Start Arrow OgródArrow Narzędzia ogrodowe w zimie: ręczne odśnieżanie ogrodu

Narzędzia ogrodowe w zimie: ręczne odśnieżanie ogrodu

Za nieodśnieżony chodnik właścicielowi nieruchomości grozi kara grzywny, a jeśli ktoś dozna urazu – osoba poszkodowana ma prawo pozwać właściciela lub zarządcę posesji o odszkodowanie. Śnieg zalegający na posesji utrudnia poruszanie się po niej czy dojazd do garażu. Pierwsze śniegi to zatem ostatni dzwonek na wyposażenie gospodarstw domowych w akcesoria ogrodnicze ułatwiające odśnieżanie.

Mechaniczne odśnieżarki są dosyć drogą inwestycją – choć warto, by właściciele dużych ogrodów rozważyli ich zakup. W przypadku mniejszych terenów wystarczające okazać się mogą ręczne narzędzia ogrodowe do usuwania śniegu. Niektóre z nich wymagają jednak sporej krzepy, inne – większego miejsca do przechowywania.

Przeczytajmy, na co zwracać uwagę wybierając ręczne narzędzia ogrodowe.

Miotły i dmuchawy ogrodowe

Jeżeli na jesień wyposażyliśmy nasze domostwa w dmuchawy ogrodowe, usuwające liście, możemy je również wykorzystać zimą, ale tylko w czasie pierwszych, lekkich opadów śniegu. Odkurzaczem ogrodowym możemy zdmuchnąć zaprószony śnieg z ganku czy schodów zewnętrznych, zanim jednak pokrywa ubije się i pokryje lodem.

Podobnie na świeżą, niewielką warstwę śniegu zadziałają miotły, wykonane najczęściej z tworzywa sztucznego lub standardowe z brzozowych gałązek. Po bardziej obfitych opadach narzędzia te przenosimy raczej do schowka…

Szufle i łopaty śniegowe

To najbardziej popularne wyposażenie właścicieli posesji. W niemalże każdym gospodarstwie domowym można spotkać szufle, łopaty czy odgarniacze śniegu. Ich użytkowanie wymaga jednak dobrej kondycji – to prawdziwie ręczna robota. Zwracając uwagę jednak na kilka drobnych szczegółów, można wybrać takie narzędzie, które ograniczy trud związany z odśnieżaniem.

Najważniejszą częścią łopaty jest głowica, czyli część, którą nabieramy śnieg. Warto wiedzieć, że materiał, z którego jest wykonana, należy dobrać do nawierzchni, jaka jest w naszym ogrodzie.

Głowice wykonane są z lekkich materiałów, takich jak: sklejki drewniane, plastik, blacha czy aluminium. Te ostatnie są lekkie i bardzo trwałe, ale i koszt jest znacznie wyższy niż przy łopatach plastikowych.

Możemy wybrać również łopaty, które mają powierzchnię wykonaną z tworzywa sztucznego, ale krawędzie albo też z plastiku, albo już z aluminium. Te pierwsze lepiej nadają się do nierównej nawierzchni np. z bruku, krawędzie aluminiowe łatwiej nabiorą śnieć z gładkiej powierzchni betonu czy asfaltu.

Krawędzie łopaty powinny być wygięte do góry, a nie ostre, dzięki czemu nabrany śnieg nie będzie się zsuwał. Warto również zwrócić uwagę na to, by przednia krawędź głowicy pokryta była metalem – takie wzmocnienie umożliwi nam skucie cienkiej warstwy lodu.

Wybierając łopaty czy szufle do śniegu zwróćmy uwagę również na trzonek. Kupując narzędzie weźmy go w rękę i sprawdźmy jego ergonomię, sprawdźmy czy „dobrze leży” i jest właściwie dla nas wyprofilowany. Dobrym rozwiązaniem jest wybór łopaty z trzonkiem wykończonym gumową warstwą – będzie on stabilniejszy, a dodatkowo nie będą nam nadto marzły dłonie.

(Praca łopatą wymaga sporej siły, warto więc wykonywać ją regularnie, by nie doprowadzić do dużej pokrywy śnieżnej. fot.archiwum)

Ręczne pługi śnieżne

Ręczne pługi śnieżne to już bardziej zaawansowane narzędzie, niemniej nadal wymagające dobrej kondycji użytkownika. Przydatne są na większych powierzchniach, usuwając zalegający śnieg z długiego podjazdu do garażu, czy sąsiadującego z posesją chodnika. Głowica pługu jest znacznie szersza niż łopaty, jednorazowo zgarnąć więc można większą ilość zalegającego śniegu.

Głowice wykonane są najczęściej z tworzyw sztucznych, z krawędziami pokrytymi aluminium lub metalem. Nawet te ostatnie jednak nie są dosyć ciężkie, przez co łatwo nimi operować i odśnieżać. Zwróćmy uwagę, by uchwyt również powleczony był gumą lub pianką.

Pługi śnieżne, choć mniej poręczne, są jednak dobrą alternatywą dla łopat i szufli śniegowych, szczególnie dla ludzi, którym dokucza ból pleców. Pługiem bowiem nie zrzucamy zalegającego śniegu, tylko zgarniamy go w jedno miejsce – poruszanie pługa przypomina pchanie dziecięcego wózka.

(Warto wybrać składane pługi śnieżne, które ułatwią przenoszenie i przechowywanie urządzenia. fot. pług śnieżny składany Fiskars)

Skuwacz do lodu

O tym, jak niebezpieczna jest lodowa pokrywa nie trzeba nikogo przekonywać. Wymienione wyżej narzędzia ogrodowe usuną jednak tylko cienki lód, w przypadku grubszej warstwy użycie ich wymaga dużej siły i poniesienia ryzyka uszkodzenia łopaty czy szufli.

Wykonany ze stali skuwacz do lodu szybko i dużo łatwiej pomoże nam usunąć lodową pokrywę. Jednym uderzeniem skruszy zalegający lód, przebijając taflę, którą później zebrać można łopatą.

(Stalowe ostrze doskonale nadaje się do usuwania lodu i zamrożonego śniegu. fot. skrobak Gardena, dostępny w wersji combisystem, czyli z możliwością wymiany na łopatę do śniegu)

Pamiętajmy jednak, że mocne uderzenie może uszkodzić nawierzchnię, szczególnie jeśli wykonana jest ze szlachetnej kostki brukowej. Dlatego tak ważne jest regularne odśnieżanie i skuwanie lodu, zanim pokrywa będzie gruba i bardzo trudna do usunięcia.

W procesie usuwania lodu i śniegu często stosujemy sól – nie zawsze jest to jednak dobre rozwiązanie, gdyż sól, stosowana w znacznych ilościach, prowadzi do „suszy fizjologicznej”, osłabiającej i niszczącej korzenie roślin. Działa niekorzystnie również na glebę oraz materiały budowlane.

Alternatywą jest wykorzystywanie specjalistycznych preparatów do rozpuszczania śniegu. Zapobiegają one tworzeniu się trudnego do sprzątnięcia błota pośniegowego. Bardzo istotną cechą ww. środków jest również to, że nie powodują one odbarwiania się kostek brukowych.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


grudzień 9, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród