a ponadto sprawi, że zalegający zimą śnieg nie będzie dostawał się w niższe partie krzewu. Ważne, by dół żywopłotu był zawsze szerszy niż wierzchołek. Zapewni to większe nasłonecznienie, a także odpowiednie nawodnienie niższych partii krzewów podczas podlewania.

Jakie narzędzia wybrać do cięcia żywopłotu?

Szczególnie po zimie należy pamiętać, by przed rozpoczęciem przycinania żywopłotu dobrze oczyścić i naostrzyć narzędzia ogrodnicze. Tępe nożyce uszkodzą pędy, co może doprowadzić do choroby rośliny i jej zamierania.

Do cięcia żywopłotu możemy wybrać narzędzia ręczne, elektryczne bądź spalinowe. Nieduży żywopłot przytniemy nożycami mechanicznymi bądź nożycowym sekatorem, który usunie nawet zdrewniałe końcówki. Model z przekładnią ułatwi nam przycięcie nawet stosunkowo grubych gałęzi. Dobrym rozwiązaniem są również nożyce dźwigniowe, które tną nawet z trzykrotną siłą zwykłych narzędzi.

Sprawniej i łatwiej poradzimy sobie jednak narzędziami elektrycznymi, choć te są zdecydowanie droższe od sekatorów ręcznych. Do przydomowych ogródków wybierajmy elektryczne sekatory o mocy 400-700W pamiętając, że im dłuższe jest ostrze narzędzia, tym grubsze gałęzie możemy za ich pomocą skutecznie przycinać.

Wysoki żywopłot pomoże nam uformować pilarka na wysięgniku, gwarantujące dokładne cięcie na różnych wysokościach, bez konieczności używania drabiny czy podnośnika.

Spalinowe urządzenia do przycinania żywopłotu są zwykle ciężkie i niezbyt poręczne, nie wymagają jednak dostępu do prądu, co w niektórych ogrodach okazać się może dużą zaletą. Są bardzo wydajne i skuteczne, poradzą sobie bez problemu z grubymi gałęziami.

Do cięcia żywopłotu możemy wybrać narzędzia ręczne, elektryczne bądź spalinowe. fot. mat. pras. DOM.pl

Do cięcia żywopłotu możemy wybrać narzędzia ręczne, elektryczne bądź spalinowe. fot. mat. pras. DOM.pl

Przycinanie żywopłotu nie tylko wiosną

Pamiętajmy, że żywopłot wymaga regularnych zabiegów. Przycinanie żywopłotu powtarzamy wczesną jesienią.

Jesienią warto przyciąć zielone ogrodzenie o około 10 cm, dzięki czemu pędy staną się gęstsze i zdrowsze. Jesienne przycinanie żywopłotu zabezpiecza je także przed zimą.

Jeżeli chcemy cieszyć się zielonym żywopłotem przez cały rok, wybierzmy krzewy zimozielone, takie jak bukszpan, ostrokrzew lub bardzo popularne tuje.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 20, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty