Start Arrow Budowa domuArrow Najpopularniejsze więźby dachowe w ceramicznych dachach stromych

Najpopularniejsze więźby dachowe w ceramicznych dachach stromych

Ze względu na strefę klimatyczną, warunki zabudowy najczęściej przewidują domy z dachami spadzistymi o kącie nachylenia wynoszącym 30-40 stopni, co ułatwia swobodne odprowadzanie wody z dachu. Dachówki ceramiczne dają niesamowity efekt właśnie na dachach spadzistych, kiedy są widoczne: dach wygląda szlachetnie, elegancko luksusowo. Podstawę każdego dachu spadzistego stanowi więźba dachowa, przenosząca obciążenia z pokrycia dachowego. Najczęściej stosowanym materiałem wykorzystywanym w budownictwie jednorodzinnym do wykonania więźby dachowej jest drewno.

(Dach skośny w przeciwieństwie do dachu płaskiego, który to może zostać wykonany na ostatnim stropie betonowym, wymaga specjalnej konstrukcji zapewniającej skośne nachylenie połaci dachu przy zachowaniu wymaganego przenoszenia obciążeń nośnych. fot. Dreamstime)

Podstawą każdego dachu skośnego jest więźba, czyli drewniana konstrukcja, która w zależności od typu różni się częściami składowymi. Dobór odpowiedniej konstrukcji oraz jej przekrojów odbywa się po wykonaniu obliczeń statyczno-wytrzymałościowych. Głównymi parametrami uwzględnianymi podczas obliczeń jest:

 • kąt nachylenia dachu;
 • odległość między ścianami;
 • rodzaj stosowanego pokrycia dachowego;
 • możliwości podparcia konstrukcji;
 • strefy wiatrowej posadowienia budynku;
 • strefy śniegowej posadowienia budynku.

Podstawowe typy więźby dachowej

W domach jednorodzinnych, przy ceramicznych dachach najczęściej stosowane są więźby krokwiowe, jętkowe lub płatwiowo-kleszczowe.

 • Więźba krokwiowa

Najprostszą konstrukcję ma więźba krokwiowa. Stosuje się ją, gdy między ścianami zewnętrznymi nie ma więcej niż 7 metrów. Do stropu lub wieńca ściany zewnętrznej mocowane są murłaty, czyli belki, na których oparte są krokwie. Łączone są one w kalenicy i stanowią podstawowy element więźby. Dla usztywnienia konstrukcji krokwie danej połaci łączy się deskami (wiatrownicami).

Zalety: łatwość, szybkość wykonania i niski koszt.
Wady: ograniczone zastosowanie, częste występowanie krzywizny powierzchni ze względu na długie odcinki braku podparcia krokwi i działanie sił rozpychających mury.

(Więźba krokwiowa, rys. Koramic)

 • Więźba jętkowa

Gdy odległość pomiędzy ścianami zewnętrznymi wynosi ponad 7 metrów stosowana jest więźba jętkowa. Krokwie, przy zwiększonym rozstawie wymagają dodatkowego wzmocnienia. Pełnią je jętki, czyli porzeczne belki łączące przeciwległe krokwie. Dzięki temu stężeniu możliwe jest przeniesienie części sił poziomych z jednej krokwi na drugą. Dłuższe jętki wymagają podparcia na jednej lub dwóch belkach oczepowych, które z kolei podtrzymywane są przez słupy i miecze, zamocowane u dołu do podwalin. Podobnie jak przy więźbie krokwiowej obciążenia przekazywane są na ściany zewnętrzne.

Zalety: zbliżone do dachu krokwiowego, ale większa elastyczność stosowania
Wady: występowanie krzywizny połaci dachu ze względu na niezależną pracę drewna w każdej z par krokwi.

(Więźba jętkowa, rys. Koramic)

 • Więźba płatwiowo-kleszczowa

Dla dachów o rozpiętości przekraczającej 12 metrów stosuje się więźby o konstrukcji płatwiowo-kleszczowej. Krokwie opierają się tu nie tylko na murłatach, ale także na płatwach. Są to belki wsparte na słupach, które przenoszą znaczną część obciążeń z dachu na strop. Pozostała cześć obciążeń przekazywana jest na ściany zewnętrzne poprzez murłaty. Przeciwległe krokwie stężone są za pomocą kleszczy, które obejmują je z obu stron (czasami łącznie z słupami).

Zalety: doskonale nadaje się do wszelkich dachów o skomplikowanych kształtach, które wymagają wielu dodatkowych podparć. Taka konstrukcja dachu równomiernie przenosi nacisk na cały budynek oraz ze względu na wielość sztywnych podparć zapewnia najrówniejszą połać dachową.
Wady: częściowe ograniczenie swobodnego dysponowania przestrzenią użytkową poddasza. Sposobem rozwiązania tej niedogodności jest zastosowanie stalowych ram podpierających płatwie. Ramy takie zazwyczaj mają kształt trapezu i są częściowo schowane w drewnianej konstrukcji dachu.

(Więźba płatwiowo-kleszczowa, rys. Koramic)

Drewno na więźbę dachową

W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się drewno, jako materiał konstrukcyjny więźby dachowej. Wykorzystuje się głównie drewno sosnowe, ewentualnie świerkowe lub jodłowe ze względu na ich właściwości mechaniczne. Wymienione rodzaje drewna są bowiem wytrzymałe i sprężyste, charakteryzują się również niewielką ilością sęków. Poza tym są łatwo dostępne i niedrogie.

Drewno stosowane do budowy konstrukcji więźby dachowej musi być odpowiednio przygotowane, w szczególności chodzi tu o prawidłową impregnację materiału. Najbardziej skuteczną metodą zabezpieczenia drewna jest impregnacja próżniowo-ciśnieniowa, stosuje się jednak również impregnację polegającą na malowaniu, natryskiwaniu lub kąpieli elementów w roztworze z impregnatem. Bardzo istotne jest również prawidłowe wysuszenie drewna. Przy metodach malowania i natrysku wilgotność drewna powinna być niższa niż 20%, impregnat wnika maksymalnie na 1-2 mm. Przy metodzie zanurzeniowej optymalna wilgotność to 25% a maksymalna głębokość wnikania to około 3 mm.  W przypadku metody ciśnieniowej uzyskujemy całkowite przeniknięcie środka impregnującego przez drewno.

Dachówki ceramiczne – na każdy dach?

Dachówki ceramiczne zalecane są na dachy o kącie nachylenia od 16o, jednak optymalne rozwiązanie to kąt powyżej 30o. Jest to spowodowane głównie tym, że dachówki ceramiczne powinny być widoczne – na dachu spadzistym osiągniemy najlepszy efekt końcowy.

(Oferta dachówek ceramicznych jest bogata nie tylko pod względem kolorów i rodzaju powłoki, ale również rozmiarem i ciężarem. Dachówki ceramiczne dają niesamowity efekt na dachach spadzistych, kiedy są widoczne: dach wygląda szlachetnie, elegancko luksusowo. fot.Dreamstime)

Dachówki ceramiczne nie wymagają pełnego deskowania, wystarczą łaty i kontrłaty. Jednak im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym pokrycie musi być bardziej szczelne. Dlatego też w przypadku dachów o małym kącie nachylenia i pod dachówki ceramiczne zaleca się wykonanie szczelnego podkładu ze sztywnego poszycia z desek lub płyt drewnopochodnych, a następnie pokrycie ich papą lub odpowiednią membraną dachową.

Z dachów o małym kącie nachylenia wolniej spływa woda deszczowa. Dlatego też pokrywając mniej strome dachy warto wybrać dachówka z wyraźną, wysoką falą, zapewniająca samoistny spływ wody.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


sierpień 22, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Stec72 Odpowiedz 2014-11-02 00:06:09

Na dach tylko dachówka naturalna - ostatnio kładłem staroklasztorną zakupioną u bardzo fajnego gościa z Warszawy, i jestem naprawdę zadowolony. Ceramika odporna na mrozy, ze wszystkimi certyfikatami, a nawet nie jakoś bajońsko droga.

Gość Dom.pl Odpowiedz 2014-07-27 23:51:19

A wiecie, że więźba dachowa to taka specyficzna konstrukcja, gdzie wszystko musi być na tzw. "tip - top" wykonane? Ilość gwoździ nawet ma znaczenie. Sęki, pęknięcia - o tym już nawet nie wspominam. Ja, kiedy przymierzałem się do budowy domu, w życiu bym nawet nie pomyślał, że to tyle z tym zachodu. Wiadomo - wszystko musi być dokładnie wykonane, ale żeby takie szczegóły miały wpływ na stabilność konstrukcji, tego nie wiedziałem. Uświadomili mnie fachowcy dopiero. Zresztą, ciekawe informacje na temat prawidłowo wykonywanej więźby można znaleźć tutaj: fachowydach.pl

Gonty bitumiczne: lekkie i tanie pokrycie na remontowane dachy | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-07-24 21:28:17

[...] Najpopularniejsze więźby dachowe w ceramicznych dachach stromych Dachówki ceramiczne dają niesamowity efekt właśnie na dachach... więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Plafon Various Czarny Kolor apli: biały

 • Promocja

  Lampa wisząca Minelli Biało-Szara, Apla: Srebrna

 • Lampa sufitowa Plafon CLEO 400 IP54 Złoty

 • Świecznik kinkiet 2 pł. patyna

 • Promocja

  Lampa wisząca Awena Granatowa

 • Lampa Sufitowa Bilbao Small Black TK Lighting

 • Kolejka drewniana pociąg duży zestaw

 • Dzwonek Pająk zwis 5 pł. / biały matowy