Start Arrow Finanse i prawoArrowUmowy budowlaneArrow Najbardziej efektywne energetycznie gminy

Najbardziej efektywne energetycznie gminy

W „Konkursie na najbardziej efektywną energetycznie gminę w Polsce” zwyciężyły odpowiednio w swoich kategoriach: Bielsko-Biała, Lubin i Kleczew. To już III edycja tego prestiżowego przedsięwzięcia, którego organizatorem jest  Krajowa Agencja Poszanowania Energii, a partnerem – Rockwool Polska.

Celem konkursu jest promocja działań w zakresie racjonalnego gospodarowania energią na szczeblu gminy,  a także popularyzacja wykorzystania przez nie innowacyjnych, energooszczędnych i proekologicznych rozwiązań technologicznych. W III edycji przedsięwzięcia udział wzięło 55 gmin z całej Polski, z czego wymaganą dokumentację
prawidłowo wypełniło 38. Łącznie zgłosiły one 162 projekty. Najwięcej z nich, bo aż 152 – dotyczyło budynków użyteczności publicznej, w których w ostatnich latach przeprowadzano działania zmniejszające zużycie energii, np. termomodernizację.

6 kolejnych opisywało modernizację oświetlenia ulicznego, a  4 – modernizację węzła cieplnego. Urszula Ajersz, dyrektor  ds. Marketingu i Public Relations Krajowej Agencji Poszanowania Energii i szefowa konkursu tak komentuje zgłoszone projekty: – Cieszy nas rosnące z roku na rok zainteresowanie konkursem. W III jego edycji, podobnie jak w poprzednich, najczęściej  zgłaszanym przedsięwzięciem była termomodernizacja budynków gminnych, w szczególności oświatowych. Oznacza to, że gminy doceniają rolę i wagę tego niezwykle ważnego działania w uzyskaniu oszczędności energii.

Gminy biorące udział w konkursie, podzielone zostały na trzy kategorie pod względem liczby mieszkańców. Jury,
na podstawie takich kryteriów, jak: procentowe zmniejszenie zużycia energii w 2008 roku względem roku 2006 oraz ilość zaoszczędzonej energii w 2008 roku względem roku 2006 (wartości rzeczywiste), wyłoniło odpowiednio następujących zwycięzców:
–    w kategorii powyżej 100 000 mieszkańców: miasto Bielsko-Biała (woj. śląskie),
–    w kategorii od 30 000 do 100 000 mieszkańców: miasto Lubin (woj. dolnośląskie),
–    w kategorii do 30 000 mieszkańców: gmina Kleczew (woj. wielkopolskie).

energetyczne_gminy

Miastu Lubin przypadła również w udziale nagroda specjalna w postaci materiałów izolacyjnych o wartości 10 000 złotych.  Przyznała ją firma Rockwool Polska – jako główny partner konkursu.

Celem nagrody jest podkreślenie wagi termoizolacji budynków przy zwiększaniu efektywności energetycznej wśród gmin, a także promowanie wiedzy związanej z ociepleniem budynków, jako jednego z najważniejszych czynników wpływających na oszczędność energii – komentuje Jacek Kieszkowski, Dyrektor Marketingu Rockwool Polska.

„Konkurs na najbardziej efektywną energetycznie gminę w Polsce”, którego organizatorem jest Krajowa Agencja
Poszanowania Energii, powstał na bazie odbywającego się od wielu lat rankingu gmin w Danii. Jego celem, oprócz promocji działań w zakresie racjonalnego gospodarowania energią na szczeblu gminy, jest także pomoc w skutecznej wymianie informacji i doświadczeń pomiędzy gminami w zakresie podejmowanych energooszczędnych przedsięwzięć, w tym wykorzystania najlepszych praktyk oraz wdrażaniu wysokich standardów jakościowych w gospodarce energetycznej gmin.

Do tej pory zostały przeprowadzone trzy edycje konkursu, od 2007 r. konkurs odbywa się w cyklu dwuletnim.

Autor: Rockwool Polska

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 13, 2009
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników