Start Arrow Budowa domuArrow Najczęstsze błędy przy układaniu blachodachówek. Sprawdź swojego dekarza

Najczęstsze błędy przy układaniu blachodachówek. Sprawdź swojego dekarza

Dach spełniający swoje funkcje to przede wszystkim dach precyzyjnie wykonany – z dbałością dosłownie o każdy szczegół. W praktyce jednak dość często zdarzają się błędy wykonawcze, na różnych etapach budowy. I to takie błędy, które mogą bardzo uprzykrzyć życie mieszkańców domu. Warto więc wiedzieć, na jakie miejsca zwrócić szczególną uwagę, i przypilnować fachowców, by starannie je wykończyli.

Dach spełniający swoje funkcje to przede wszystkim dach precyzyjnie wykonany. fot. Blachotrapez

Dach spełniający swoje funkcje to przede wszystkim dach precyzyjnie wykonany. fot. Blachotrapez

Okap, kalenica i naroża – wadliwa wentylacja dachu

Dobrze skonstruowany dach powinien „oddychać”. Ale jego wentylację łatwo może zaburzyć – a wręcz nawet uniemożliwić – nieprawidłowo wykonana konstrukcja okapu i kalenicy. Często spotykanym błędem jest zbyt wąski kanał wentylacyjny oraz brak optymalnej wentylacji kalenic i naroży. By więc uniknąć tego problemu i tym samym uzyskać odpowiedni wlot powietrza w okapie, należy zastosować grzebień okapu z kratką wentylacyjną albo taśmę wentylacyjną. Z kolei prawidłową wentylację kalenicy i naroża zapewnią nam taśmy uszczelniająco – wentylacyjne lub uszczelki wentylacyjne.

Nieszczelny kosz dachowy

Kolejnym istotnym punktem jest kosz dachowy. Powinien być dokładnie uszczelniony, ponieważ podczas opadów deszczu z połaci spływa do niego woda, a zimą zalega na nim śnieg.

Antoni Luberda, ekspert firmy Blachotrapez:
Zwykle przyczyną przecieków w tym miejscu jest zbyt wąska obróbka, która nie zachodzi pod pokrycie na odpowiednią głębokość. To z kolei skutkuje przedostawaniem się wody pod dach. Ten błąd można jednak naprawić, odpowiednio zaginając brzegi obróbki do góry. Jeśli zależy nam na dodatkowym zabezpieczeniu tych miejsc, najlepiej między pokryciem a obróbką umieścić uszczelki.

Nieprawidłowo wykonany kosz dachowy. fot. Blachotrapez

Nieprawidłowo wykonany kosz dachowy. fot. Blachotrapez

Nieszczelna obróbka komina i lukarny

Na powstawanie nieszczelności wyjątkowo narażone są elementy konstrukcyjne budynku, które przecinają jego połać, np. punkty styku dachówki ze ścianą komina albo lukarny. Szczególną uwagę trzeba tu zwrócić na ich obróbkę. Źle wykonana może bowiem skutkować dostaniem się pod nią wody i w efekcie doprowadzić do zawilgocenia termoizolacji oraz konstrukcji dachu.

Antoni Luberda, ekspert firmy Blachotrapez:
Należy więc wzmocnić uszczelnienie, stosując klejone taśmy uszczelniające wraz z listwą aluminiową, która dodatkowo dociska taśmę do komina. Można skorzystać też z alternatywy, jaką jest obróbka z blachy. Jednak tylko pod warunkiem, że jest docięta dokładnie w taki sam sposób jak profil materiału pokryciowego z folią lub membraną oklejoną wokół komina.

Aby uniknąć problemów wynikających z niedoróbek w krytycznych punktach połaci dachowej, musimy pamiętać o dwóch rzeczach. Podstawą jest inwestycja w sprawdzone na rynku produkty do budowy i wykończenia dachu. Warto przy tym mieć na uwadze, że uznani na rynku producenci materiałów do budowy dachów często szkolą dekarzy w zakresie praktycznego wykorzystania ich materiałów. To zaś znacznie zmniejsza ryzyko popełnienia błędów. Dlatego zwróćmy uwagę, by surowce wykorzystane przy budowie dachu były najwyższej jakości. A sami wykonawcy – specjalistami w swym fachu.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Październik 17, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty