Start Arrow OgródArrow Najpopularniejsze irysy. Uprawa kosaćca bródkowego

Najpopularniejsze irysy. Uprawa kosaćca bródkowego

Irysy, inaczej kosaćce to kwiaty, które bardzo często można spotkać w przydomowych ogródkach. Zachwycają swym wyglądem i zapachem. Ich pielęgnacja i uprawa nie należy jednak do najłatwiejszych…

Irysy, czyli kosaćce to występujące w około 300 gatunkach byliny kłączowe i cebulowe. Do najpopularniejszych odmian tych kwiatów należą kosaćce bródkowe. Jak je uprawiać? Oto kilka wskazówek…

Irysy są piękną ozdobą przydomowych ogrodów.

Uprawa irysów: kosaćce bródkowe w ogrodzie

Kosaćce bródkowe to gatunek irysów kłączowych. Rośliny te kwitną w maju i na początku czerwca. Ich liczne odmiany różnią się od siebie pod względem wielkości rośliny i kwiatów oraz kolorami. Kosaciec bródkowy może osiągnąć nawet 90 cm wysokości, zaś wysokość miniaturowych odmiany dochodzi do 20 cm.

Kosaćce bródkowe występują w szerokiej palecie barw. Kwiaty irysów są duże, typowe dla kosaćców: zewnętrzne trzy listki są odgięte, a trzy wewnętrzne są wzniesione. Posiadają charakterystyczne krótkie włoski zwane bródką (stąd nazwa gatunku), których kolor może być kontrastowy do kwiatów, co nadaje roślinie jeszcze bardziej efektownego wyglądu.

Kosaćce bródkowe są niezwykle różnorodne, występują w niemalże nieograniczonej palecie barw.

Uprawa irysów: stanowisko i gleba

Kosaćce bródkowe powinny być posadzone w nasłonecznionym miejscu. Rosnąć w cieniu, nie będą wyróżniały się intensywnym kolorem. 

Najlepszym podłożem dla tych kwiatów jest przepuszczalna gleba o obojętnym PH. Pamiętać należy, że irysy nie lubią nadmiaru wody. 

Pielęgnacja

Regularne podlewanie irysów i odchwaszczenie ich pozwoli Ci cieszyć się ich pięknym wyglądem. 

Podczas kwitnienia irysów należy także regularnie usuwać przekwitnięte kwiaty, a po całkowitym przekwitnięciu rośliny, wyciąć pędy kwiatowe u ich nasady oraz zwiędłe liście. Jesienią przycinamy łodygi do 1/3 wysokości i sprzątamy opadnięte wcześniej liście.

Irysy można nawozić dwa razy w roku (wczesną wiosną oraz po kwitnieniu) mieszankami bogatymi w fosfor, który sprzyja efektownemu kwitnieniu i zdrowej budowie kłączy. Zimą młode irysy należy okryć agrowłókniną lub gałązkami świerkowymi.

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 11, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty