Start Arrow InstalacjeArrowDomy InteligentneArrow Najlepsze rozwiązania do nowoczesnego domu

Najlepsze rozwiązania do nowoczesnego domu

Z czym kojarzy Wam się dom przyszłości? Z futurystycznym wystrojem? Robotami, które sprzątają, dbają o ogród, czytnikami linii papilarnych i innymi kosmicznymi technologiami? W pewnym sensie takie wizje nowoczesnych domów już są realizowane, jednak w trochę innej postaci… Dom na miarę XXI wieku jest pełen innowacyjnych rozwiązań, których głównym zadaniem jest zwiększenie komfortu mieszkania. Nowoczesny dom wyróżnia się jeszcze dwoma ważnymi cechami – jest ekonomiczny w użytkowaniu i ekologiczny. Jakie zatem technologie warto zastosować w nowoczesnym domu? 

Przyszłość na rynku nieruchomości to energooszczędność, ekologia, bezpieczeństwo i komfort. fot. mat.pras.DOM.pl

Przyszłość na rynku nieruchomości to energooszczędność, ekologia, bezpieczeństwo i komfort. fot. mat.pras.DOM.pl

Rekuperacja, czyli wentylacja w nowoczesnym wydaniu

Jednym z rozwiązań, jakie powinny znaleźć się w nowoczesnym domu jest rekuperacja. Jest to innowacyjny system wentylacji, dzięki której powietrze w domu jest świeże przez całą dobę. Co najważniejsze, z „zużytego” powietrza, które jest wyrzucane na zewnątrz budynku, odzyskiwane jest ciepło. Dzięki temu, świeże powietrze dostające się przez specjalne kanały do pomieszczeń budynku, nie musi już być ogrzewane. Rekuperacja pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania, a co najważniejsze zapewnia prawidłową wentylację budynku. Dlaczego to takie ważne? Brak dobrej wentylacji może niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie, a także na stan techniczny budynku. Zła cyrkulacja powietrza sprzyja alergiom, wzmaga uczucie zmęczenia i bóle głowy!

Czysta energia w nowoczesnym domu

W nowoczesnym domu nie może zabraknąć odnawialnych źródeł energii. Ekologia to jeden z największych trendów w nowoczesnym budownictwie – co nas bardzo cieszy. Pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych jest coraz prostsze. Jedną z takich metod jest instalacja fotowoltaiczna. Instalację fotowoltaiczną umieszcza się zwykle na dachu domu. System ten jest praktycznie bezawaryjny, a ze strony użytkownika nie wymaga obsługi. Wyprodukowany prąd możemy wykorzystać na własny użytek, a nadwyżki sprzedać do sieci energetycznej. 

Energię cieplną możemy pozyskiwać nie tylko ze słońca. Coraz popularniejszym rozwiązaniem w nowoczesnych domach jest pompa ciepła, za pomocą której można ogrzać zarówno dom, jak i wodę. Urządzenie wykorzystuje do tego energię geotermalną lub zgromadzoną w powietrzu. Koszt takiej inwestycji zwraca się już po kilku latach. Pompę ciepła można połączyć z innymi instalacjami – na przykład kolektorami słonecznymi, ale sprawdzi się też ona jako jedyne źródło ogrzewania. Pompy ciepła są niezwykle efektywne i ekonomiczne w działaniu. 

Nowoczesne technologie czynią dom ekologicznym i energooszczędnym. fot. mat.pras.DOM.pl

Nowoczesne technologie czynią dom ekologicznym i energooszczędnym. fot. mat.pras.DOM.pl

Nowoczesny dom jest inteligentny!

Przy okazji poruszania tematu technologii, jakie warto zastosować w nowoczesnym domu, często pada pojęcie domu inteligentnego. Tylko co to pojęcie właściwie oznacza w praktyce? Dom inteligentny jest zbiorem innowacyjnych i funkcjonalnych rozwiązań, które połączone są specjalnym systemem zarządzania. Centrum zarządzania zazwyczaj mieści się w smartfonie i służy do tego odpowiednia aplikacja. Taki kompleksowy system domu inteligentnego zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców i sprzyja oszczędnościom, a do tego umożliwia monitorowanie tego, co dzieje się w domu, gdy nas w nim nie ma. Odległość nie gra roli – możesz być w pracy, albo i na drugim końcu świata. Za pomocą smartfona aktywujesz alarm, regulujesz temperaturę, a nawet… nalewasz wody do wanny. 

Z pewnością wielu z Was przytrafiło się zastanawiać przez cały dzień w pracy nad tym, czy na pewno zamknęliście okno. Albo czy żelazko, którym nasz szybko prasowaliście rano koszulę, na pewno jest wyłączone… Zamiast się zamartwiać albo narażać dom i domowników na niebezpieczeństwo możesz za pośrednictwem smartfona zabezpieczyć uchylone okna i wyłączyć zasilanie w danym gniazdku. Domy inteligentne wyposażone są także w szereg czujników. Dzięki nim można w szybkim czasie wykryć wszelkie awarie, wycieki i włamania. W momencie, gdy dochodzi np. do wycieku gazu, zaczęło padać, zostawiłeś uchylone okna i znajdujesz się z dala od domu? Dzięki czujnikom deszczu system podejmie decyzję o automatycznym zamknięciu okien, a nawet o zasunięciu rolet zewnętrznych. To się nazywa wygoda! 

Zintegrowanymi instalacjami inteligentnego domu można sterować z dowolnego miejsca. fot. mat.pras.DOM.pl

Zintegrowanymi instalacjami inteligentnego domu można sterować z dowolnego miejsca. fot. mat.pras.DOM.pl

Ile kosztuje nowoczesny dom?

Innowacyjne rozwiązania zachwycają swoją myślą technologiczną. Ułatwiają codzienne życie, sprawiają, że jest bardziej komfortowe. Do tego są ekologiczne, więc korzystając z nich, wspieramy środowisko naturalne. Niestety wiele z tych technologii wiąże się z dużymi kosztami początkowymi, co zraża wiele osób. Planując budowę nowoczesnego domu, warto oszacować, po jakim czasie nastąpi zwrot inwestycji. Warto też zorientować się, jakie są możliwości uzyskania dotacji – w wielu regionach wspierane jest proekologiczne działania. 

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


sierpień 31, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje