Start Arrow Budowa domuArrow Najmodniejsze projekty domów z płaskim dachem: miejska nowoczesność

Najmodniejsze projekty domów z płaskim dachem: miejska nowoczesność

Czy coraz modniejsze projekty domów z płaskim dachem wyprą wkrótce tradycyjną zabudowę w dworkowym stylu, tak popularną od lat wśród osób budujących jednorodzinne domy?

Płaski dach to domena nowoczesnego budownictwa. Projekt domu AC EX 12 (z wiatą) soft CE (DOM AF7-48)

Płaski dach to domena nowoczesnego budownictwa. Projekt domu AC EX 12 (z wiatą) soft CE (DOM AF7-48)

Domy z płaskim dachem długo kojarzone były głównie z PRL-owską „kostką”. Prosty sześcian pokryty „barankiem” gęsto budowany był w ubiegłym stuleciu, zapewniając mieszkanie wielopokoleniowym rodzinom. Urozmaicenie oferty projektowej sprawiło, że Polacy coraz częściej zaczęli realizować znacznie bardziej dekoracyjne projekty domów. Przez lata w budownictwie mieszkaniowym prym wiodły projekty domów w dworkowym stylu – urocze budynki z poddaszem, nawiązujące do tradycyjnej zabudowy szlacheckiej. 

Dziś trendy architektoniczne znów powracają do prostych i oszczędnych konstrukcji. Coraz częściej w ofercie biur projektowych pojawiają się nowoczesne projekty domów z płaskim dachem, jednak w zupełnie nowej odsłonie, w niczym nie przypominającej symbolu brzydkiej architektury PRL. 

Nowoczesne projekty domów z płaskim dachem w niczym nie przypominają smutnych "kostek". Projekt domu Mój dom Bajerek CE (DOM BR9-44)

Nowoczesne projekty domów z płaskim dachem w niczym nie przypominają smutnych „kostek”. Projekt domu Mój dom Bajerek CE (DOM BR9-44)

Budowa domu-kostki była szybka, tania i możliwa na niewielkich parcelach, które dzielone były między rodzinami. Obecnie, projektując domy z płaskim dachem, architekci mają przede wszystkim na względzie energooszczędność i bezpieczeństwo konstrukcji, nie zapominając przy tym o wyjątkowej estetyce, na którą zwraca uwagę dominująca część osób budujących dom. Choć dworkowa zabudowa nadal jest bardzo popularna, to decydują się na nią głównie posiadacze podmiejskich czy wiejskich działek, otoczonych pięknym, naturalnym krajobrazem. Mieszkańcy miast i miasteczek coraz częściej interesują się nowoczesnymi, niemalże ascetycznymi bryłami. 

Projekty domów z dachem płaskim: miejska zabudowa (nie)zgodna z planem

Choć miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego często pozostawiają wiele do życzenia, to prywatni inwestorzy na własną rękę starają się poprawić wygląd miejskiej zabudowy. Projekty domów jednorodzinnych z płaskim dachem świetnie komponują się z biurowcami, blokowiskami czy zimnym chłodem betonowych konstrukcji przemysłowych. Ich wyjątkowe elewacje, wykończone elementami drewna, stali czy właśnie betonu doskonale wpisują się w wygląd wielkomiejską zabudowę, stając się jej spójnym elementem.

Awangardowe elewacje doskonale podkreślają nowoczesny styl domów z płaskim dachem. Projekt domu HM Novellus I G2 CE (DOM MA1-73)

Awangardowe elewacje doskonale podkreślają nowoczesny styl domów z płaskim dachem. Projekt domu HM Novellus I G2 CE (DOM MA1-73)

Ale to właśnie miejscowe plany zagospodarowania często stają na drodze realizacji marzeniu o nowoczesnym domu z płaskim dachem, narzucając główne parametry budynków, jakie można budować na danym terenie.

Kąt nachylenia dachu płaskiego, zgodnie z definicją, nie może być większy niż 15 procent. W Polsce warunki zabudowy najczęściej umożliwiają budowę domów o kącie nachylenia dachu wynoszącym ok. 30-40 stopni. Wynika to z próby optymalnego dostosowania budynków do naszej strefy klimatycznej. Dach spadzisty ułatwia swobodne odprowadzanie wody z dachu, a dzięki prostej konstrukcji, która nie posiada załamań połaci, zimą na dachu nie zalega śnieg. Osoby planujące budowę, powinny pamiętać więc, by przed wyborem projektu koniecznie zapoznali się z zapisami miejscowego planu lub w przypadku jego braku, uzyskali z gminy decyzję o warunkach zabudowy.

Nowoczesna stylistyka doskonale komponuje się z miejskim i podmiejskim krajobrazem. Projekt domu CPT Koncept 30 CE (DOM CP1-36)

Nowoczesna stylistyka doskonale komponuje się z miejskim i podmiejskim krajobrazem. Projekt domu CPT Koncept 30 CE (DOM CP1-36)

Projekty domów z płaskim dachem: dobre rozwiązanie na wąskie działki

Cechą charakterystyczną miejskich parceli jest wąska możliwość zabudowy. Z uwagi na wysokie ceny nieruchomości są to bowiem najczęściej działki powstałe w wyniku podziału gruntu. Taki teren dotychczas wymagał indywidualnego podejścia projektanta.

Dziś oferta projektów domów gotowych, przeznaczonych na wąską działkę jest tak szeroka, że umożliwia dobór optymalnego projektu na każdy, nawet najtrudniejszy teren. Projekty domów na wąską działkę to najczęściej domy o dwóch naziemnych kondygnacjach, wśród których znaleźć można komfortowe i niezwykle efektowne budynki właśnie z płaskim dachem.

Projekty nowoczesnych domów z płaskim dachem często polecane są do zabudowy wąskich działek. Projekt domu ED E-204 CE (DOM ED1-97)

Projekty nowoczesnych domów z płaskim dachem często polecane są do zabudowy wąskich działek. Projekt domu ED E-204 CE (DOM ED1-97)

Projekty domów piętrowych z płaskim dachem pozwalają stworzyć komfortowe warunki życia dla kilkuosobowej rodzinie. Mniejsza powierzchnia zabudowy niż w przypadku parterówek, ułatwia usytuowanie budynku na wąskiej działce, a pełne piętro – umożliwia wygodną, nieograniczona skosami, aranżację pomieszczeń.

Wśród projektów domów na wąską działkę na uwagę zasługują budynki z jedną „ślepą ścianą”, czyli elewacją bez okien. Taka konstrukcja pozwala na postawienie domu w „ostrej granicy”, czyli bezpośrednio przy linii, bez okien od tej strony lub zbliżenie budynku do granicy aż o 1 metr bliżej niż w przypadku ściany z oknami. Zapisy takie muszą jednak wynikać z warunków zabudowy.

Efektowne elewacje korygują prostotę budynku, nawet tego, przeznaczonego na wąską działkę. Projekt domu PPE WSPÓŁCZESNY D31 CE (DOM EG1-24)

Efektowne elewacje korygują prostotę budynku, nawet tego, przeznaczonego na wąską działkę. Projekt domu PPE WSPÓŁCZESNY D31 CE (DOM EG1-24)

Projekty domów z płaskim dachem: nowoczesne i energooszczędne

Zwarta i prosta bryła domów z płaskim dachem, zaplanowanych w kształcie kwadrata czy prostokąta, sprzyja energooszczędności, na która uwagę zwraca coraz większa liczba świadomych zalet budownictwa energooszczędnego inwestorów. Oszczędna konstrukcja niweluje ryzyko powstawania mostków cieplnych, przez które mogłoby uciekać ciepło z wnętrza domu. Samo ogrzanie prostej przestrzeni jest równie proste, a co za tym idzie, zmniejsza zarówno koszty instalacji, jak i eksploatacji.

Nowoczesna architektura domów piętrowych sprzyja energooszczędności. Projekt domu AC EX 17 W2 ENERGO PLUS CE (DOM AF9-63)

Nowoczesna architektura domów piętrowych sprzyja energooszczędności. Projekt domu AC EX 17 W2 ENERGO PLUS CE (DOM AF9-63)

Domy energooszczędne zyskują na popularności, gdyż inwestorzy widzą w nich inwestycje w przyszłość. Już za kilka lat wszystkie nowo budowane domy jednorodzinne będą musiały spełniać zaostrzone wymogi dotyczące izolacyjności przegród budowlanych. Budowa domu energooszczędnego dziś, sprawi, że będzie on standardem przyszłości, a co za tym idzie, jego wartość rynkowa również będzie większa. Nie bez znaczenia oczywiście są również koszty użytkowania budynku – inwestor decydujący się na dom energooszczędny odczuje ulgę już po pierwszej zimie…

Zielony dach to niewątpliwa zaleta nowoczesnych domów piętrowych. Projekt domu AC EX 2 ENERGO PLUS CE (DOM AF9-70)

Zielony dach to niewątpliwa zaleta nowoczesnych domów piętrowych. Projekt domu AC EX 2 ENERGO PLUS CE (DOM AF9-70)

Przeglądając ofertę na projekty domów z płaskim dachem zachwycić można się efektownymi elewacjami, korygującymi i urozmaicającymi dość oszczędną konstrukcję, zielonym dachem, który pozwala cieszyć się przyrodą nawet na wąskich działkach w środku miasta oraz energooszczędnymi instalacjami wkomponowany w dach bez uszczerbku na estetyce budynku. Dodając do tego niewielkie koszty użytkowania, komfort i bezpieczeństwo domowników oraz możliwość atrakcyjnej negocjacji cen na rynku wtórnym, gdy po latach zechcemy się przeprowadzić, projekty domów z dachem płaskim wydają się być świetnym rozwiązaniem dla miłośników nowoczesnej architektury. Oczywiście tylko wtedy, gdy zgodzi się na ich realizację gmina, wydając warunki zabudowy.

Następna »

Autor: Marta Hawrylak
Projekty: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


maj 10, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

  • Plafon ISLA

  • Pinja lampka ze ściemniaczem dotykowym

  • Promocja

    Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

  • TK Lighting Lampa Wisząca Harmony Black 3pł.

  • Lampa wisząca Luna Biała