Start Arrow Wiadomości Arrow Najciekawsze ratusze świata

Najciekawsze ratusze świata

Zazwyczaj, gdy myślimy „ratusz”, oczom naszej wyobraźni ukazuje się bardzo reprezentacyjny budynek. W większości polskich miast jest on bardzo klasyczny, jeśli chodzi o formę. Są jednak na świecie miasta, które wybrały bardziej oryginalne rozwiązania. Stanowią one atrakcję turystyczną i jeden z symboli miasta, a nawet kraju. Przyjrzyjmy się kilku najbardziej interesującym ratuszom świata.

Ratusz w Londynie

Historia tego budynku jest równie ciekawa, co jego wygląd. Główną przyczyną, dla jakiej nadano mu tak oryginalny, opływowy kształt była chęć zaoszczędzenia energii. Dzięki temu zminimalizowana została część budynku potrzebująca sztucznego oświetlenia –  zużywa on czterokrotnie mniej sztucznego światła niż klasyczne budynki podobnych rozmiarów. Oczywiście, nie mniejszą rolę odegrała chęć stworzenia kolejnego symbolu miasta – choć i tak posiada ono bardzo wiele rozpoznawalnych obiektów.

Ratusz został zbudowany w lipcu 2002 jako część programu „More London”. Celem programu było zagospodarowanie terenu na południowym brzegu Tamizy, między mostami Tower Bridge a London Bridge. Budynek zaprojektowany został przez firmę Foster and Partners – jedno z najbardziej znanych biur architektonicznych w mieście.

Oprócz ciekawego kształtu przyciąga turystów innymi atrakcjami – 500 metrowym pasażem dla pieszych oraz galerią i tarasem widokowym na szczycie. Na dachu znajdują się panele słoneczne ufundowane przez London Climate Change Agency. Pozwalają one na jeszcze większe zredukowanie zużycia energii.

(Londyński ratusz, jeden z wielu symboli miasta)

Ratusz w Akwizgranie

Zupełnym przeciwieństwem londyńskiego ratusza jest siedziba władz Akwizgranu. Jego barokowy kształt przywodzi na myśl zamek z bajki. Powstał w XIV wieku na miejscu zrujnowanego pałacu Charlemagne. Na fundamentach, które ostały się po zburzeniu pałacu powstał ratusz w stylu gotyckim. Na przełomie XVII i XVIII w. przebudowano go, nadając mu barokowy charakter.

Historia budynku jest bardzo dramatyczna. Dwukrotnie, w latach 1656 i 1883, uległ poważnemu zniszczeniu w pożarach.

Północna fasada budynku ozdobiona jest podobiznami 50 niemieckich władców. Ciekawie przedstawia się również wnętrze – zwiedzający mogą obejrzeć salę koronacyjną oraz kopie insygniów królewskich. Zadziwia również bogata kolekcja mebli z okresów gotyku i baroku.

(Ratusz w Akwizgranie wygląda niczym bajkowy pałac)

Ratusz w Toronto

Budynek ten powstał w 1965 r. Początkowo budził sporo kontrowersji. Mieszkańcy Toronto nie byli bowiem przyzwyczajeni do tak śmiałych form architektonicznych. Z czasem jednak stał się jednym z symboli miasta. Autorem projektu jest pochodzący z Finlandii Viljo Revell. Niestety, architekt zmarł, zanim budynek został ukończony.

Niektórzy dopatrują się w kształcie ratusza złożonych dłoni, opiekuńczo osłaniających mały, okrągły budynek – salę obrad. Przed wejściem znajduje się rzeźba sympatyzującego z miastem brytyjskiego artysty, Henry’ego Moore’a. Wnętrze również przedstawia się ciekawie – można znaleźć w nim między innymi miniaturowy model miasta pokazujący główne atrakcje i uwzględniający planowane zmiany. Innym interesującym elementem jest złożony w całości z gwoździ mural Metropolis autorstwa Daida Partridge’a.

(Ratusz w Toronto zaskakuje formą nawet po niemal 40 latach)

Ratusz w San Jose

Podobnie jak w wypadku londyńskiego ratusza, również i ta budowla stworzona została z myślą o minimalizacji zużycia energii. Jest to stosunkowo nowy budynek, został otwarty 15 października 2005. Autorem projektu był Richard Meier, który zaprojektował także budynek Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie.

Wygląd ratusza zainspirowany jest twórczością Le Corbusiera. Głównymi częściami budynku są 18-piętrowa wieża w części wschodniej, trzypiętrowe skrzydło zachodnie, umieszczona w centrum rotunda o wysokości 10 pięter oraz olbrzymi plac. Wnętrze zdobi wystawa obrazująca dzieje i rozwój San Jose, zawierająca zdjęcia panoramiczne, artefakty historyczne, a także obrazy.

(Monumentalna rotunda ratusza w San Jose)

 

Tendencje w budownictwie obiektów tego typu stają się coraz odważniejsze. Zapewne już niedługo nadejdzie moment, kiedy i polskie miasta będą mogły pochwalić się oryginalnym, przyciągającym rzesze turystów budynkiem ratusza.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 27, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty