Start Arrow Projekty domówArrowWykańczanie domuArrow Nawiązanie do przeszłości – styl rustykalny we wnętrzach

Nawiązanie do przeszłości – styl rustykalny we wnętrzach

Nazwa stylu pochodzi od angielskiego słowa „rustic”, czyli „wiejski”, „swojski”. Wiąże się z poszukiwaniem inspiracji związanych z naturą, rękodziełem i prostotą formy. Jako punkt odniesienia dla stylu rustykalnego przyjęto przełom XIX i XX wieku poprzez nawiązanie pod względem aranżacji wnętrz do wiejskich chat i dworków z tamtego okresu.

rustykalne wnętrze

rustykalne wnętrze

Głównymi cechami wystroju gospodarstw wiejskich były przede wszystkim naturalne meble i dekoracje oraz prostota ich wykonania. To właśnie bliskość z naturą jest tutaj pojęciem kluczowym. Zatem można powiedzieć, że styl rustykalny to nic innego jak odniesienie do wiejskiego, spokojnego, zgodnego z rytmem natury życia.

Skoro mowa o naturalnych meblach i dodatkach czy dekoracjach, to mowa o drewnie, które dostrzegalne jest niemal w każdym zakamarku domu. Począwszy od elementów konstrukcyjnych i bazowych, które bardzo często wykonane są właśnie z tego materiału, poprzez drewniane belki na suficie, ścianach, to też balustrady, podłoga wyłożone deskami. To również, a może przede wszystkim drewniane meble. Przełom XIX i XX wieku to trudne czasy, brak czy ograniczone finanse zmusiły właścicieli domostw do tworzenia wyposażenia z materiałów pozyskiwanych z najbliższych okolic, lasu. Wykorzystywano materiały z naturalnymi spękaniami i niedoskonałościami. A i trzeba zauważyć, że do dziś drewno w takiej wersji stanowi podstawę wnętrz w stylu rustykalnym. Zatem drewno ze śladami użytkowania, takimi jak wgniecenia, zadrapania czy opalania, widoczne sęki, słoje czy nierówności są mile widziane.

Początkowo do tworzenia mebli, dodatków wykorzystywano m.in. wierzbę, orzesznik, z czasem drewno sosny czy dębu. Najczęściej tworzonymi meblami w tym nurcie były krzesła, stoły, ławki, biurka, fotele, komody, łóżka, kołyski, wieszaki, zegary, lampy itp. Innym, równie chętnie wykorzystywanym materiałem była wiklina, z której powstawały m.in. kosze, krzesła, lampiony. Skoro w stylu tym dominuje naturalność i prostota, dlatego i meble winny takie być. Odpadają więc wszelkie rzeźbienia, wzory, owalne kształty czy gięte nóżki.

Wspomniana wyżej bliskość z naturą wiąże się również z naturalnymi kolorami we wnętrzach tego stylu. A więc kolory pastelowe, biel, zieleń, zarówno jasna, jak i lekko przydymiona, beże, brązy, delikatny błękit i kolor niebieski. Należy za to unikać kontrastujących, bardzo wyrazistych barw, gdyż zabierają sielankowy, wiejski klimat. Gdy skupimy swoją uwagę na ścianach, nie powinniśmy obawiać się nierówności, chropowatości, przecierek czy bielenia ścian, gdyż taki właśnie widok przywołuje na myśl wiejską chatę i stanowi piękne do niej nawiązanie. Podobnie jak widok kamienia, cegły czy gliny. Chęć odwołania się do wyposażenia wiejskich chat z przełomu XIX i XX wieku, to postawienie na naturalne tkaniny, tj. len, wełna i bawełna. A więc to np. lniane lub haftowane poduszki, obrusy, serwetki, pościel, makatki, ręcznie tkane chodniki, do tego z motywami roślinnymi, w paski albo kraty również stanowią o rustykalności stylu ale również nadają pomieszczeniom przytulności i podnoszą komfort podczas wypoczynku.

Całości dopełnią dodatki, bibeloty – proste dekoracje takie, jak: naczynia wykonane z gliny lub metalu, drewniane figurki, detale z kutego żelaza. Mogą to być również stara maszyna do szycia, zegar z kukułką, żelazko z duszą czy lampa naftowa, które dodadzą unikalnego klimatu w tworzonej aranżacji wnętrz. Nie należy zapominać również o kwiatach, zarówno tych doniczkowych, jak i ciętych. W przypadku tych ostatnich, niech w wazonie królują kwiaty polne. Kwiaty mogą być również motywem widocznym na obrusach, pościeli, poduszkach czy zasłonach, czy też suszone. Idealnym dodatkiem będą ponadto kosze wiklinowe, dywany z włókien naturalnych i rattanowe fotele bujane. Istotne jest też to, że w tego typu wnętrzach wszystkie nowoczesne sprzęty RTV AGD należy tak zaaranżować, aby były jak najmniej widoczne.

Kolejnym, ważnym elementem rustykalnego wnętrza jest oświetlenie, które podtrzyma sielski klimat. Dominować więc powinny wszelkie lampy o drewnianych stojakach, wiszące żyrandole imitujące świeczniki, żeliwne kinkiety, wiszące żeliwne lampy sufitowe. Najważniejsze jednak by oświetlenie dawało jasne, delikatne światło.

Wiele projektów domów z naszej oferty idealnie  pasuje do stylu rustykalnego. Dlatego warto też poznać ofertę na projekty domów umieszczoną na naszym serwisie.

 

Dodane przez: Piotr Wejman

Dodaj komentarz

Data dodania:


styczeń 27, 2021
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty