Start Arrow Budowa domuArrow Nagrzewanie pomieszczeń przez okna wg nowych warunków technicznych

Nagrzewanie pomieszczeń przez okna wg nowych warunków technicznych

Od 1 stycznia obowiązują nowe warunki techniczne dla nowo projektowanych i budowanych obiektów, mające na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. Istotne zmiany dotyczą parametrów okien, w których obniżono wartość współczynnika przenikania ciepła U z 1,8 na 1,3 W/(m2*K).

Nowe warunki techniczne wprowadzają także zmiany dotyczące przenikania energii słonecznej przez okna, które mają zmniejszyć straty ciepła w budynku i zwiększyć pasywne pozyskiwanie ciepła z energii słonecznej.

(Okna w nowo budowanych budynkach będą musiały być bardziej efektywne energetycznie.)

Co to jest współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego?

Oprócz parametrów przenikania ciepła U i izolacyjności akustycznej, okna charakteryzuje również współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego. Określa on ile procent całkowitego promieniowania słonecznego przedostaje się przez oszklenie do wnętrza budynku.

Im wyższa procentowa wartość współczynnika przepuszczalności energii g, tym bardziej pod wpływem słońca nagrzewać się będą pomieszczenia.

Współczynnik g jest iloczynem współczynnika całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego dla typu oszklenia gn oraz współczynnika redukcji promieniowania ze względu na zastosowane urządzenia przeciwsłoneczne fc:

g = fc * gn,

czyli określamy go uwzględniając urządzenia przeciwsłoneczne takie jak np. rolety, żaluzje, markizy itp.

Jaka wartość współczynnika g?

Wysoka wartość współczynnika g ma swoje dobre strony w okresie zimowym. Pasywne pozyskiwanie energii słonecznej wpływa na poprawę efektywności energetycznej budynku. Efekt powiększa również właściwe rozmieszczenie okien w projekcie domu – te od strony południowej czy południowo-zachodniej dają najwięcej energii, dlatego też zwykle kieruje się na te strony okna w salonie czy pokoju dziennym.

Jednak wysoki współczynnik g powoduje również nadmierne przegrzewanie pomieszczeń latem i konieczność stosowania urządzeń klimatyzacyjnych, prowadząc do strat energii. Okna w domu jednorodzinnym, szczególnie te, które wychodzą na południe, warto więc wyposażyć w rolety czy żaluzje, redukujące promieniowanie.

(Współczynnik g określany jest z uwzględnieniem korekcyjnej redukcji promieniowania ze względu na zastosowane urządzenia przeciwsłoneczne.)

Wartość współczynnika g w nowych warunkach technicznych

Zgodnie z obowiązującymi od 2014 roku przepisami, we wszystkich rodzajach budynków  współczynnik przepuszczalności energii całkowitej promieniowania słonecznego okien oraz przegród szklanych i przezroczystych g liczony według wzoru g = fc * gn w okresie letnim nie może być większy niż 0,35.

Powyższych wskazań nie stosuje się w odniesieniu do powierzchni pionowych oraz powierzchni nachylonych więcej niż 60 stopni do poziomu, skierowanych w kierunkach od północno-zachodniego do północno-wschodniego (kierunek północny +/– 45 stopni), okien chronionych przed promieniowaniem słonecznym elementem zacieniającym, spełniającym wymagania o których mowa wyżej oraz do okien o powierzchni mniejszej niż 0,5 m2.

Wartości współczynnika całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego dla typu oszklenia gn należy przyjmować na podstawie deklaracji właściwości użytkowych okna. W przypadku braku danych, wartość gn trzeba określić według tabeli:

Natomiast wartości współczynnika redukcji promieniowania ze względu na zastosowane urządzenia przeciwsłoneczne fc określa poniższa tabela:

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 14, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Rozwiązania systemowe w stolarce okiennej i drzwiowej | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-03-13 17:08:38

[...] do mieszkania w bloku Zaparowane szyby: jak uniknąć efektu zaparowanych okien? Nagrzewanie pomieszczeń przez okna wg nowych warunków technicznych Nowa stolarka: okna i drzwi odporne na [...]

Jak właściwie konserwować i czyścić stolarkę okienną? | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-03-06 18:23:17

[...] narożne z ruchomym słupkiem Zaparowane szyby: jak uniknąć efektu zaparowanych okien? Nagrzewanie pomieszczeń przez okna wg nowych warunków technicznych Nowa stolarka: okna i drzwi odporne na włamanie Wiatrołap w projekcie: wygodna strefa [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645