Start Arrow Wiadomości Arrow Najczęściej zadawane pytania – odkurzacze centralne

Najczęściej zadawane pytania – odkurzacze centralne

– Budujemy dom i zastanawiamy się nad instalacją centralnego odkurzacza. Czytaliśmy dużo, ale nie wiemy W KTÓRYM MOMENCIE POWINNIŚMY ROZPOCZĄĆ INSTALACJĘ. Czy może nam Pan pomóc? A, no i oczywiście chcemy dowiedzieć się ILE TO KOSZTUJE? I jeszcze niech nam Pan powie CZY MUSIMY OD RAZU KUPOWAĆ WSZYSTKO? Bo pomyśleliśmy, że najpierw zainstalujemy te rurki, a kiedyś dokupimy odkurzacz i wszystkie potrzebne węże z odpowiednimi końcówkami. MOŻNA TAK?

– Oczywiście. Najpierw usiądźcie Państwo i posłuchajcie mnie kilka chwil.

– System można zainstalować ZAWSZE i WSZĘDZIE. Jednak na etapie budowy domu to jest łatwe. W zamieszkałym budynku to większa łamigłówka. Ale to nie jest reguła. Wszystko zależy od konstrukcji budynku. Wy budujecie dom. Zakładam, że macie już stan surowy i macie też tak zwany „chudziak”. Powiedzmy, że instalacje dopiero zaplanowaliście. TO DOSKONAŁY MOMENT NA ROZPOCZĘCIE INSTALACJI. Aby poznać koszty należy coś zaplanować. Zaplanujmy więc, a raczej naszkicujmy rzuty Waszego domu.

– Nie ma potrzeby. Proszę, tu są oryginalne plany.

– O! To wspaniale. U nas szkic nazwaliśmy PROJEKTEM WSTĘPNYM (GRATIS). Na podstawie tych planów możemy przemyśleć umiejscowienie punktów ssących czyli gniazdek odkurzacza centralnego, jednostki centralnej oraz gniazda wydmuchującego. Może jeszcze SZUFELKI AUTOMATYCZNEJ, WĘŻA MIĘKKIEGO–KUCHENNEGO i GNIAZDO-ZMIOTKI.

– Zaraz, zaraz proszę Pana! CO TO JEST, TE TRZY OSTATNIE URZĄDZENIA?

– To urządzenia bardzo pożyteczne dla posiadaczy odkurzaczy centralnych, ale dokończmy sprawę projektu wstępnego. Ten projekt zakłada miejsce dla gniazd ssących. I…

– A ILE TAM MUSI BYĆ TYCH GNIAZD, W KAŻDYM POKOJU?

– Nie. Jedno gniazdo na piętro zwykle wystarczy. Wąż ssący ma zwykle 9m długości. Uznając ją (TĘ DŁUGOŚĆ) za promień okręgu ze środkiem w centralnej części domu, można śmiało przyjąć, iż odkurzymy każdy fragment podłogi (a nawet sufitu). Im mniej gniazd, tym lepiej także z powodów finansowych.

– 9 metrów?!? TO MUSI DUŻO WAŻYĆ!

– Waży 1,7kg.

– A Ile kosztuje ten cały system?

– Średnio sześć tysięcy za system wysokiej jakości dla budynku 150–500metrów kwadratowych.

– To… hmm… niemało. Ale z drugiej strony same rurki chyba nie są dużym kosztem?

– To kwota około 400–600zł. Proszę jednak doliczyć 600–1200zł za wykonanie usługi.

– Od czego zależy ta różnica?

– Od ilości punktów ssących i od stopnia skomplikowania planowanych prac. Jeśli nie macie jeszcze instalacji, to sprawa jest wyjątkowo prosta. O wiele trudniej jest zainstalować system w domach właścicieli, którzy nie planowali systemu i mają już instalacje elektryczne, hydrauliczne. Ogrzewanie podłogowe. A na dodatek wylewki i tynki. W takich domach też się da, ale praca przypomina prace archeologiczne (które lubimy, bo są dobrze płatne, no i do tego mam ku temu odpowiednie nazwisko 😉 Bywa, że instalacja jest wykonana kosztem mniej lub bardziej dotkliwych uszkodzeń. To brzmi źle, jednak zawsze ewentualne naprawy wykonane są profesjonalnie, a dzika radość podczas uruchamiania systemu w nowym domu jest niezwykle ekscytującym spektaklem i wynagradza wszelkie troski związane z jego budową – gwarantuję!

– OK, to zamawiamy tę instalację z rurek…

– Etap pierwszy.

– Tak, etap pierwszy. Resztę (etap 2) dokupimy jak już będziemy się wprowadzać… za 1–2lata. Wtedy też będziemy przygotowani na pozostałe koszty.

– Proszę bardzo. Tak właśnie zamawia się system centralnego odkurzania.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


Grudzień 20, 2006
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wznoszenie ścian i stropów

Obejrzyj zdjęcia domowników