Start Arrow OgródArrow Nasturcje. Uprawa, pielęgnacja i właściwości…

Nasturcje. Uprawa, pielęgnacja i właściwości…

„…kiedy nasturcje na deszczu mokną”, śpiewał niegdyś zespół Dwa Plus Jeden. Ten piękny kwiat to roślina jednoroczna, wysiewana na wiosnę. Sprawdź, jak ją uprawiać i pielęgnować oraz dowiedz się, jakie ma właściwości…

Nasturcje bardzo szybko adaptują się w różnych warunkach gleby. Pamiętać jednak należy, że nie tolerują podmokłej ziemi. Nasturcje lubią słońce oraz półcień. Nawożenie nasturcji nie jest wskazane, gdyż może doprowadzić do przerostu liści, ze szkodą dla kwiatów. Mimo to, w okresie wegetacyjnym należy zastosować minimalną dawkę nawozu uniwersalnego.

Największym zagrożeniem dla nasturcji jest choroba grzybowa, związana z podlewaniem rośliny. Pamiętaj więc, aby podlewać wyłącznie korzenie rośliny. Poza tym nasturcje często padają ofiarami mszyc. Jak sobie z nimi poradzić? Do dyspozycji mamy szereg specjalnych preparatów, które skutecznie uporają się ze szkodnikami. 

Właściwości i zastosowanie

Nasturcje posiadają liczne walory kulinarne i medyczne. Wszystkie partie rośliny są bowiem jadalne. Kwiaty nasturcji mają lekko pieprzny smak. Wykorzystywane są do ozdoby kanapek, sałatek, tortów i deserów.

Oprócz właściwości kulinarnych, rośliny te mają liczne właściwości lecznicze. Ze zgniecionych płatów i liści można zrobić papkę, która zwalcza stany zapalne skóry (tj. trądzik i rany). Napar z kwiatów lub liści nasturcji natomiast łagodzi objawy zapalenia pęcherza moczowego i doskonale radzi sobie z niestrawnością. Co ciekawe, roślina ta jest doskonałym źródłem witaminy C. 

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 10, 2020
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty